Prezidenta USA kritizují i jeho věrní

Islámský stát: Obamovo fiasko

Prezidenta USA kritizují i jeho věrní
Islámský stát: Obamovo fiasko

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lze si představit zahraniční politiku amerického prezidenta víc zaskočenou dějinami, než je zahraniční politika Baracka Obamy vůči Iráku a Sýrii? Neklamnou známkou katastrofy je, že v posledních měsících nepřicházela nejtvrdší kritika ze strany republikánské opozice, ale ze strany bývalých činitelů samotné Obamovy administrativy. V Americe patřilo k dobrým zvykům, že činitelé, kteří administrativu opustili, se aspoň po dobu, kdy byl ještě jejich bývalý šéf v úřadě, neuchylovali k otevřené kritice. Teď prakticky nemine týden, aby nějaký bývalý ministr či velvyslanec nevystoupil s veřejnou kritikou. Nejvýrazněji v srpnu Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraničí, v rozhovoru pro časopis Atlantic a minulý týden Leon Panetta, bývalý Obamův šéf CIA a ministr obrany. Míra ztráty respektu, kterou to signalizuje, je varující. Takhle se nezachází ani s prezidentem, který má pár měsíců do konce funkčního období – a Obama bude vládnout ještě dva roky.

Hlavně pryč z hloupých válek

A ta kritika nespočívá v nějakých ex post objevech; je potvrzením toho, co jiní kritici říkali už dřív. Obamovým mandátem a lístkem do Bílého domu bylo, že vyvede USA z „hloupých válek“ v Afghánistánu a Iráku. V Iráku byl klíčovým momentem konec roku 2011, kdy měla Američanům vypršet dosavadní dohoda s iráckou vládou o přítomnosti amerických vojsk. Američané chtěli zachovat v Iráku omezené síly v počtu několika tisíc – vojáci, civilisté a soukromě i iráčtí politici se shodovali, že i taková malá síla by měla velký psychologický význam a vliv na další chování iráckých politiků a dokázala by zabezpečit větší efektivnost stále nepříliš funkční irácké armády. Ale dva nejvyšší – irácký premiér Málikí a americký prezident Obama – o to příliš nestáli. „K mé frustraci Bílý dům koordinoval vyjednávání, ale nikdy je doopravdy nevedl,“ napsal Panetta. Obama si musel vybrat mezi možností pojistit to, co se v Iráku za velkých amerických obětí podařilo zajistit, a příležitostí být ten, kdo může celému národu sdělit, že přivedl z Iráku americké vojáky domů do posledního muže. Leon Panetta teď potvrdil, že to bylo proti stanoviskům Pentagonu, CIA i ministerstva zahraničí.

Druhá křižovatka se týkala občanské války v Sýrii. V srpnu 2012 Obama v projevu o syrské občanské válce „narýsoval červenou čáru“, kterou Bašár Asad nesmí překročit, jinak se vystaví americkým leteckým úderům: použití chemických zbraní. Asad je použil, Obama řekl, že zaútočí, pak řekl, že nejdříve musí rozhodnout Kongres, a nakonec nechal Rusko, aby mu vytáhlo trn z paty tím, že přišlo s dohodou o zničení syrského chemického arzenálu (jehož existenci do té doby v souladu s Asadem popíralo). Asad používá chemické zbraně dál, zrovna minulý týden inspektoři OSN oznámili objevení dalších dosud neznámých skladišť, o tom, jak si celou situaci vyložil Putin, nemluvě. Ale co je nejdůležitější, všichni – nepřátelé i spojenci – dostali lekci z toho, co znamená překročení červené čáry vyhlášené americkým prezidentem: nic.

A konečně třetím rozhodujícím bodem byla Obamova nechuť identifikovat a podpořit v syrské občanské válce spojence. To zkritizovala Hillary Clintonová: „Vím, že naše neschopnost pomoci lidem, kteří vedli protesty proti Asadovi – tehdy tam byli islamisté, sekularisté i lidé mezi tím –, vybudovat věrohodnou bojovou sílu, vytvořila velké vakuum, které nyní vyplnili džihádisté,“ řekla.
Obama sám zesměšňoval sekulární opozici vůči Asadovi jako zubaře a lékárníky, kteří nemají v boji šanci. To ovšem podceňoval jak masivní dezerce ze syrské armády včetně generálů, k nimž tehdy docházelo, tak okolnost, že v zemi s povinnou vojenskou službou umějí střílet i lékárníci.

Prezidenta USA kritizují i jeho věrní - Foto: ČTK/AP

2014: osvědčené recepty jsou k ničemu

Iniciativy se chopily sunnitské blízkovýchodní země jako Saúdská Arábie a Katar, které začaly do Sýrie dodávat zbraně a peníze, z nichž měly největší užitek jednak syrská odnož al-Kajdy, jednak budoucí Islámský stát. Málikí mezitím v Iráku vedl zemi způsobem, kterého se kritici báli – marginalizoval sunnity ve prospěch svých šíitů. Výsledkem bylo, že když nájezdníci Islámského státu začali podnikat výpady ze Sýrie do Iráku, šíity dominovaná armáda jim nebyla schopna klást efektivní odpor a sunitské obyvatelstvo – to, které dokázal získat na svou stranu generál Petraeus při tzv. anbarském probuzení – jí nevěřilo. Obama se to snažil bagatelizovat. Ještě když v lednu padlo do rukou Islámského státu město Falúdža, přirovnal v rozhovoru pro New Yorker ISIL k „junior varsity“ – my bychom řekli béčkový nebo juniorský tým (později se to snažil popřít).

Pak padl Mosul, irácká armáda se vypařila jak pára nad hrncem a islamistům přenechala své americké zbraně včetně tanků Abrams. A když začali islamisté ohrožovat kurdské území na severu Iráku a popravili amerického novináře Jamese Foleyho, Obamovi nezbylo než otevřít oči a jednat. A tak nařídil letecké údery, přičemž 28. srpna přiznal, že zatím nemá žádnou strategii. Jediné, co slíbil, bylo, že se do Iráku nevrátí americké pozemní jednotky. O čtrnáct dní později předseda sboru náčelníků štábů generál Dempsey při slyšení v Senátu připustil, že si umí představit, že doporučí prezidentovi nasazení pozemních jednotek. Časová smyčka mezi rokem 2011 a přítomností se pomalu utahuje.

Jde tu o něco víc než o Obamův „odkaz“, kterým američtí prezidenti (aspoň podle novinářů) bývají posedlí? Bylo by krásné říct, že o mnoho nejde. Že všechna zkušenost ukazuje, že nejlepší je neplést se do občanských válek a nesnažit se napravovat Blízký východ, a raději ho nechat v péči místních diktátorů. Ti sice drží své poddané v chudobě a teroru, ale jsou racionální a dobře si uvědomují, jakým okolním silám se nesmí zprotivit. To je cesta, kterou opsal Egypt, který se od vlády jednoho generála přehoupl přes lidovou revoluci a krátkou vládu Muslimského bratrstva k vládě dalšího generála. V revoluci sice hrály hvězdnou roli vymoženosti amerických internetových společností, ale její porážka přinesla Washingtonu špatně skrývanou úlevu. Taková je ostatně letitá politika Izraelců: nezajímají je vnitřní poměry sousedů, ale to, zda se s nimi dá dohodnout na neútočení. Z Mubárakova pádu nebyli nadšeni, kooperaci ze Sísím (i proti Hamásu) si nemohou vynachválit. Ani možný odchod Asada ze scény nevnímají jako jednoznačný důvod k radosti.

Bylo by to ne snad krásné, ale dalo by se s tím žít. Jenže to nepůjde kvůli Islámskému státu. Ten má zjevně jinší ambici než vládnout si na svém ohraničeném území. A přitažlivost pro kvanta „radikalizovaných loserů“ (termín Hanse Magnuse Enzensbergera) v západních zemích, pro něž má vidina boje pod černou vlajkou zvláštní, nám nepochopitelnou přitažlivost. Lze si ji pokusit představit tak, jako by svědci Jehovovi zároveň nabízeli adrenalinové zážitky a sexuální turistiku. Stačí si otevřít zprávy kterýkoli den, poslední týden například přinesl informaci o zatčení čtyř mužů s kontakty na ISIL v Británii, zadržení amerického teenagera, který hodlal z Chicaga odletět za džihádem do Sýrie, bitku v Hamburku, při níž se střetli za asistence mačet Kurdové s příznivci ISIL, a v Rakousku protesty proti snaze vlády pořídit autorizovaný německý překlad Koránu a zakázat zahraniční financování muslimských organizací. I z poklidného Rakouska vyrazilo na džihádovou turistiku do Sýrie podle vládních odhadů asi 140 lidí. Rok 2014 zůstane rokem, kdy se celému Západu totálně změnil zahraničněpolitický výhled a dosavadní recepty jsou k ničemu – jak ohledně Ruska, tak ohledně Blízkého východu.

10. října 2014