Pozoruhodný klášter, který ovšem není turistickým místem

Nový Dvůr

Pozoruhodný klášter, který ovšem není turistickým místem
Nový Dvůr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Klášter Nový Dvůr je zázrakem demonstrujícím moc duchovní síly. Jak prožití duchovní architektury působící doslova na všechny smysly, tak setkání s přívětivými mnichy a skvělými produkty jejich hospodářství a výroby je ideálním zážitkem pro sváteční čas. Původně pozdně barokní zemědělské hospodářství Nový Dvůr tepelského kláštera nechal založit v roce 1750 opat Hieronymus Ambros na místě zničené vsi. Po zrušení kláštera roku 1950 byl areál převeden na státní statky a postupně chátral. V lednu roku 1973 zcela vyhořel a postupně se měnil v ruiny. V roce 1999 si malebné místo vybral mnišský řád trapistů pro vybudování svého kláštera. Oslovili britského architekta Johna Pawsona, jenž ve spolupráci s plzeňským architektem Janem Soukupem a jeho ateliérem navrhl moderní minimalistický klášter Matky Boží.

Dům pro hosty - Foto: archiv

Práce na projektu byly zahájeny v dubnu roku 1999 a základní kámen kláštera byl položen v roce 2002. Koncepce celého areálu navázala na historickou osovou kompozici objektů a stromových alejí se čtvercovým klášterem v jeho středu. Hlavní osa západ–východ je definována stromořadím podél původní příjezdové cesty proti hlavnímu vstupu do rezidenčního (západního) křídla přes rajský dvůr do průjezdu východního křídla. Druhá osa je definována zrekonstruovaným domem pro hosty na severu a novostavbami hospodářského a technického zázemí na jih od kláštera. Tvorba nového kláštera vycházela z cisterciácké architektonické tradice. Svou skladbou se konventní budovy drží tradičního schématu uspořádání dispozice. Minimalistická architektura podtrhuje prostý mnišský život, zároveň je obohacena průhledy do měnících se obrazů okolní krajiny. Tvarování prostorů je podřízeno optickým kvalitám působení světla a stínu. Bílé stěny interiérů odrážejí proměnlivost denního světla, od něj je odvozena i hmotnost či nehmotnost všech konstrukčních prvků. Světlo spojuje působení starých i nových částí a je hlavním vyjadřovacím prostředkem stavby. Kostel byl vysvěcen již v roce 2004.

Výrobní hala - Foto: archiv

V roce 2007 se stal klášter převorstvím a začala rekonstrukce bývalého ovčína na dům pro hosty. V roce 2011 byl klášter povýšen na opatství a byly zahájeny práce na projektu výrobního objektu, který byl zkolaudován v prosinci 2014. V současné době se připravuje projektová dokumentace novostavby kaple v blízkosti domu pro hosty. Realizace se dostala do finále České ceny za architekturu. Porota považuje zachování, opakované využití a posílení hodnoty zemědělských budov pro účely kláštera za skutečně modelový příklad stanovující standardy pro realizaci staveb této typologie. Klášter integrovaný do historické krajiny spojuje lidové a moderní do formální skladby duchovní úplnosti a důslednosti. Prostory jsou svou formou a detailem velmi elegantní, nabízející paletu reduktivismu, v němž vnější forma a vnitřní uspořádání korespondují stejnou měrou s poetickou krásou okolní krajiny a kvalitou světla. Výsledkem je poklidný a duchovní celek celé stavby. 

Křížová chodba - Foto: archiv

Klášter není turistickým místem a mnichy nelze vyrušovat ani bohulibým zájmem o architekturu. Na internetových stránkách lze však najít čas bohoslužeb a otevírací dobu obchodu. „Vybrali jsme si život v poušti, nebo jsme s ním přinejmenším souhlasili. Ale dávejme pozor, abychom se všemi prostředky nesnažili učinit tuto poušť obyvatelnou. To by již nebyla poušť, země odříkání, místo přechodného pobytu.“

11. ledna 2017