Válka v Iráku

Británie byla oklamána, aby vstoupila do války proti Iráku, napsal expremiér Brown

Válka v Iráku
Británie byla oklamána, aby vstoupila do války proti Iráku, napsal expremiér Brown

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský ministerský předseda Gordon Brown ve své nové knize uvádí, že Velká Británie byla v roce 2003 do války proti Iráku a jejímu diktátorovi Saddámu Husajnovi v podstatě zmanipulována. Američané svým britským spojencům neukázali zprávy, které uváděly, že Irák disponuje zbraněmi hromadného ničení, a ostrovní království tak do války vstoupilo, aniž by mělo jistotu o existenci zbraní. Informuje o tom list The Guardian.

„Válka by nemohla být ospravedlňována jako poslední možnost a invaze by nebyla považována za přiměřenou odezvu,“ uvádí Brown ve své knize co by se stalo, pokud by Britové věděli, že zprávy o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku nebyly pravdivé. Dodal také, že Británie ani neprozkoumala a nezpochybňovala existenci důkazů. Jeho země tak společně s USA zahájila invazi předtím, než byly „diplomatické možnosti pro odzbrojení“ vyčerpány.

Brown dále tvrdí, že byl o existenci amerického dokumentu ubezpečován britskou tajnou službou MI6. Nyní ovšem věří, že Velká Británie byla ohledně existence iráckých zbraní oklamána. „Je neuvěřitelné, že nikdo z nás v britské vládě americkou zprávu nikdy neviděl,“ píše expremiér ve své nové knize Můj život, naše časy

Bývalý ministerský předseda tím poukazuje na zprávu ze září roku 2002, kterou měl mít tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Tato zpráva se v minulém roce dostala na povrch a místo jasných důkazů o tom, že Irák zbraněmi disponuje, byla z velké části vytvořena na základě různých analýz. Podle Browna tak ukázala, že „důkazy o existenci zbraní hromadného ničení byly slabé, či přímo bezvýznamné a v klíčových oblastech neexistující.“

Podle Browna by historie mohla být jiná, pokud by o pravých informací v dokumentu britská vláda věděla. „Je otázka, zda to v březnu 2003 chtělo válku. Pokud mám pravdu, tak někde v americkém systém byla pravda o iráckých zbraní známá, a my jsme nebyli jen neinformováni, ale oklamáni o existenci zbraní,“ píše Brown.

Následky invaze do Iráku trvají dodnes. Ozbrojeným silám spojenecké koalice se sice podařilo zajmout prezidenta Saddáma Husajna, který byl v roce 2006 popraven za válečné zločiny. Zároveň však útok způsobil destabilizaci regionu a podle některých expertů pomohla k rozmachu teroristických organizací jako Al-Káida či Islámský stát.

Bývalý britský premiér Gordon byl v roce 2003 ministrem financí ve vládě Tonyho Blaira. Funkci zastával po celou dobu jeho vlády, tedy od roku 1997 až do roku 2007. Po Blairově rezignaci ho vystřídal jak na postu premiéra, tak na postu předsedy labouristů. Obě funkce zastával do roku 2010, kdy jeho strana prohrála ve volbách a Brown rezignoval. 

, tk