Průzkum: Přistěhovalců je tu už přlíiš, myslí si Evropané

Průzkum: Přistěhovalců je tu už přlíiš, myslí si Evropané

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obyvatelé evropských zemí si pod vlivem nejhorší migrační krize od druhé světové války vesměs myslí, že přistěhovalců je už na kontinentu až příliš. Přitom málokdo se domnívá, že jejich přítomnost má pro jejich země pozitivní přínos. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který ústav Ipsos provedl ve 22 zemích světa.

Nejkritičtější názor na množství migrantů má Itálie, o moc lépe na tom není ani Belgie a Francie, které nedávno zažily krvavé teroristické útoky. Migranti vadí 65 procentům Italů, jejichž země je pod náporem stále nově připlouvajících uprchlíků z jihu, 60 % Belgičanů a 57 % Francouzů. Své námitky projevuje také 55 procent Maďarů nebo polovina dotázaných Němců a Britů. Z dalších zemí si to nejvíc myslí Turci (85 %) nebo Jihoafričané (65 %).

Kladný přínos přistěhovalců vnímá 35 procent Britů nebo Američanů, ale jen pětina Španělů, 18 procent Němců, 11 procent Francouzů a Belgičanů a pouze každý desátý Ital. Mezi Maďary a Turky tento názor sdílí jen šest procent osob.

„Záběry na příliv uprchlíků na pobřeží Středozemního moře zvýrazňují mimo jiné strach z nekontrolovatelné migrace ve většině evropských zemí, přičemž jako klíčový problém se jeví jejich schopnost se integrovat,“ sdělil Yves Bardon z agentury Ipsos Knowledge Center. O způsobilosti imigrantů začlenit se do nové společnosti pochybuje 63 % Francouzů, 61 % Belgičanů, 55 % Švédů a Italů či 51 % Němců.

Panují také obavy ze sociálních a ekonomických dopadů: původní obyvatelé Evropy se strachují o svá pracovní místa, a to ať již jde o konkurenci, která je levnější, tak o vybrané kvalifikované síly. Největší obavy mají Turci (78 procent) nebo Rusové (69 procent). Nezanedbatelné je i množství Američanů a Italů (49 procent). Menší obavy mají Němci (28 procent) nebo Švédové (25 procent).

Nová vlna imigrace rovněž zvyšuje obavy o bezpečnost. Většina respondentů se domnívá, že „teroristé vystupují jako uprchlíci“, aby pronikli do jejich země. V Německu má takový názor 71 procent lidí, v Itálii 70 procent a ve Francii 67 procent.

Průzkumu, který se uskutečnil na přelomu června a července, se nezúčastnili respondenti z České republiky.

,

23. srpna 2016