Způsoby mlčenlivého vedení linky v kresbě, písmu, vyprávění o válce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Paraván popsaný, jak má být
V evropském městě kultury to frčí a o nápady, zdá se, není nouze: aktuálně v Plzni začala první evropská výstava paravánových kaligrafií Shōko Kanazawové. Ta je v současnosti nejvystavovanější žijící japonskou kaligrafkou – její práci například samostatně vystavují tři galerie, ztvárňuje taky císařovy básně i titulky k populárním seriálům. Její příběh je příběh zázračného dítěte, neboť Shōko je od narození postižena Downovým syndromem a kaligrafie jí, aspoň dle představ jejích rodičů, měla coby pětiletému dítěti, kdy s uměním krasopisu začala, pomoct především jako prostředek k integraci do společnosti. Patrně díky svému postižení ale Shōko „dohlédne“ dál a hlouběji, takže její styl – samozřejmě podpořený zvládnutím náročné techniky kaligrafie i jejích klasických stylů – Japonsko okouzlil. Výstava je součástí letošního Japan Festu.
Shōko Kanazawa a její tušový svět. Výstava v Hlavní budově Západočeského muzea v Plzni trvá do 11. 10. www.zcm.cz
Festival, který bere slova z úst
Východočeská Polička hostí čtvrtý ročník mezinárodního festivalu mimického divadla. Základní struktura přehlídky ani její ambice patrně nepřekvapí: chce podpořit mladou hereckou generaci, a tak kromě jednotlivých představení jsou pevným bodem programu taky různé workshopy a semináře. Letos se festival soustředí na Belgii. Díky tomu v Česku prvně vystoupí třeba soubor Okidok, a to s inscenací Slips inside! Je postavena na tom, že ústřední duo, oděné pouze ve slipech, soutěží o co nejvíc vykonaných kliků, „předvedení nejkrásnějšího tanečního kroku či nejdestruktivnějšího kung-fu“. Vystoupí ale i německo-francouzské duo Bodecker & Neander, jež svou práci staví naopak na klasické pantomimě a dokonalých obrazech. Z českých inscenací zní lákavě třeba Kupé souboru Pantomima S.I., jenž je založen na spolupráci neslyšících a slyšících herců.
Festival MIME FEST začíná 14. 9. a končí 19. 9. Více podrobností na webu www.mimefest.cz
Už zase skáču s Nickym přes koleje
Režisér Matej Mináč kdysi „objevil“ příběh Nicholase Wintona. Natočil o něm svůj celovečerní, nepříliš dobrý debut Všichni moji blízcí. U něho ale nezůstal a přišel s dokumentární trilogií, kde totéž téma obráběl ve variantách: nejprv to byla Síla lidskosti, pak Anglická rapsodie, nakonec Nickyho rodina. Zaobíral se v nich postupně víc osudy zachráněných dětí, ale zároveň je už z těch titulů znát, jak osobněji a familiérněji k tématu přistupoval. Letos rodinnou „pohodu“ podtrhl dokudramatem o své matce, fotografce Zuzaně Mináčové, která přitom měla s Wintonem společné pouze to, že se do jeho vlaku nevešla. Konečně šance předvést něco jiného, jenže Mináč se k Wintonovi vztahuje zas. A tak sledování příběhu odhodlání pomoct v průběhu let změnilo v úžas nad příběhem docela jiným, v němž se z odkazu světové války stal fajnový artikl.
Očima fotografky. Scénář a režie: Matej Mináč. Kamera: Jan Drnek. Hudba: Miloš Krkoška. Hrají: Matej Mináč, Zdeněk Piškula, Julie Ondráčková, Lukáš Král a další. V kinech od 17. 9.
Údolí včel a žiletky: zabiják těl
Jako devatenáctiletý vykreslil Filip Topol na kartonové desky komiks o rytíři jménem Angus Burge. Je to sarkastická povídka jednoduché, záměrně jakoby odbyté kresby, jež se soustředí pouze na postavy a neuzavírá je do pevných mřížek, nýbrž je nechává viset v prostoru. Na životě titulního hrdiny a jeho otce Almuse se tu svěřuje, že ani vznešený původ, ani život zasvěcený Pánu nic nezmohou proti svodům alkoholu. Svět je marné a příšerné místo, odkud je jediné východisko. Nesmlouvavost a přitom nadsázka tohoto dílka každopádně dokládají, že Topolova témata a nálady jeho prací, jak jsou známy z textů Psích vojáků, byly jeho vidění vlastní, ať zrovna tvořil cokoli. Komiks, teprv nedávno nalezený v autorově pozůstalosti, nyní vyšel k jeho nedožitým padesátinám; sice svázaný, ale nezbavený zdobných fleků, jak kdysi zaschly na původním kartonu.
Filip Topol: Angus Burge. Roku 2015 vydala Knihovna Václava Havla v limitovaném počtu 300 kusů. 149 Kč.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.