Loňské sliby neplatí. Úřady začaly zpětně pokutovat podnikatele
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Finanční správa uklidňovala podnikatele, že při startu kontrolního hlášení k DPH nebude případné chyby či zpoždění pokutovat. Teď však obrátila a začala jim v souvislosti s novým nástrojem proti daňovým únikům, který platí od ledna 2016, zpětně vyměřovat desetitisícové pokuty. Generální finanční ředitelství to ale označuje za nedorozumění.
Jednotlivé krajské úřady dodatečně rozesílají sankce za první půlrok fungování kontrolního hlášení. Činí tak na přímý pokyn Generálního finančního ředitelství, uvedly pro Echo24 tři různé zdroje. Pro živnostníky, které úředníci ujišťovali, že v prvních měsících mohou počítat se shovívavým přístupem, je to šok. Některým z nich úřady vyměřily pokuty s téměř ročním zpožděním.
Informace o příkazu „ze shora“ potvrdily pro deník Echo24 tři na sobě nezávislé zdroje. „Je to tak. Finanční úřady musely v lednu dodatečně vyměřit pokuty za první půl rok fungování kontrolního hlášení. Vím to od pracovnice jednoho z úřadů,“ uvedl pro Echo24 daňový expert Tomáš Goláň.
Stejnou informaci má i paní Stanislava Marková, které finanční úřad vyměřil pokutu kvůli zpoždění v odezvě na výzvu. Výměr na 30 tisíc korun kvůli dubnovému hlášení jí byl vystavený až na začátku února. „Před měsícem prý došel befel z finančního ředitelství, aby finanční úřady začaly posílat deseti až padesátitisícové pokuty,“ potvrdila paní Marková. Podle informací serveru Echo24 se úředníci bojí reakce podnikatelů a účetních, protože budou prvními, na kom si vylijí svůj vztek.
Podobnou zkušenost má i pan Martin, který v červenci podal kontrolní hlášení spolu s daňovým přiznáním, ale nevšiml si, že datová schránka po odeslání nezobrazuje přílohy mailu. „Nezaregistroval jsem, že se kontrolní hlášení nenahrálo. Obratem jsem to napravil a žil jsem díky pracovnici úřadu v domnění, že to bude hodnoceno shovívavě, protože se systém teprve zabíhá,“ uvedl pro Echo24.
O to víc pana Martina překvapilo, když mu v lednu přišel platební výměr na 10 tisíc korun. „Naše příslušná úřednice mi řekla, že celý loňský rok byli školeni na shovívavost, ale když v novém roce nastoupila do práce, byla v šoku, protože na ni v emailu najednou vypadlo přes 60 výměrů na pokutu. Její nadřízená jí řekla, že jde o nařízení z finančního ředitelství s pokynem k nulové toleranci,“ dodal pan Martin. Ten si přeje zůstat v anonymitě právě proto, aby kvůli němu neměla úřednice nějaké problémy.
Finanční správa: Mysleli jsme to jinak
Podnikatelé z vyjádření finanční správy i z osobních rozhovorů s úředníky pochopili, že v prvních měsících roku 2016 mohou očekávat v souvislosti s kontrolním hlášením shovívavost. Finanční správa totiž avizovala, že s pokutami počká na novelu, která měla teprve stanovit pravidla pro prominutí sankcí. Ta vstoupila v účinnost od 29. července.
Úřad ale nyní uvádí, že nikdy netvrdil, že nebude ukládat pokuty vzniklé před novelou, a záležitost s pokutami označuje za nedorozumění. „Bylo řečeno, že pokuty budou ukládány do doby účinnosti novely jen výjimečně, protože by pak plátci neměli šanci si v odůvodněných případech požádat do 3 měsíců od nabytí účinnosti zmiňované novely o jejich prominutí,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Generální finančního ředitelství Petra Petlachová.
Důvod, proč od červencové novely začala finanční správa platební výměry posílat až v lednu, ale není známý. Petra Petlachová pro Echo24 pouze zdůraznila, že lhůta pro uložení pokuty ode dne, kdy k porušení povinnosti kolem kontrolního hlášení došlo, je 3 roky.