Průměrná sazba hypoték stoupla i v únoru, na 1,87 procenta

Průměrná sazba hypoték stoupla i v únoru, na 1,87 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

"Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude horší. Proto i přes rostoucí průměrnou úrokovou sazbu stoupají objemy i počty hypotečních úvěrů," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

ilustrační foto, HAN

Během února přišlo do bank pro hypoteční úvěr 9413 klientů, což je o 748 víc než v lednu. Lidé si půjčili 18,95 miliardy korun, o 1,418 miliardy více než o měsíc dříve.

"V posledních letech stačilo pro zajímavou nabídku hypotéky zajít klidně do jedné z největších bank. S rostoucími sazbami se však také postupně vracíme k normálu, kdy nejzajímavější sazby bude možné nalézt zejména u menších bank a velké banky je budou poskytovat především jako individuální nabídky pro zajímavé klienty," upozornil Rajdl.

Kdo chce hypoteční úvěr, neměl by podle Rajdla váhat. Zvlášť, pokud chce využít půjčku do 95 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Od dubna si na doporučení České národní banky bude možné půjčit jen do 90 procent této hodnoty. Navíc banky budou muset dávat pozor na to, aby podíl nově sjednaných hypoték v pásmu od 80 do 90 procent nepřekročil 15 procent.

"Ukazuje se, že obava z ochladnutí hypotečního trhu byla předčasná. I přes zásah regulátora se poptávka po novém bydlení a hypotečním financování drží na vysokých hodnotách," řekl ČTK ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Kupní síla lidí podle něj díky příznivé ekonomické situaci roste a s ní i potřeba pořizovat si nemovitosti, stavět a rekonstruovat.

"Nárůst úrokových sazeb není natolik razantní, aby tlačil dolů ceny nemovitostí. Nejspíše tak dojde pouze ke zpomalení růstu cen, který je v jednotlivých regionech velmi nevyrovnaný," dodal výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín. Vliv na ceny má nejen různá výše příjmu, ale také atraktivita lokalit. Zatímco v Praze je zájem téměř o každý dům či byt, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej složitější a tomu často odpovídá také cena, dodal.

22. března 2017