ARCHITEKTURA

Den architektury

ARCHITEKTURA
Den architektury

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Akce nazvaná Den architektury je pozoruhodná hned z několika důvodů. Už na první pohled zaujme fakt, že trvá celý víkend 30. 9. a 1. 10, na některých místech dokonce již od 28. září do 5. října. Letos už po osmé stovky architektů, teoretiků, historiků a dalších provázejí veřejnost po vybraných místech po celé republice. Letošní podtitul festivalu „Voda, lidé, města“ se jako hlavní tematická linie vine celým programem (s architektem Janem Šépkou můžete například prozkoumat formování města kolem Botiče. Sraz v sobotu v 10.00 před kostelem u Hamerského rybníka).

Foto: archiv

Za zrodem akce stojí Marcela Steinbachová, úspěšná architektka a organizátorka. „Studovala jsem ve Vídni u Wolf D. Prixe, zakladatele slavné kanceláře Coop-Himmelb(l)a a nejméně třikrát v týdnu navštěvovala akce o architektuře určené veřejnosti, od přednášek na školách po návštěvy v ateliérech, kde se diskutovalo o aktuálních projektech.

Foto: archiv

V roce 2001 jsem se vrátila do Prahy, kde se nedělo vůbec nic podobného. Napadlo mne udělat pravidelný cyklus přednášek. Tehdy zároveň začínal prostor NoD, a tak jsme ve spolupráci s Krištofem Kinterou a Irenou Perclovou první přednášku zorganizovali tam. Přednášejícím byl Martin Rajniš a přislo mnohem více lidí, než jsme čekali.“ Tak vznikl Kruh. Pokračovalo se přednáškami o současné švýcarské architektuře, která v té době byla na vrcholu. „Stále více jsme spolupracovali se zahraničím a přednášky se těšily zájmu. Po deseti letech jsme hledali způsob, jak výročí Kruhu oslavit.

Foto: archiv

Historičku Evu Novotnou napadlo zorganizovat procházku po Praze pro veřejnost. Nakonec jsme se rozhodli zapojit rovnou i další města, a tak se nám už první Den architektury roztáhl do celého víkendu a ve čtyřiceti městech proběhlo na sto akcí. Ukázalo se, že laická veřejnost si netroufá přijít na přednášky, ale procházek se účastní moc ráda. Lákavé je jistě i to, že akce jsou zadarmo. Na začátku jsem Kruhu vymyslela slogan „Otevřít architekturu veřejnosti, což se nakonec během Dne architektury daří mnohem lépe než v rámci přednášek. Těší mne také, že zájem veřejnosti, který se v několika menších městech projevil během Dne architektury, později vedl k založení nejrůznějších spolků a aktivit,“ vypráví Marcela Steinbachová, která získala v loňském roce za popularizaci svého oboru široké veřejnosti titul Architekt roku.

Foto: archiv

 

30. září 2017