Andrew Sullivan: můj první bloger
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zdlouhavou dopolední prokrastinační fázi mi jednoho nedávného dne projasnilo šťastné zjištění: Andrew Sullivan je zpátky. Napsal článek. Dlouhý článek, přečetl jsem ho celý, poctivě, od Platona k Trumpovi (více o textu později). Svět se tím pro mě trochu vrátil k normálu a zároveň jsem chvilku prožíval ten typ nostalgie, jaký rozechvěje stárnoucí rockery, zjistí-li, že se jejich kdysi dávno oblíbená kapela dala zase dohromady. Andrew Sullivan (1963) totiž byl prvním „internetovým“ člověkem, jehož práci jsem poznal. A jako málokdo jiný ztělesňoval to dobré i špatné, co v psaní na síti je, jeho propady byly a jsou docela hluboké a jeho výšiny skutečně zaznamenáníhodné. Inteligentní a vzdělaný člověk s velice „internetovou“ mentalitou – sklonem k prudkým vzruchům a příkrým soudům, zároveň vtipný a schopný vyjádřit myšlenku krátce a úderně a hlavně nezastavovat se, pořád kolem sebe rozhazovat názory, žádný si nenechat pro sebe.
Na jeho stránku jsem se dostal asi nějakou síťovou náhodou, poprvé jsem viděl blog a docela zíral. Tohle psaní mělo jiný rytmus, byl to uspořádaně působící chaos. Spousta několika slovy glosovaných odkazů na cizí články. Komentáře na jeden dva odstavce, zdrcující polemiky, delší a promyšlenější texty. Někdy velice dlouhé. Světová politika, americká politika, plus fotky psů beaglů, fousatých mužů, odkazy na legrační videa a další autorovy libůstky. Naprosto jednoduchá grafika a hlavně – dalo se spolehnout na to, že tam toho každý den bude hodně a že to přinejmenším zčásti bude zajímavé. A při vší té maniakální rychlosti, názorové rychlopalbě a změti témat to mělo zřetelnou autorskou pečeť, bylo jasné, že za tou stránkou stojí hodně rozporný a zajímavý člověk, s nímž pohádat se by asi bylo zajímavé, možná taky nebezpečné, přinejmenším ohrožující uši.
Gin je třeba stihnout do uzávěrky
Sullivanovy rozpory jsou v mnohém fascinující. Americký patriot, který svoje vlastenectví projevuje velmi od srdce, ovšem bez nevkusu, přitom rodilý Brit, temperamentem a vznětlivým psaním ale zároveň popírající stereotyp ledově klidného Angličana, pilířem jehož stylistiky je understatement. Současně má a vždycky měl slabost pro věci kvintesenciálně britské, monarchii, nekrology excentrických šlechtičen, manýry ostrovního tisku. Vypráví, jak se internetovému pracovnímu tempu učil v dávných „osmdesátkách“ v redakci The Daily Telegraph, kde po poradě v půl páté následoval čaj plus jeden, dva nebo více panáků ginu, načež bylo nutno stihnout uzávěrku v sedm. Je homosexuál, HIV pozitivní, jeho sexuální život býval zřejmě značně bohatý, dnes žije s manželem Aaronem v poklidném městečku Provincetown v Nové Anglii. Je také katolík a jakkoliv vůči svojí církvi vystupuje hodně kriticky – vůči bývalému papeži Benediktovi XVI. vysloveně nepřátelsky –, zůstává poctivě praktikujícím členem. Při psaní nešetří odsudky a může mu chybět velkorysost, v osobním jednání je ale podle svědectví některých jeho názorových oponentů velkorysý hodně a nabízí pomoc, když se oponent dostane do vážných problémů, zdravotních či jiných (sám zas s vděčností vzpomíná, jak se stejným způsobem zachovali někteří jeho protivníci k němu).
Změnit názor? Jistě, ale s vášní
Podobně rozporný, možná až chaotický je jeho názorový vývoj. Označuje se za konzervativce v duchu idejí britského myslitele Michaela Oakeshotta, v něčem má blízko k soudobým libertariánům. V pohledech na některá dobová témata ale udělal stoosmdesátistupňový obrat. Zprvu vášnivě podporoval válku proti terorismu a politiku George W. Bushe, aby se později stal jejím stejně vášnivým kritikem. Podobný obrat udělal i ve vztahu k Izraeli, jeho některá pozdější vyjádření o židovském státu jsou, řekněme, hraniční. Jako jeden z prvních prosazoval Baracka Obamu jako zvolitelného kandidáta, obrovskou energii věnoval boji za prosazení homosexuálních sňatků.
Názory mění celkem často, vždy je ale zastává vášnivě a bez výhrad. I v tom je velice „internetový“, na síti je dost obvyklé, že lidé píší co týden něco prudce odlišného a snaží se při tom tvářit, že jsou ve svých postojích vlastně konzistentní, že jejich slova z minulého týdne neexistují nebo je alespoň hluboce a naprosto nefér je v polemice s nimi zmiňovat. Andrewovi Sullivanovi se ale sluší přiznat, že se ke svým chybám hlásí. A i v těch fázích, kdy se čtenáři názorově velice vzdálil, mělo význam jeho blog sledovat, vždycky se tam něco našlo. Jakkoliv se učil v klasických tištěných médiích, chápal, co to je „nové psaní“ – „jeho dočasnost, jeho konverzační založení, jeho prchavé jádro, přirozenost, v níž se styl psaní co nejvíce blíží mluvení spatra“. Přijímal to, že tímhle způsobem člověk občas nutně musí psát věci, „kvůli nimž bude zítra vypadat jako blázen, a odhalovat se způsobem, který pro něj nemusí být zrovna lichotivý“.
Jeho blog se během let změnil v instituci svého druhu, pracoval na něm tým lidí, Sullivan byl považovaný za jednoho z nejvlivnějších „opinion makerů“ v USA. Ukazoval cestu, jak se prosadit v digitálním světě, zároveň na jeho deníku bylo znát, jak strašnou práci to dá a jak se to na člověku může podepsat. Provozoval ho nejdřív na svoje triko, později pod hlavičkou různých časopisů či serverů. V závěrečné fázi opět sám, tentokrát jako placený – dvacet dolarů ročně ovšem byla snesitelná cena. Nevydržel to dlouho, loni ohlásil po patnácti letech konec blogování – především asi kvůli „únavě materiálu“. Instituce zrychleného internetu možná mají také zrychlenou životnost.
Jeho návrat mezi píšící lidi je proto potěšující. A obsáhlý text, který publikoval v New York Magazine, je velice sullivanovský. Od Platona a jeho tvrzení, že demokracie nutně povede k přemíře svobody a rozpadu společnosti, ze kterého se zrodí tyranie. Přicházejícího tyrana vidí v Donaldu Trumpovi, analyzuje příčiny jeho nástupu v přehledných, přesto pronikavých formulacích. O bílé chudině, která je jádrem Trumpových voličů, píše: „Cítí přezíravost a široké generalizace o nich – to vše, co by bylo považováno za odpudivé, namířeno proti menšinám“ – a vidí se, slovy Erica Hoffera, „vydědění a zraňovaní nespravedlivým řádem věcí. A tak vyčkávají, kypí to v nich, mlátí kolem sebe.“ A samozřejmě je občas i pěkně přepjatý – třeba když tvrdí, že Trumpovo zvolení by pro americkou liberální demokracii a ústavní řád bylo „extinction level event“, tedy událost neslučitelná s přežitím. Bylo by jistě dobře, kdyby se v tomhle mýlil. A bylo by taky dobře, kdyby psal a mýlil se dál.