Babišovy dluhopisy

Babišovy fake audity zvýšily podezření o původu jeho peněz

Babišovy dluhopisy
Babišovy fake audity zvýšily podezření o původu jeho peněz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš moc dobře ví, že původ jeho majetku je pochybný, a chová se podle toho. Styl, jakým vyskladnil na veřejnost své dlouho dopředu ohlašované ‚audity‘ osobních legálních příjmů, to jasně potvrzuje. Slovo audity je záměrně dáno do uvozovek. Pracovníci dvou auditorských firem, které nejsou žádnými nezávislými ověřovateli, ale buď současným (PriceWaterhouseCoopers) nebo dlouholetým bývalým (Ernst&Young) auditorem Babišova Agrofertu, sami svá zjištění prezentují s velkým odstupem.

Nejde o žádný standardní audit, ale o ‚zprávu o věcných zjištěních‘, jak svůj dokument tituluje PwC a ‚zprávu o věcných zjištěních v souvislosti s Prohlášením Ing. Andreje Babiše o příjmech ze dne 3. 3. 2017‘, jak svůj dokument nazývá Ernst&Young.

Parodie na audit

Celý princip rádoby auditů je v tom, že Andrej Babiš donesl pracovníkům obou firem, jimž dlouhodobě dává zakázky, svá daňová přiznání z let 1996 až 2015. A pak nějaké tři smlouvy o prodeji firem. Prodával je Andrej Babiš jako soukromá osoba společnosti Agrofert, kterou stoprocentně vlastní Andrej Babiš. Auditoři přiznávají, že jen matematicky sečetli údaje v dokumentech, které jim Babiš dodal.

Z tónu jejich zpráv je jasně vidět, jak si nad fakty myjí ruce a nechtějí s nimi mít nic společného. Nepřebírají žádnou zodpovědnost, což při standardním auditu auditor dělá. Právě to je smysl auditu. Ernstové ani Pricové nedostali přístup do žádných Babišových detailních dokumentů. Pracovali jen s těmi pár papíry, co jim Andrej Babiš dal. Takže o žádných auditech nemůže být řeč.

Váhavé vypouštění

Nejistota Andreje Babiše je zjevná už ze stylu, jakým ty čtyřstránkové dokumenty zveřejnil. Žádná tisková konference ani bombastické tweety, jak u něj bývá zvykem. Nejprve ty doklady vypustil přes redaktorku Deník.cz Kateřinu Perknerovou. Deník patří finanční skupině Penta. K tomu Babiš připojil ještě krátký rozhovor, kde oznamuje, že těmito dokumenty pro něj vysvětlování nesouladu v původu jeho osobních příjmů končí. Teprve poté vydala oba dokumenty ČTK.

Andrej Babiš moc dobře ví, že původ jeho majetku je pochybný, a chová se podle toho - ilustrační foto: Jan Zatorsky

Deník.cz nevyužil Babiš k vypuštění balonku ve chvíli, kdy si byl velmi nejistý dodávaným dokumentem, poprvé. 19. února vypustil právě přes stejnou redaktorku v Deníku.cz doklad z banky Unicredit, který měl potvrzovat, že za dluhopisy Agrofertu skutečně zaplatil ze svého osobního účtu. Ten dokument ale žádným výpisem o převodu peněz nebyl. Unicredit jen psala, že za Babiše z jeho účtu platila částku, která byla o 75 milionů vyšší než hodnota dluhopisů na firemní účet Agrofertu. Vůbec ale nebylo jasné, kdy k té platbě mělo dojít.

Pes, který má pokousat pána

I Unicredit podobně jako PriceWaterhouse a Ernst&Young s Babišem dlouhodobě spolupracuje. Zjevně se podobně dostala pod tlak klienta, který nad nimi zároveň má obrovskou moc jako ministr financí, aby dali razítko věrohodnosti na podezřelý původ jeho legálních osobních příjmů. Z té pasti se snažili uniknout cestou po hraně, tak aby se sami nedostali do problémů se zákonem a reputací, jejíž ztráta je ve finančním byznysu likvidační, a zároveň vystavili Babišovi jakási nestandardní potvrzení, s nimiž může šermovat na veřejnosti.

V prvním případě u Unicredit je to parodie na výpis o zaplacení za dluhopisy, v druhém v případě Priců a Ernstů parodie na audit.

Nové rozpory v legálních příjmech

To samotné ověření, které Babišovi auditoři o jeho osobních příjmech vydali, podezření o legálnosti dostatečných příjmů na nákup dluhopisů jen zvyšuje. Auditoři na základě daňových přiznání spočetli, že Babiš si vydělal v letech 1996 až 2015 podle oficiálních daňových přiznání 1,861 miliardy korun hrubého, což bylo po zaplacení daní a pojistného 1,504 miliardy korun čistého.

Tady je rozpor s tím, co tvrdil Babiš dříve, kdy uváděl stejné hrubé příjmy 1,863 miliardy korun a čisté 1,526 miliardy korun za roky 1993 až 2015. Pokud by tedy oba údaje seděly, Babiš by za tři roky 1993 – 1995 měl příjmy jen 2 miliony korun hrubého. Nějakým záhadným způsobem jsou ale čisté příjmy za stejnou dobu vyšší o 22 milionů korun.

Tady jsou výroky, kterými Andrej Babiš původně své legální příjmy prokazoval.

„Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“

Poté, co Týdeník Echo upozornil na to, že z legálních osobních příjmů na nákup dluhopisů neměl, přišel Babiš s novou verzí o miliardě nezdanitelných příjmů. „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička (Lenka Zlámalová – pozn. red.) by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní,“ řekl Babiš na tiskové konferenci 19. ledna.

Osobní karusel

Tím se dostáváme k nezdanitelným příjmům za prodej firem. Částka, kterou uvádí auditoři, opět nesedí na to, co říkal Babiš. Podstatnější je ale to, z čeho ta nezdanitelná necelá miliarda pochází. 748 milionů korun jsou příjmy z firem, které Babiš jako soukromá osoba prodal v roce 2009 až 2011 Agrofertu, který celý vlastnil. Dalších 166 milionů jsou známé příjmy z dluhopisů, které už Babiš uvádí v majetkových přiznáních ve sněmovně.

Chybí ale jakékoliv informace o tom, kde Babiš přišel k těm zmíněným třem firmám, které pak za těch 748 milionů svému Agrofertu prodal. Kdy je koupil? Z čeho je platil?

Kde vzal na Agrofert

Podobné je to se zdrojem peněz na pořízení samotného Agrofertu. K tomu, že ho vlastní, se poprvé oficiálně přiznal až v létě 2002, kdy šel do privatizace Unipetrolu. Do té doby ale všemožně mlžil, že Agrofert vůbec nepatří jemu, ale švýcarským firmám O.F.I. (schránka bez sídla patřící spolužákům Babiše ze švýcarského gymnázia) a pak rodinné společnosti Ameropa (která ale odmítala, že by v Agrofertu držela většinu). Kde vzal Babiš peníze, aby od nich koupil Agrofert, který měl už v té době hodnotu v miliardách?

Podle toho, co o svých osobních příjmech říká, mu vedle dluhopisů za 1,482 miliardy zbývá na celé jeho živobytí a všechny osobní výdaje 935 milionů korun. Za to se těžko dal pořídit Agrofert a ještě ty firmy, které mu potom prodal. A k tomu žít miliardářským stylem života.

Andrej Babiš tou parodií na audity jen zvýšil pochybnosti o legálním původu svého majetku.

Pokud policie a daňová správa u takového případu nekoná, vyvolává to vážnou pochybnost, jestli žijeme v právním státě, kde platí rovnost před zákonem.

V potvrzení, o nějž Babiš požádal tuto banku 13. února 2017, Unicredit 14. února 2017 potvrzuje, že za dluhopisy v hodnotě 1 482 269 996 korun zaplatil 1 556 468 332 korun - Repro: Denik.cz

Nesplněné sliby o legálních příjmech

Andrej Babiš zatím nesplnil s výjimkou parodie na audity nic z toho, co slíbil 31. ledna v živém rozhovoru v pořadu Události, komentáře České televize. Sám se předtím chlubil, že jde do televize říct ‚pravdu‘.

Tady jsou jeho stále nesplněné sliby.

Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.

Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.

Zatřetí: Babiš řekl, že požádá finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.

Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.

Nikdo z ostatních politiků na něj bohužel razantněji netlačí, aby prokázal legální původ svého osobního majetku, který je víc než podezřelý. U člověka, který si postavil kariéru na tom, že bude on-line sledovat kasu každého drobného obchodníka, to působí jako těžký výsměch lidem. Větší problém než Babiš jsou jeho ustrašení političtí oponenti, kteří to nechávají procházet a tím posouvají zemi směrem k poměrům na Ukrajině.