Problémy s ověřováním uprchlíků

Dvě třetiny dětských uprchlíků jsou dospělí, odhalili britští úředníci

Problémy s ověřováním uprchlíků
Dvě třetiny dětských uprchlíků jsou dospělí, odhalili britští úředníci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Téměř dvě třetiny ‚dětských‘ uprchlíků, kteří vloni mířili do Velké Británie, jsou ve skutečnosti dospělí, vyplývá z dokumentů britského ministerstva vnitra. Mladiství, kteří nedokázali doložit svůj věk kvůli chybějícím dokladům, museli absolvovat složitý pohovor s úředníky, píše server Telegraph.co.uk.

Úřednický posudek odhalil, že 371 loňských žadatelů o azyl, kteří nedokázali doložit svoji totožnost a věk doklady, se vydávalo za nezletilé. Zřejmě si tím chtěli zajistit benefity, které britské vláda nabízela dětským uprchlíkům.

Konzervativní poslanec David Davies prohlásil, že kontroly na hranicích jsou neefektivní a volá po přísnějších prověrkách, pakliže se úředníkům nebude zdát věk žadatele. „Pohovor ale nestačí. Nabízí se dvě cesty, jak spolehlivě potvrdit věk azylantů, a to zubní prohlídka nebo rentgenové vyšetření kostí,“ řekl novinářům.

Ilustrační foto - Shutterstock

„Byl jsem v Calais a viděl jsem karavany s radami, jak se dostat do Británie a co říkat při imigračních kontrolách. Je jasné, že se uprchlíci nebudou bát zalhat i o svém věku, když se neštítí skákat na jedoucí náklaďáky,“ obhajuje Davies svůj návrh. „Jsem rozhodně pro pomoc dětským uprchlíkům, ale přijde mi absurdní je vpouštět do země jen na základě toho, co nám řeknou.“

Britští úředníci se ale brání a tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách, aby v případě jakýchkoliv pochybností odhalili pravý věk žadatele o azyl. „Pakliže daná osoba nemůže doložit svůj věk, vyhodnotíme jej na základě jeho fyzického vzhledu a chování během pohovoru,“ řekli novinářům.

Ve spolupráci s francouzskými kolegy se britští pracovníci podílejí na přesunu stovek dětských uprchlíků z uprchlického tábora nedaleko Calais, označovaném jako džungle. Jejich nezletilostí si jsou ‚naprosto jistí‘.

Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžují na problémy, které jim současná situace přináší.

V posledních měsících zintenzívnili migranti úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky.

Okolo Calais má navíc vyrůst čtyři metry vysoká zeď jako další opatření proti pokusům migrantů naskakovat na kamiony a dostat se tak přes Lamanšský průliv.

, vt