Oprava vrtulníků v Praze

Porušuje Česko protiruské sankce? Na vrtulníky máme výjimku, tvrdí obrana

Oprava vrtulníků v Praze
Porušuje Česko protiruské sankce? Na vrtulníky máme výjimku, tvrdí obrana

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zakázkou na opravu afghánských vrtulníků za desítky milionů korun, kterou v létě získal státní podnik LOM Praha, možná Česko porušilo protiruské sankce, které platí od roku 2014. Oprava je totiž závislá na součástkách, které se vyrábějí pouze v Rusku. Informaci sdílel na sociální síti Facebook předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten bude chtít, aby ministr obrany Martin Stropnický (ANO) celou věc vysvětlil na půdě Poslanecké sněmovny. Podle ministerstva obrany jsou ale takové informace nesmyslné a Česko sankce obchodem s ruskou společností neporušuje.

„Těch informací, že v létě 2016 společnost LOM Praha Malešice uzavřela s oborovým exportérem pro Ruskou federaci dodávku speciálního materiálu a to v době, kdy takový kontrakt znamenal porušení sankcí, je v éteru mnoho,“ uvedl pro server Echo24 Kalousek, podle nějž se jedná o znepokojivé informace. Proto bude chtít celou věc řešit ve sněmovně. „Zcela jistě by se tím měl zabývat buď mimořádný výbor pro obranu nebo by to mělo být zařazeno jako mimořádný bod sněmovny,“ dodal.

Konkrétně se mělo jednat o tři kontrakty uzavřené mezi společností LOM Praha, která sídlí v pražských Malešicích, a ruskou společnosti Rosoboronexport. První měl být uzavřen v polovině května, a to na opravu čtyř vrtulníků Mi-17-V5, další dva poté v polovině prosince, a to na spolupráci při opravě agregátorů a na dodávku náhradních dílů.

V srpnu minulého roku skutečně došlo k uzavření zakázky za desítky miliard, informovala o ní například Česká televize. V rámci zakázky se nicméně otevřeně hovořilo o tom, že vyžaduje ruské součástky. Generální ředitel podniku LOM Praha Roman Planička tenkrát uvedl, že vláda Spojených států vyjmula z platnosti sankčního seznamu firmu Rosoboronexport, která součástky dodává, právě kvůli zajištění oprav a servisu afghánských vrtulníků.

Informace se objevila ve videu, které bylo zveřejněné na Facebooku. 

Ministr obrany Stropnický pro server Echo24 informaci nekomentoval s odkazem na tiskové oddělení resortu. To označilo informace ve videu za nesmyslné. „LOM Praha skutečně dováží z Ruské federace náhradní díly na opravy vrtulníků typu Mi z výzbroje AČR i armád třetích států. Tyto dodávky náhradních dílů nejsou porušením sankcí EU, a to na základě výjimek, které tyto sankce obsahují,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí rezortu Petr Medek.

Sankce se podle něj totiž nevztahují na náhradní díly pro vrtulníky používané armádami států EU a také na plnění smluv uzavřených před 1. srpnem 2014, a tudíž se tak sankce nevztahují ani na zakázky LOM Praha. Dodávky náhradních dílů totiž podle Medka probíhají na základě dohody mezi českou a ruskou vládou, která byla uzavřena už v roce 2007.

Podle zákona navíc měla společnost LOM Praha zažádat licenční komisi, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, o udělení licence. Podle některých informací nedošlo ani k tomu. Ani licenční komise resortu průmyslu a obchodu do uzávěrky deníku Echo24 k neodpověděla, zda státní podnik licenci získal.

„Ty informace jsou samozřejmě kusé a mlhavé, ale jsou mimořádně znepokojivé. A to včetně toho, že náměstek ministra obrany chodí na ruskou ambasádu, a tam si nechává ověřovat svůj podpis. To je opravdu velmi neobvyklé a za 25 let v politice si nic podobného nepamatuji,“ dodal Kalousek.

Na videu se totiž hovoří také o tom, že státní podnik LOM Praha vydal k prvnímu kontraktu certifikát konečného uživatele, Česko mělo obchod stvrdit pečetí ministerstva obrany a podpisem náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty. Ten měl dokonce podpis přijít ověřit na ruský zastupitelský úřad v Praze.

I to ale označil mluvčí rezortu obrany Medek za nepravdivou informaci. „Náměstek Kuchta neověřoval svůj podpis na ambasádě Ruské federace a ani ho o to nikdo nežádal. Tato informace z videa TV Restart je lživá,“ píše se dále v prohlášení.

Protiruské sankce v roce 2014 přijaly evropské země a Spojené státy kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Členské státy Evropské unie se v polovině března rozhodly prodloužit sankce o další půlrok.

Ilustrační foto: Shutterstock