Rozhovor s Václavem Klausem ml.

Na zemi leželo 25 procent hlasů, které ODS nechtěla

Rozhovor s Václavem Klausem ml.
Na zemi leželo 25 procent hlasů, které ODS nechtěla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Získal druhý největší počet preferenčních hlasů v celé republice, ačkoliv si prý kampaň dělal fakticky sám. V dnešním vedení ODS z něho někteří mají strach. Média očekávají, že zaútočí na předsedu strany Petra Fialu. Václav Klaus ml. nic takového nepotvrzuje – ale říká, že občanští demokraté se mají vrátit doprava.

Jak hodnotíte volby? Je to teď horší, nebo lepší než před nimi?

Situace po volbách je bohužel stejná, jako byla před volbami. Zůstal zachován status quo, k žádnému posunu nedošlo. Někteří se radují, že si udrží pozice, ale to je tak všechno. Z hlediska pravicového voliče nebo množství svobody se bojím, že k žádnému průlomu nedošlo.

Pravice je na tom pořád stejně špatně?

Pokud se tedy celá ODS dá považovat za pravici, vzrostla jí procenta z necelých osmi na necelých dvanáct, no. Což pořád není dost na to, aby dokázala účinně bránit všem těm různým nesmyslům a byrokracii, co se za poslední čtyři roky na ty lidi hrnula. Pro nás je to pochod z opozice do opozice.

Proč vyhrál Andrej Babiš?

Jako jednotliví voliči jsou lidé samozřejmě často hloupí, ale jako celek lidi nevolí úplně neracionálně. Vždycky chtějí směr, cestu, člověka, který je někam vede. Třeba v roce 1992, když se mumlalo o třetích cestách a socialismu, ODS silně oslovila lidi, kteří se nebáli, že se uživí sami, že si otevřou kadeřnictví v kočárkárně v paneláku. Těm nabídla kapitalismus, svobodu – a masově vyhrála. Když společnost zbohatla – jak to tak v kapitalismu bývá, nerovnoměrně –, zase popřála sluchu lidem, kteří hlásali přerozdělit bohatství a větší sociální jistoty pro všechny. V posledních volbách jsme měli hafo kapitulantských stran, které by to nejradši zabalily a veškerou moc předaly do Bruselu, ty strany byly strašlivě podporované médii, ale všechny se do poslední vteřiny klepaly, jestli prolezou do parlamentu. Pak tam máme tu zelenou partu, která si akorát místo zeleného nasadila černé tričko s lebkou a hnátama, ale v jádru zastává stejné hodnoty. SPD, která má řadu principiálních a správných názorů, ale podivnou přímou demokracii a předsedu, který už xkrát vyměnil poslance i názory. ODS, která myslím nepřesvědčila lidi, že nechce být jen opozicí, co bude z dálky kritizovat špatné lidi a nepravosti a bude spokojena s tím, že nemusí vést. No a pak zbyl Babiš, který lidem v jádru nabízí: Hele, bude to stejné. Jsme celkem bohatá země, asi to tedy nevydrží, ale proč si to ještě chvíli neužít? A já to chci řídit!

Řadíte ANO k pravici?

Je to takzvaně strana nového typu, samozřejmě středová. Vybírá si témata zleva zprava, aby si udržela vysokou podporu. Z hlediska daní a podobně jsou tu ovšem daleko ukrutnější strany.

Co pohled na EU? Ještě před volbami v roce 2013 chtěl Babiš přijímat euro, mezitím je proti. To se z vašeho pohledu asi vyvíjel příznivým směrem, ne?

Já moc nemám rád, respektive nevěřím, lidem, kteří se vyvíjejí. Nebo řekněme od 14 do 18, tam ještě vývoj chápu. Ale aby se někdo názorově vyvíjel v 55 na úplně opačnou stranu, u takového člověka mám velkou pochybnost, jestli se potom nevyvine zase jinam. Pavel Telička a další za ANO jsou v Evropském parlamentu největší eurohujeři, spolu s Luďkem Niedermayerem vesele hlasují, abychom byli potrestaní za kvóty. Čili praxe ANO byla extrémně proevropská, rétorika asi na základě průzkumů trochu mírnější.

Je Babiš kvalitativně jiný než další vaši političtí soupeři? Myslím hlavně jeho koncentraci moci.

Vliv Babišových médií není takový, jak se říká. Lidi nejsou hloupí, že by jim něco napsali v Lidových novinách, a oni podle toho šli volit. To mě až tak nezneklidňuje. Ale že zavřela spousta živnostníků na vesnicích, kteří už znovu neotevřou, že se země mění směrem k paternalistickému, korporativistickému státu, to mě zneklidňuje velmi.

Byl byste ochoten s ANO za určitých okolností vládnout?

Mají se hájit hodnoty a program a myslím, že jedenáct procent je málo na to, aby ODS dokázala prosadit výrazné části svého programu: zrušení EET, kontrolního hlášení, snížení daní, trvalou výjimku z eura. Vyměnit program za pár smradlavých křesel odmítám. Podle mě je jasné, že ODS odchází do opozice. Myslím, že vedení ODS nainvestovalo v kampani tolik do vymezování se, s kým nepůjde, že by pro něj byl velký oříšek případně otočit.

Hypoteticky: budete spokojený, že příští čtyři roky strávíte v opoziční lavici?

Smyslem politiky je vládnout a něco měnit. Já jsem vždycky pracoval, řídil jsem 160 zaměstnanců, snažil se něco dělat. Teď jsem si s pár lidmi sám sobě dělal kampaň a dosáhl relativně dobrého výsledku. Prostě jenom opoziční práce není nic, na co bych se kdovíjak těšil. Ale je potřeba začít se starat, aby volby příště dopadly jinak.

To, že jste si kampaň dělal sám s pár lidmi, znamená, že jiní kandidáti ODS v Praze byli proti vám zvýhodnění, mohli se řekněme víc opírat o infrastrukturu strany?

Já jsem byl třetí na kandidátce, tudíž si nemůžu zas až tak stěžovat. Ale fakt je, že jsem neměl jediný billboard, že jsem nebyl kandidát vytahovaný, ale spíš upozaďovaný.

Médii, nebo vlastní stranou?

I vlastní stranou. Když mě třeba zvali do televize, a strana tam vyslala někdo jiného…

Vyvozujete něco ze svých 23 tisíc preferenčních hlasů?

Samozřejmě mě to těší a těm lidem děkuji. Asi se mi vyplatil poslední rok, kdy jsem lidi v terénu, na ulicích seznamoval se svými názory, což drtivá většina mých konkurentů nedělala, protože si buď nic nemyslí, anebo názory během roku třikrát změní. Pokud můžu soudit podle vlastního Facebooku, tam dominoval názor lidí, kteří by mě volili, ale nechtějí volit ODS, to bylo možná 80 procent příspěvků. Což mi přišlo strašně zvláštní, ale nemyslím si, že by to byli trolové, to byli reální lidi. Z toho vyvozuji, že moje představy – nízké daně, národní zájmy, odbourání buzerace a podobně – lidi oslovují.

Na kolik si ODS teď o víkendu mohla reálně sáhnout?

Oni zase řeknou, že jsem nekolegiální, ale myslím si, že taková ta strategie být hlavně strašně umírnění a zabojovat o liberálního voliče topky v Praze, který stejně šel k Pirátům, nám přinesla velký kulový. Protestní strany získaly 20, 25 procent hlasů, které ležely na ulici – a které my jsme nechtěli. A lidi, kteří by je bývali chtěli, jako třeba já, byli okřikováni. Mě vždycky zahnali, abych nekazil společnou misi, tak jsem se soustředil na školství a svou kontaktní kampaň.

Kolik tedy těch hlasů pro ODS mohlo být? Do dvou let mohou být předčasné volby a vy stanete před stejnou otázkou.

Je tu hodně přes třicet procent nevoličů, je tu pětadvacet procent těch, kteří volili ryze opoziční strany proti dnešnímu mainstreamu. Pak je tu řada voličů ANO, kteří bývali našimi voliči, a z nějakého důvodu nejsou. Kdybychom tyto položky sčítali, můžeme se dostat na velká čísla. Samozřejmě že ne všichni by volili nás, že jiné lidi bychom naopak odradili. Ale myslím si, že lidi, kteří volili ODS dřív, ta echt pravice, neumřeli, že jich je víc než 11 procent.

Byl Petr Fiala neprůrazný?

Nechci hodnotit pana předsedu, jaký byl, nebo nebyl. Určitě dosáhl úspěchu na jižní Moravě, což byla vždycky slabina ODS. Nás dva se proti sobě snaží postavit straničtí čímani, něco z toho vytěžit, ale v jádru jestli je mezi námi rozpor, pak ne osobní, ale jen maličko ideový. Jestli má ODS v programu, že nechce přijmout euro, pak já těžce snáším, když vrcholní představitelé těsně před volbami říkají: ano a ne, možná. A když se snaží nadbíhat mediálním kruhům, které vždycky pravici a hodnoty svobody nenáviděly. Tomu dělám protiváhu. Prostě žádná osobní animozita a žádný mocenský souboj, ale reálný ideově odlišný pohled na řadu věcí, který prochází napříč ODS, netýká se jen mě a pana Fialy. V ODS jsou lidi od levého středu až po extrémně konzervativní lidi napravo. Určitě není lehké tohle uvnitř strany ukočírovat. Pro mě posun do středu, kde už je topka, STAN, KDU, s tím, že bychom tam byli i my coby tradičnější a větší strana, je věc, která se mi hodně nelíbí.

A ten posun hrozí, nebo už nastal?

Nějakým způsobem nastal za Topolánka a mám pocit, že návrat na pravici se tak úplně nekoná.

Vidíte mezi svými novými kolegy lidi, kteří by ODS chtěli taky posunout víc napravo?

Hodně jsem pomáhal Zuzce Majerové v Olomouci, což je paní učitelka, lidovej pravičák, jeden z lidí, se kterými jsem se loni setkal a hned si politicky porozuměl. A ona nějakým zázrakem skutečně skočila na kandidátce a bude v parlamentu. Pár takových se do sněmovny dostalo.

Budete usilovat o vstup do vedení ODS?

Nechci to oznamovat přes média, asi se vyjádřím příští týden.

Co by teď měla ODS dělat prakticky a bezprostředně, aby potvrdila svoje první místo na pravici a v opozici?

Měli bychom vygenerovat lidi na všechny možné resorty tak, aby tomu příště voliči věřili, že konkrétní člověk něco udělá se školstvím, zdravotnictvím a tak. Hodně se operuje s tím, kolik jsem dostal preferenčních hlasů. Mě by zajímala sociologická data, kolik jsem dostal od učitelů nebo ředitelů škol. Tam bych si věřil, že jsem oslovil jejich výraznou část. To myslím, že je cesta pro celou stranu: pozitivní program propojený s důvěryhodnými lidmi pro resorty. Pak bychom se taky měli začít chovat jako strana, která chce být dominantní ve své části spektra. Chovat se jako strana, která má osm procent a vydírá s nimi v koalici, na to tu máme lidovce, v tomhle mistrovství je nikdy nepřekonáme.

Má ODS postavit svého kandidáta do prezidentských voleb?

Stoprocentně.

Jaroslava Kuberu?

No jestli nemá nikoho jiného, tak Kuberu. Jestli má být výsledek, že podpoříme řekněme Drahoše, tak to ne. Já chci volit pozitivně, člověka, který hájí stejné hodnoty jako já, bez ohledu na to, jestli získá 13, 17 nebo kolik procent. Myslím si, že kdyby se senátor Kubera dostal do druhého kola, Zemana porazí. A nepřijde mi úplně nereálné, že by se do něj dostal.

Býváte považovaný za extremistu. Jsou lidé, kteří tvrdí, že kvůli vám ODS nevolí. Jak si tu pověst vysvětlujete?

Nesdílím ideje nové levice, lidí, kteří berou děti z biologických rodin v Norsku, kteří chtějí, aby v učebnicích kvůli genderové vyváženosti nebylo u postaviček poznat, jestli je to chlapeček, nebo holčička, lidí, podle nichž je skvělé, že do republiky přijede 300 tisíc migrantů, nesdílím.

Zrovna o 300 tisících nikdo nemluvil.

Tak v západní Evropě jsou to za posledních pár let dva miliony a nevíme, jak se věci budou vyvíjet. Bolševik nás učil, že máme stejně usilovně pracovat na veřejných statcích jako na svých vlastních, a ukázalo se, že lidi takhle nefungují, ta ideologie přinesla miliony mrtvých. Teď nás zase učí, že člověk má milovat cizí stejně jako svoje vlastní, což je taky utopie, která nemůže fungovat. Patřím k lidem, kteří nechodí kolem horké kaše, říkám, že to nechci, načež jsem pro někoho extremista.

Považujete se za národovce?

To nevím, co je. Považuji se za vlastence, vlastní je mi určitě bližší než cizí.

Loni po střelbě v Mnichově jste na Facebook napsal status, který pak proti ODS používala konkurence. Napsal jste, že radši než tohle odchod z EU, i za cenu zchudnutí o třetinu.

To jsem napsal ve chvíli, kdy policajti v Mnichově vyzývali obyvatelstvo, že nemá vycházet a chodit na pivo. Kdy se myslelo, že tam střílí nějaká organizovaná skupina. Ale pro mě je hodnota, že moje děti můžou jet metrem přes celé město a já jim nemusím říkat, na téhle a téhle stanici nevystupuj, protože je tam nebezpečno. Je pro mě hodnota jít v pátek na pivo. Tyhle věci váží víc, než že je člověk o třetinu bohatší. To si myslím pořád.

A chcete vystoupit z EU?

Oficiální stanovisko ODS je, že se EU musí reformovat, navrátit se k principům. No a někteří jsou skeptičtí, že by se to mohlo podařit, nebo se obávají, že každá další reforma povede k ještě větší unitárnosti. Já jsem v referendu hlasoval proti vstupu, poněvadž jsem tušil, kam to povede. Realita můj názor nezměnila.

Dnešní stav, kdy jsme v EU, a ještě nejsme v eurozóně, v tvrdém jádru, vám nevyhovuje?

Jasně že to je teď ta reálná otázka a že v našem zájmu je nevstupovat do eurozóny. Je dobré zachovat si možnost svébytného rozhodování. Ale není potřeba nahlížet to jenom geopoliticky. Chci, aby ve školách neplatila pamlsková vyhláška, aby kantoři mohli učit a nemuseli vyplňovat byrokratické papíry k inkluzi, chci nižší a jednodušší daně, spoustu úplně přirozených věcí. A půlka věcí, co nechci, pochází od našich domácích soupeřů, druhá půlka přichází z Bruselu.