Írán chce do Mexického zálivu poslat válečné lodě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Írán hodlá do Mexického zálivu vyslat několik válečných lodí a posléze i ponorky. Cílem kroku je podle íránského námořnictva ukázat, že země je důležitým hráčem na světové politické scéně. S odkazem na zprávu agentury Tasním o tom ve čtvrtek informují některá zahraniční média.
Záměr vyslat do Mexického zálivu íránskou flotilu oznámil nový kontradmirál Hosejn Chánzádí. Objevují se názory, zda opatření nevyvolá ve Spojených státech obavy z nové studené války.
Lodě podle kontradmirála poplují Atlantickým oceánem a následně podél několika jihoamerických zemí, než zakotví v Mexickém zálivu. Cílem je prý ukázat sílu íránského námořnictva a šířit poselství míru a přátelství.
Agentura Tasním rovněž oznámila, že íránskou flotilu v Kaspickém moři brzy posílí nová korveta, ze které lze odpalovat rakety.
V brzké době hodlá také íránské námořnictvo otevřít letiště v íránském městě Džásk v Ománském zálivu, který Írán považuje za svou součást.
Loni v listopadu íránská flotila obeplula Afriku.
Spojené státy a Írán přerušily diplomatické styky krátce po íránské islámské revoluci v roce 1979. Nad Íránem tehdy převzala kontrolu skupina radikálních duchovních, která otevřeně hlásala nenávist k americké vládě.
Šíitský Írán je prominentním hráčem na Blízkém východě a v oblasti bojuje o vliv se sunnitskými spojenci USA, což je například Saúdská Arábie. Teherán dlouhodobě čelí obviněním z podpory radikálních skupin, včetně libanonského šíitského Hizballáhu, a je kritizován za podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.