Jednání o brexitu

Další kolo jednání o brexitu podle Barniera opět nepřineslo posun

Jednání o brexitu
Další kolo jednání o brexitu podle Barniera opět nepřineslo posun

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Další kolo vyjednávání o podobě britského odchodu z Evropské unie nepřineslo zásadní posun, řekl ve čtvrtek novinářům unijní vyjednavač Michel Barnier. Nebude prý tedy moci příští týden na summitu navrhnout šéfům 27 ostatních unijních zemí, aby posunuli jednání do jejich druhé fáze, tedy k rozhovorům o budoucí podobě vzájemných vztahů, včetně obchodních. Britský vyjednavač David Davis ale právě v takový vývoj na summitu příští týden doufá; podle něj tedy bude možné začít vyjednávat i o dvouletém přechodném období, o něž má Británie zájem.

„Samozřejmě, že bychom chtěli, aby umožnili Michelovi vyjednávání rozšířit. Je na nich, zda tak učiní. Myslím, že je v zájmu Evropy i Spojeného království, aby to udělali,“ prohlásil Davis.

Barnier ale podobnou věc premiérům a prezidentům ostatních 27 států nenavrhne. Řídí se totiž stávajícím mandátem, podle kterého musí nejprve nastat „dostatečný pokrok“ v otázkách souvisejících se podobnou samotného britského odchodu před tím, než bude možné začít vyjednávat o budoucnosti.

Ze tří klíčových témat této první fáze rozhovorů je zřejmě nejkomplikovanější otázka finančního vyrovnání. Barnier v této souvislosti dokonce poznamenal, že rozhovory se ocitly ve „slepé uličce“ a slova premiérky Theresy Mayové z Florencie o tom, že země uznává své finanční závazky, zatím nenašla svůj odraz ve vyjednávacích postojích britské strany. Podle Davise by ale jistotu v těchto otázkách mohou přinést právě až rozhovory o budoucnosti.

Přesto po Mayové florentském projevu podle Barniera dostaly rozhovory novou dynamiku. „Věřím, že s politickou vůlí bude možné dostatečného pokroku dosáhnout v příštích dvou měsících,“ řekl. Rozhovory o budoucnosti by tak mohl odstartovat summit EU v prosinci.

Kromě finančního vyrovnání, kde tento týden týmy obou strany řešily jen technické otázky, se první kolo jednání soustředí také na zachování práv občanů EU v Británii po brexitu a na hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Britové o odchodu z EU rozhodli loni v referendu, země se mimo blok ocitne na konci března 2019. Vyjednávání jak o brexitu samotném tak o přechodném období a finální podobě vzájemných vztahů od obchodu po bezpečnostní a obrannou spolupráci by proto měla být nejspíš dokončena na podzim příštího roku tak, aby smlouvy mohly projít příslušným ratifikačním procesem.

,

12. října 2017