Rutte: Nové návrhy ohledně brexitu večer na summitu EU nezazněly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek večer na summitu Evropské unie seznámila šéfy států a vlád ostatních zemí EU do větších podrobností s tím, co už před několika týdny zmiňovala při svém projevu v italské Florencii. Novinářům to po konci prvního dne jednání řekl nizozemský ministerský předseda Mark Rutte s tím, že nové návrhy nyní nezazněly. Sama Mayová jednání opustila, aniž s novináři promluvila.
Podle německé kancléřky Angely Merkelové musí obě strany rozhovorů ještě dál tvrdě pracovat tak, aby bylo možné rozhodnout o posunu jednání do jejich druhé fáze. To na tomto summitu lídři ostatních 27 zemí zatím nepodpoří, ačkoliv Merkelová uvedla, že vyjednávání krok za krokem pokračují a ona prý nemá pochybnosti, že se podaří dosáhnout dobré dohody.
"Diskuse nebyla. Poslechli jsme si krátké prohlášení britské premiérky. V zásadě doplnila detaily a pozadí k tomu, co už říkala ve Florencii," řekl při odchodu novinářům Rutte.
Mayová v zářijovém projevu ve Florencii vyzvala k odvážnému přístupu při ustavení budoucího nového, "hlubokého a speciálního" partnerského vztahu mezi Británií a EU. Zároveň dala jasně najevo, že má zájem o dvouleté přechodné období po odchodu Británie z unie v březnu 2019, aby se obě strany pohodlně přizpůsobily novým pravidlům.
Podle Rutteho bylo čtvrteční prohlášení Mayové užitečné. Připomněl, že příští summit EU se odehraje v prosinci.
Do té doby tak nyní mají obě strany rozhovorů o brexitu čas, aby v jejich první fázi dosáhly "dostatečného pokroku" v klíčových otázkách práv občanů unie v Británii po brexitu a finančního vyrovnání. Teprve pak chtějí ostatní unijní země začít s Londýnem hovořit o přechodném období a budoucích obchodních a dalších vztazích.
Po pěti jednacích kolech v první části rozhovorů byl však unijní vyjednavač Michel Barnier skeptický a už dopředu uváděl, že dnes nedoporučí premiérům a prezidentům jednání posunout směrem do budoucna. Vrcholní představitelé 27 zemí by tak dnes měli jen rozhodnout o začátku vnitřní diskuse uvnitř EU o tom, co si unie od této další fáze vlastně slibuje. V prosinci by tak měla být unijní strana na onu druhou fázi připravena.