NATO prý musí odložit stěhování do nového bruselského sídla

NATO prý musí odložit stěhování do nového bruselského sídla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Severoatlantická aliance musí znovu změnit časový rozvrh svého nastěhování do nového hlavního sídla v Bruselu. Podle agentury DPA bylo nedávno upuštěno od plánu celý přesun završit do konce letošního roku. Příčinou jsou technické potíže, které celý projekt také prodraží.

Konkrétním důvodem odkladu termínu je problém s novým počítačovým systémem, který musí splňovat nejpřísnější bezpečnostní standardy. Podle informací z NATO má tento systém řídit nejen veškerou elektronickou komunikaci, ale rovněž ostrahu budov.

Pro ochranu ústředí aliance před možnými teroristickými a kybernetickými útoky byl vyvinut důmyslný bezpečnostní systém. Ten zahrnuje mimo jiné více než 1000 kamer a systémů vstupní kontroly, které jsou mimo jiné schopné rozpoznávat oční duhovky.

Odpovědnost za tento nový systém nese americká firma Lockheed Martin. Zda právě ona je viníkem odkladu, ale není zřejmé. Nové sídlo NATO mělo být původně hotové už v roce 2015, nyní se podle nejmenované mluvčí aliance počítá s dokončením v první polovině příštího roku.

Odklad s sebou podle DPA ponese i zvýšení nákladů. Místo původního horního limitu 1,12 miliardy eur (29,3 miliardy korun) schváleného členskými státy se nyní hovoří o 1,17 miliardy eur, což je v přepočtu rozdíl více než miliardy korun.

Šéf NATO Stoltenberg ukazuje prezidentovi USA Trumpovi nové sídlo aliance. - Foto: NATO

 

,

27. srpna 2017