Řešení uprchlické krize?

Merkelová: Dohoda o uprchlících je třeba i s Egyptem a Libyí

Řešení uprchlické krize?
Merkelová: Dohoda o uprchlících je třeba i s Egyptem a Libyí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dohoda Evropské unie o migraci s Tureckem by se podle německé kancléřky Angely Merkelové měla stát modelem pro další podobné smlouvy – s Egyptem, Tuniskem nebo Libyí. Podle kancléřky je ale migrační situace v Německu lepší než před rokem. Šéfka německé vlády to řekla ve středečním vystoupení ve Spolkovém sněmu při jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Merkelová je přesvědčena, že migrační dohoda s Tureckem je v zájmu obou stran. Pomáhá uprchlíkům, z nichž většina přichází ze Sýrie a může tak zůstat blíže svému domovu, míní. Zároveň je podle ní nutné finančně pomáhat Turecku, aby situaci zvládalo.

Ocenila, že od jarního uzavření dohody v Egejském moři prakticky neumírají uprchlíci, zatímco předtím jich při snaze dostat se z Turecka do Řecka umíralo velké množství. Merkelová také upozornila na snahy Evropské unie uzavřít dohody s Nigerem a Mali, přes které proudí většina afrických běženců, kteří se posléze snaží dostat do Evropy přes Libyi.

Německá kancléřka Angela Merkelová. - Ilustrační foto: Shutterstock.com / 360b

Migrační situace ve spolkové republice je nyní podle Merkelové mnohem lepší než před rokem. Kancléřka zdůraznila, že spolková republika, do níž loni přišlo 1,1 milionu běženců, toho už při integraci uprchlíků hodně zvládla – nabízí jim jazykové i integrační kurzy, zrychlila azylové procesy a změnila některé zákony. Nedostatky vidí například při vracení uprchlíků, kteří nemají nárok v Německu zůstat, do zemí jejich původu.

Poznamenala přitom mimo jiné, že terorismus není problém, který by do Německa přišel s uprchlíky. Zároveň ne každý uprchlík ale přichází s dobrými úmysly, a proto je nutné dále pracovat na bezpečnosti spolkové republiky. Změna k dnešní době patří, vyjádřila také své přesvědčení Merkelová. Německo ale zůstane Německem, míní. Zdůraznila přitom hodnoty jako svoboda, spravedlnost a solidarita.

Prohra Merkelové

Merkelová se vyjádřila i k debaklu její Křesťanskodemokratické unie (CDU) v nedělních volbách. CDU v hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou, když ji porazila Alternativa pro Německo (AfD), která svou kampaň postavila právě na kritice uprchlické politiky vlády a kancléřky.

Nyní je podle Merkelové důležité, jak na výsledek budou politici reagovat. Kritizovat voliče podle kancléřky nic nepřinese, stejně tak není možné eskalovat situaci. Politici, kteří nesou odpovědnost, musí podle Merkelové používat umírněný jazyk, jinak budou posilovat ty, co nabízejí jednoduchá řešení. Když nebudeme zjednodušovat a budeme se držet pravdy, získáme si znovu důvěru voličů, míní kancléřka.

„Je to historické datum, když je CDU v jedné spolkové zemi až třetí a skončí za AfD,“ je přesvědčen poslanec CDU Wolfgang Bosbach. Také on považuje za „velký problém“ migrační politiku Merkelové, jak řekl listu Die Welt. Zprvu podle něj bylo sice otevření hranic správným krokem, pak se ale měla politika rychleji změnit.

,