Summit EU schválil během 10 minut postup při vyjednávání o brexitu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lídři 27 zemí Evropské unie jednomyslně schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Několik desítek minut po zahájení sobotního mimořádného summitu EU v Bruselu to na twitteru oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Mandát pro vyjednávání je podle něj „jednoznačný a spravedlivý“.
V předem zveřejněném návrhu politických vodítek byla zdůrazněna potřeba zachování práv občanů EU v Británii po takzvaném brexitu, vypořádání všech finančních závazků Británie vůči EU nebo vyřešení otázky hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.
Premiér Bohuslav Sobotka na twitteru napsal, že unijní lídři potvrdili jednotný a společný postup. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že přijetí závěrů trvalo asi 15 minut.
Evropská rada schválila pokyny pro Evropskou komisi pro vyjednávání s Velkou Británií o brexitu. Potvrdili jsme tak jednotný a spol. postup.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 29. dubna 2017
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který se úvodu jednání prezidentů a premiérů tradičně zúčastnil, před novináři opakovaně zdůrazňoval jednotu 27 členů EU i evropských institucí.
„Jednání s Británií nebude jednoduché. Samozřejmě, že budou problémy a obtíže. Ale nejdůležitějším bodem je jednota Evropské unie. Chceme-li dobré výsledky, musíme pracovat všichni společně,“ uvedl Tajani.
Dobře informovaný unijní činitel novinářům řekl, že rozhodování trvalo jen asi minutu a označil to za nejkratší debatu nad připravenými závěry summitu v historii unie. Po přijetí závěrů se podle něj koná mezi šéfy států a vlád debata o tom, co považují za nepřekročitelné záležitosti při vyjednávání. Sobotka už dříve uvedl, že pro Česko je takovou červenou linií zachování současných práv Čechů žijících v Británii.
V textu v sobotu schváleného dokumentu, který byl předem připraven a do kterého v sobotu prezidenti a premiéři nijak nezasahovali, je tato věc zmíněna jako první priorita; je v něm zdůrazněna potřeba zachování práv občanů EU a jejich rodin v Británii po takzvaném brexitu. V Británii jsou podle odhadů asi tři miliony lidí z jiných zemí unie, zatímco v EU žije asi milion občanů Británie.
Dokument konkrétně zmiňuje potřebu dohody na vzájemných zárukách, které musejí být „účinné, prosaditelné, nediskriminační a dostatečně široké“. Přímo je v textu připomenut nárok na zisk trvalého pobytu po pěti letech legálního přebývání v zemi. Tato práva musejí být podle pozice EU zajišťována rychlými a jednoduchými administrativními postupy.
Pro unii je klíčová také dohoda na tom, že Britové dodrží všechny své finanční závazky, které na sebe jako členská země EU vzali. Výsledkem by měla být domluva na jediném finančním vyrovnání, především na způsobu výpočtu konečné částky, i na způsobu, jakým ji Londýn splatí.
Třetí zásadní věcí pro první fázi jednání je podle schváleného materiálu dohoda o řešení situace na hranicích mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Summit by měl v sobotu také na irskou žádost prohlásit, že v případě sjednocení Irska se také území, které teď patří k Británii stane součástí Evropské unie.
Sobotní summit k brexitu je prvním oficiálním setkáním v tomto formátu, kdy zasedá 27 zemí unie bez Británie.
Na základě schválených vodítek vypracuje Evropská komise návrh konkrétních směrnic pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Tyto směrnice by měli 22. května schválit ministři zodpovědní za unijní problematiku. Barnier očekává, že samotná vyjednávání začnou až v polovině června po předčasných parlamentních volbách v Británii.
Guidelines adopted unanimously. EU27 firm and fair political mandate for the #Brexit talks is ready. #EUCO
— Donald Tusk (@eucopresident) 29. dubna 2017
Na jednání o vystoupení Británie z EU dávají evropské smlouvy dvouletý termín od okamžiku, kdy Londýn záměr odejít oficiálně oznámil. Británie by se tak měla ocitnout mimo unii v březnu 2019.