Odcházíme, oznámila Británie. „Litujeme, ale jsme připraveni,“ vzkázal Tusk

Odcházíme, oznámila Británie. „Litujeme, ale jsme připraveni,“ vzkázal Tusk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu v parlamentu v Londýně potvrdila, že předseda Evropské rady Donald Tusk obdržel dopis ohlašující odchod země z Evropské unie. Dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. S Bruselem chce mít „nový, speciální a hluboký vztah“. Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii. Dle Tuska bude EU27 v jednáních o brexitu jednotná a rozhodná.

Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU krátce před vystoupením Mayové doručil Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Premiérka také řekla, že středa je historickým bodem, z nějž není návratu. „Británie opouští Evropskou unii,“ prohlásila Mayová. Brexit je podle ní jedinečnou příležitostí. „Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost,“ dodala.

Uvedla také, že respektuje, že není možné zůstat na evropském jednotném trhu, aniž by nebyl zároveň zachován volný pohyb občanů. Dodala, že brexit bude mít „důsledky“, ale že je v zájmu Spojeného království i unie, aby celý proces měl co nejhladší a spořádaný průběh. Vyslovila se také pro „co nejužší bezpečnostní spolupráci“ s Bruselem.

„Až budu v příštích měsících sedět u jednacího stolu, budu zastupovat každého jednotlivce v celém Spojeném království,“ řekla Mayová s tím, že bude reprezentovat také „občany (členských států) EU, jimž se tato země stala domovem“. S formálním spuštěním brexitu podle ní nastala doba, kdy by měli obyvatelé Británie držet při sobě.

Theresa Mayová podepisuje dopis, ve kterém oznamuje spuštění článku 50 - FOTO: Reuters

Tusk nyní do 48 hodin nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Během příštích týdnů diplomaté 27 členských zemí domluví na základě Tuskova doporučení rámec pro jednání s Brity, který bude potvrzen 29. dubna na mimořádném summitu.

Evropská komise pak připraví konkrétní doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, a tím rozhodnou o začátku rozhovorů. Předpokládá se, že fakticky se začne jednat až v červnu.

Tusk: EU27 bude v jednáních o brexitu jednotná a rozhodná

Ostatních 27 zemí Evropské unie bude při jednání s Velkou Británií o odchodu ze společenství postupovat jednotně a rozhodně. Novinářům to řekl v Bruselu předseda Evropské rady Donald Tusk krátce poté, co ve středu obdržel dopis britské premiérky Theresy Mayové. V jednáních podle něj bude cílem minimalizovat nejistotu pro občany, podniky i samotné členské země unie.

„Co ještě dodat? Už teď nám chybíte,“ ukončil Tusk své stručné vystoupení před novináři. Nemá podle něj smysl předstírat, že středa je v Bruselu či v Londýně šťastný den.

V prohlášení Evropské rady, které bylo zveřejněno souběžně s Tuskovým vystoupením, se uvádí, že ostatní členské země EU britského rozhodnutí litují, ale na celý proces jsou připraveny.

,