Uprchlická krize

CSU žádá, aby se lodě s uprchlíky vracely rovnou do Afriky

Uprchlická krize
CSU žádá, aby se lodě s uprchlíky vracely rovnou do Afriky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zákonodárci z bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) požadují, aby byli migranti zadržení ve Středozemním moři vraceni zpět do severní Afriky a ne masově převáženi do Evropy. V prohlášení také žádají v tranzitních centrech zadržet ty migranty, kteří se nedokáží na hranicích Německa prokázat žádnou formou identifikace.

Před blížícími se volbami, které se mají konat příští rok, se vyostřuje debata o uprchlické krizi a bezpečnostní situaci v Německu. Do debaty se vložila i CSU, která je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Politici z CSU navrhují radikální změnu v uprchlické strategii Německa.

Ve stanovisku žádá CSU, aby migranti, kteří jsou zadržení ve Středozemní moři, byli posláni do severní Afriky. „Nynější politika automatického přijímání všech zachráněných ve Středozemním moři musí skončit,“ píše se v textu, který má k dispozici list Rheinische Post. Oficiálně chce svůj postoj CSU oznámit až na stranickém sjezdu příští týden.

Nejde o zcela novou myšlenku. Podobný scénář navrhoval už v listopadu ministr vnitra Thomas de Maiziere. Jeho mluvčí pak dodala, že by to mohlo odradit další lidi od nebezpečné cesty, když jim nebude dovoleno v Evropě zůstat.

Trasu přes Středozemní moře si již zvolily statisíce migrantů, jenom letos však kvůli tomu zahynulo v moři až 5000 lidí. Mnoho uprchlíků zachraňují italské pobřežní stráže, italského vojenského námořnictva i dalších institucí a organizací, které je pak převážejí do Evropy. Fungují tak jako taxi pro uprchlíky, které na moře vyvážejí v chatrných člunech za úplatu různé mafie.

Plán CSU by podle Deutsche Welle vyžadoval spolupráci se severoafrickými státy, které by musely přistoupit na přijímání těchto uprchlíků. „Tímto můžeme potlačit organizované zločince ve Středozemí,“ píše se dále ve stanovisku CSU.

Prohlášení CSU má své kritiky. Mluvčí organizace Pro Asyl řekla, že poslat zpět žadatele o azyl bez přezkoumání, zda nepotřebují ochranu, je přímým útokem na hodnotu lidských práv v Evropě. Jiní kritici podotýkají, že země jako Egypt a Libye nedokáží migrantům poskytnout dostatečnou ochranu, neboť tam také dochází k porušování lidských práv.

Politici CSU rovněž žádají, aby byli zadrženi v tranzitních centrech na hranicích Německa ti migranti, kteří se nedokáží identifikovat. Mnozí totiž přicestují bez dokladů a nebo je úmyslně ničí, protože tím zpomalí proces deportace.

, ly