Bilanční schůzky

Sobotka nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného ministra z KDU-ČSL

Bilanční schůzky
Sobotka nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného ministra z KDU-ČSL

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek na bilanční schůzce nenavrhl vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) výměnu žádného lidoveckého ministra. Při páteční tiskové konferenci také oznámil, že Bělobrádek se do sněmovních voleb má soustředit na dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a novou metodiku hodnocení výzkumných organizací.

Při předchozích schůzkách s šéfy jednotlivých resortů nezjistil premiér Sobotka tak závažné problémy, kvůli kterým by bylo nutné lidovecké ministry vyměnit, vysvětlil Sobotka novinářům. Koaliční partneři musí podle Sobotky do voleb těsně spolupracovat ve Sněmovně, aby prosadili zbývající legislativu.

Sobotka řekl, že si schůzky s Bělobrádkem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nechal záměrně na závěr svého bilancování. S Babišem se sejde příští středu. „Logicky se nebavíme jen o jejich resortech, ale i resortech, které mají koaliční ministry. Já jsem (Bělobrádka) upozornil na priority, které vidím na ministerstvu kultury i zemědělství,“ uvedl Sobotka.

Upozornění se týkala podle Sobotky i věcí, které nejsou z jeho pohledu „v úplně nejlepším stavu“. „Nenavrhl jsem výměnu některého z lidoveckých ministrů, takto závažné problémy jsem při té revizi situace na jednotlivých resortech nezjistil,“ vysvětlil premiér.

Diskuse se při bilanční schůzce týkala i koaliční spolupráce, řekl Sobotka. Vládní strany se podle něj v první polovině příštího roku musí shodnout na hlavních prioritách, protože by koalice měla sestavovat státní rozpočet i na rok 2018. „Budeme potřebovat velmi těsnou spolupráci všech tří stran v Poslanecké sněmovně,“ uvedl. V dolní komoře bude podle něj řada zákonů, pro jejichž schválení musí koalice mít dostatek hlasů.

Sobotka před několika týdny Bělobrádka i Babiše vyzval, aby zvážili změny v čele svých resortů. Sám se kvůli neúspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách rozhodl zkusit zlepšit dynamiku kabinetu výměnou dvou sociálních demokratů, ministrů zdravotnictví a pro lidská práva. Nástupce Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera, kterými jsou Miloslav Ludvík a Jan Chvojka, jmenoval prezident Miloš Zeman tuto středu.

Zákon o podpoře výzkumu

Schůzka obou členů vlády se týkala i připravovaného dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací. Věcný záměr tohoto zákona schválila vláda letos v srpnu. Podle Bělobrádka se aktuálně pracuje na paragrafovém znění, které chce kabinetu předložit po podrobné debatě s odbornou veřejností.

Bělobrádek uvedl, že diskuse se týkala i takzvaného kafemlejnku, tedy současného hodnocení výzkumných organizací, který oceňuje hlavně kvantitu. „Chceme jít cestou komplexního hodnocení kvality výzkumu v souladu s mezinárodními standardy,“ řekl vicepremiér.

Sobotka si myslí, že v oblasti vědy a výzkumu došlo od začátku funkčního období vlády k pokroku. Kabinet podle něj zlepšil spolupráci a komunikaci s výzkumnými organizacemi či zástupci průmyslu. „Jsem rád, že jsme se před třemi lety dohodli, že ve vládě bude místopředseda, který bude mít tyto věci na starosti,“ uvedl.

Sobotka ocenil, že se daří zvyšovat výdaje na výzkum. „V roce 2017 by to mělo být o šest miliard více než v roce 2013,“ řekl. Je také rád, že úřad začal budovat síť vědeckých diplomatů v zahraničí. První diplomat zamířil v roce 2015 do Izraele. „Teď se bude vypisovat výběrové řízení do Ameriky, spolupracujeme významně s Německem,“ uvedl Bělobrádek.

,