Komentář Ondřeje Štindla o komunistech a jejich trvanlivosti v české politice

Slibné dny pro české komunisty. Jejich cena může být vysoká

Komentář Ondřeje Štindla o komunistech a jejich trvanlivosti v české politice
Slibné dny pro české komunisty. Jejich cena může být vysoká

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Doba je neklidná a nepředvídatelná, těžká mračna na obzoru, cesta se ztrácí v mlhách, střelka kompasu se točí jak káča a odmítá ukázat směr. Ale jedna jistota by tu přece jenom byla – Komunistická strana Čech a Moravy. Pořád stabilní, nebo tak navenek alespoň působí, v průzkumech pořád vykazuje ta svá procenta, je plus minus na svém.

Přestala být monopolním vnitropolitickým strašákem, ty nejhorší scénáře dnes nejsou spojovány s nástupem komunistů k moci, jestli se ten či onen je ochotný spojit s komunisty už není vnímáno jako zásadní otázka, která by se měla vznášet.

Čeští komunisté jsou v mnoha ohledech překonáni. Ve virtuálním světě se dají najít smrdutější splašky než jejich Haló noviny (duch HaNo také zvesela vane Pražským hradem), nejsou to jenom oni, kdo mluví o minulém režimu jako o nadřazeném tomu porevolučnímu, nejsou to jenom oni, kdo dnes projevují bezvýhradnou oddanost Moskvě, současný Kreml má v zemi vlivnější obhájce, i ve sférách antiamerikanismu nebo, jak se říká, antisionismu se na české scéně najdou srovnatelní přeborníci.

Vlastně přišli o všechno, čím byli na české politické scéně v tom špatném slova smyslu ojedinělí. A ani se nesnažili, naopak, jejich nedávno zvolený místopředseda Skála je kádr toho typu, z nějž se odpůrcům minulého režimu dělá nevolno. Strašidelný zámek české politiky ale nabízí neokoukanější a hrozivější atrakce, publikum je uvyklé na setrvalý přísun novot, kterých se dostává.

Vojtěch Filip - předseda KSČM - Foto: Wikimedia Commons/David Sedlecký

Komunisté uprostřed toho všeho mohou působit všedně. A jistě jim to tak vyhovuje, protože na jejich podporu to zjevně vliv nemá. Mezi protisystémovými stranami mohou působit jaksi profesionálně ve srovnání s přehlídkou nezvládnutelného ega a malichernosti, již skýtají jiná krátkodechá protestní hnutí. Komunistická strana v dobách své vlády nebývala jenom ideologie, ale taky technologie moci, moc chápaná jako smysl a účel, disciplína. Teď se tyhle tradice hodí.

„Komunistická otázka“ v české politické debatě už téměř nepadá, ne proto, že by byla zodpovězena, spíš se ztratila, vyšuměla. Jen málokomu dnes KSČM připadá podstatná, už ani ti neohrožení bojovníci proti „primitivnímu antikomunismu“ a jeho (iluzorní) dominanci z řad tzv. nové levice dnes nesní o společné vládě a nedávají ve svých časopisech prostor Martě Semelové. Vyrostly od té doby jiné barikády. Komunistická otázka vyšuměla, komunistická strana tu zůstala, za čtvrtstoletí adaptovaná na situaci, kdy nemá v dosahu dominantní podíl na moci, jenomže nemusí pršet, jen když kape.

A dnešek na české komunisty jistě působí velice slibně, v povolebních licitacích může jejich cena být docela vysoká. Mohou v tom vidět příslib lepších zítřků v těch přicházejících časech, kdy se třeba stanou významnou součástí nějakého národně socialistického bloku, silou možná ne dominantní, ale významnou, bez níž to na jejich straně spektra prostě nepůjde.

5. října 2016