Zajímavá stavba v Masarykově čtvrti v Brně

Rodinný dům ve svahu

Zajímavá stavba v Masarykově čtvrti v Brně
Rodinný dům ve svahu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti dnes patří mezi nejoceňovanější. Jejich progresivní stavby se vyznačují jednoduchou promyšlenou formou a minimalistickým pojetím s využitím pohledového betonu. Kancelář založili těsně po škole v roce 1998, kdy vyhráli v architektonické soutěži s návrhem knihovny pro Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. O čtyři roky později za ni v Grand Prix architektů získali hlavní cenu.

Autorem návrhu je architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti - Foto: David Židlický

Od té doby cen získali ještě několik. Například v roce 2009 zabodovali areálem Fakulty chemicko-technologické a tělovýchovným zařízením Univerzity Pardubice. V jejich práci je cítit jak úcta k brněnské předválečné architektuře, tak obdiv k současným architektonickým špičkám, jako je například švýcarský architekt Peter Zumthor. Dobrým příkladem této syntézy je rodinný dům vystavěný na úzkém svažitém pozemku Masarykovy čtvrti v Brně. 

Rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu byl komponován tak, aby bylo maximálně využito krásných výhledů do zalesněného údolí řeky Svratky. Jeho prostorovým základem je kvádr, ze kterého jsou „odebírány“ jednotlivé hmoty. Největším „odebraným“ objemem je vertikální atrium, které rozděluje dům na dvě části. Ostatní „odebrané“ hmoty tvoří lodžie a terasy. Orientace obytných místností je na západ do údolí řeky a do atria uprostřed domu.

FOTO - David Židlický

Dům je opláštěný stínicím roštem, který zachovává tvar základního kvádru. V polotransparentním plášti jsou umístěny v návaznosti na vnitřní dispozice otvory, plášť tvoří zábradlí lodžií a vymezuje prostor střešní terasy ve třetím podlaží. V podzemním podlaží je hala, šatna, garáž a technické zázemí. V hale je umístěný výtah propojující vertikálně všechna podlaží domu. První nadzemní podlaží je řešeno jako klidová část domu, kde jsou pokoje dětí a pracovna.

FOTO - David Židlický

Oba pokoje dětí mají společnou lodžii orientovanou na západ. Pracovna ve východní části domu je prosvětlena skleněnou stěnou atria. Ve druhém podlaží je za átriem umístěna ložnice se šatnou a koupelnou. V uliční části je umístěn velký společenský prostor s kuchyní a jídelnou. Nejvyšší třetí podlaží je venkovní obytný prostor nahrazující zahradu, kterou dům v podstatě nemá. Do plochy terasy je vsazena zeleň, ve východní části prostoru je bazén.

FOTO - David Židlický

Součástí terasy je také letní kuchyně, koupelna a sauna. Stěny a stropy jsou betonové, stínicí plášť je z černého ocelového pororoštu, černé jsou také vnější skleněné obklady lodžií. Většina vnitřních konstrukcí a materiálů je v bílé barvě – sádrové omítky, polyuretanové podlahy, hliníková okna a ocelové schodiště. Stavba byla realizována v letech 2006–2013 a momentálně je mezi 63 nominovanými na Českou cenu za architekturu, soutěžní přehlídku vyhlášenou letos poprvé Českou komorou architektů.

FOTO - David Židlický

 

28. září 2016