Konflikt s KLDR

S jaderným programem KLDR skoncuje jen pozemní invaze, zní z Pentagonu

Konflikt s KLDR
S jaderným programem KLDR skoncuje jen pozemní invaze, zní z Pentagonu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jediným způsobem, jak s určitostí zničit všechny složky severokorejského jaderného programu, je varianta pozemní invaze. To je výsledek posudku vypracovaného kontradmirálem Michaelem J. Dumontem z amerického ministerstva obrany v odpovědi na dopis dvojice demokratických kongresmanů. Ti podle britského Guardianu kontradmirála žádali o vyjádření ke ztrátám, které by Spojené státy v potenciálním válečném konfliktu s KLDR utrpěly.

Dumont v odpovědi kongresmanům Lieuovi za Kalifonii a Gallegovi za Arizonu rovněž uvedl, že USA vyhodnocují schopnost KLDR zasáhnout střelami obydlené cíle Jižní Koreje. Poukázal na skutečnost, že 25milionový Soul, hlavní město Jižní Koreje, leží jen asi 55 kilometrů od demilitarizované zóny u hranice se Severní Koreou. Závažnost ztrát by se potom odvíjela od toho, jak rychle by země před útokem KLDR varovala své obyvatele a jak rychle by Soul a USA dokázaly v protiútoku reagovat.

Řekl také, že existuje možnost, že by byly v případě konfliktu použity chemické zbraně. „Nejlepším místem pro diskuzi nad možnostmi KLDR a potenciálem Spojených států by ale byl tajný mítink,“ dodal.

Dumontův výrok vyvolal rozruch v řadách amerických zákonodárců. Patnáct demokratů a jeden republikán vydali v reakci na něj společné prohlášení, v němž zmínku o pozemní invazi prohlásili za „silně znepokojující“. Takový krok by podle nich mohl mít jen v prvních dnech bojů za následek stovky tisíc, možná i miliony obětí.

Podle nich administrativa Bílého domu dosud nezvládla přijít s plánem, který by sloužil jako prevence vojenského konfliktu na Korejském poloostrově i mimo něj. Nenabídla ani řešení pro situaci po možném konfliktu. „S přihlédnutím k tomu je myšlenka vyslání vojáků se škodlivými úmysly a plýtvání našich zdrojů na další potenciálně nesmyslnou válku dost děsivá. Prezident Trump musí přestat se svými provokativními prohlášeními, které poškozují diplomatické možnosti země a ohrožují americké vojáky, “ uvedli.

, jh

5. listopadu 2017