Nebezpečný útok náměstka ministra financí na banky zaskočil a rozladil skoro všechny. Co bylo jeho motivem?

Zemanův nový bankéř

Nebezpečný útok náměstka ministra financí na banky zaskočil a rozladil skoro všechny. Co bylo jeho motivem?
Zemanův nový bankéř

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ten, kdo má elementární představu, jak fungují finance, ví, že tím nejcennějším je v této branži důvěra. Bez ní by zkolabovala. Půjčujete jen tomu, k němuž máte důvěru. A peníze si ukládáte jen u toho, komu věříte. Právě ve financích víc než kde jinde platí: důvěryhodnost si získáváte roky. Ztratit ji můžete během minuty.

Náměstek ministra financí za sociální demokracii Martin Pros strávil ve financích přinejmenším posledních patnáct let na pozicích, kde viděl, jak je důvěra důležitá. Profesí právník pracoval v Komisi pro cenné papíry, která do převodu pravomocí na bankovní dohled České národní banky dohlížela na finanční trh. Pak přišly zkušenosti ze společnosti Newton Investments, která se na přelomu tisíciletí proslavila podílem na divoké privatizaci Mostecké uhelné. Následovala kariéra vedoucího právníka investičního bankovnictví v Komerční bance, odkud Martin Pros povýšil do pařížské centrály Société Génerale, kde byl manažerem právního odboru s odpovědností za region střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika. Velký doktorát (PhD.) obhájil Pros na právnické fakultě Univerzity Karlovy s tématem Státní dohled nad kapitálovým trhem. Když Andrej Babiš odmítl vzít si jako politického náměstka za sociální demokracii několik „trafikantů“, dodal mu premiér Bohuslav Sobotka Prose.

Po jeho kousku z počátku dubna toho nejspíš litují všichni zúčastnění. Martin Pros se pustil do gamblingu s důvěrou v banky, jaká je u člověka s jeho zkušeností zarážející. Náměstek zaslal v pátek 10. dubna odpoledne dopis guvernérovi České národní banky, v němž ho požádal, aby banka vyšetřila jeho podezření, že české banky manipulují s úrokovou sazbou PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate). To je důležitá úroková sazba, za niž si komerční banky navzájem poskytují úvěry. Má tedy dopad na výši úroků hypotečních úvěrů, firemních dluhopisů a dalších půjček. Například takzvané variabilní hypotéky (kdy nemáte s bankou dohodnutou pevnou sazbu) jsou přímo navázané na PRIBOR. Výši sazby PRIBOR určuje Financial Markets Association of the Czech Republic na denní bázi na základě dat pocházejících z šesti komerčních bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank).

Já, já, já, jenom já

Náměstek Pros v pátečním naléhavém dopise guvernérovi píše o „znepokojivých zprávách týkajících se sazeb PRIBOR, z nichž ty nejzávažnější zahrnují obavy, že se sazbami bylo manipulováno“. Pros nicméně neukázal na konkrétní osobu nebo instituci, která se měla manipulace dopustit. Stejně tak v dopise neobjasnil, na čem svá tvrzení zakládá. Odvolává se na jediný zdroj ‑ článek Hospodářských novin ‑ a vyslovuje podezření, že případná manipulace by mohla lidem zdražovat hypotéky a banky by se na ní mohly „bezdůvodně obohacovat“.

Pros celou operaci provádí na vlastní pěst za zády ministra financí Andreje Babiše. Hned jak dopis odešle guvernérovi, poskytne ho i agentuře Reuters. Na Prosovo dobrodružství oprávněně ostře reaguje jak viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík, tak ministr financí Andrej Babiš. Ani on si samozřejmě neodpustí vypustit svůj dopis do ČNB do veřejného prostoru ‑ přes svého přítele, šéfredaktora svých Lidových novin Ištvána Léka.

Foto: MF ČR

Čeho chtěl Pros svým zviditelněním dosáhnout, že dal všanc důvěru v banky? Nabízí se několik vysvětlení. Mohl chtít populistickou „ochranou spotřebitele“, v tomto případě hypotékáře, kterého obírají nenasytní bankéři, ukázat, jak proti nim ČSSD občany hájí. Prostě se snažit najít babišovské téma pro svoji stranu. Když jeho šéf bojuje proti daňovým únikům, tak proč by sociální demokraté nemohli chránit lid před bankami? To ale nevypadá příliš pravděpodobně, protože premiér Bohuslav Sobotka byl z Prosova extempore dost rozladěn.

Pravděpodobnější než motivace prospět své straně byla motivace prospět sobě osobně. Ochrana občana před bankami je jedním z evergreenů prezidenta Miloše Zemana v jeho tažení prezidenta spodních deseti milionů. Martin Pros pochází z Ostravska, kde má prezident v tamní průmyslnické komunitě své věrné. Už příští rok končí guvernér Miroslav Singer a Zeman si bude vybírat nového člena bankovní rady. U Prose se ale nedá vyloučit ani snaha prostě jen na sebe strhnout pozornost, a to i za cenu sebedestruktivní akce. Tomu se neubránil ani takový protřelý profík jako polský exministr zahraničí Radoslav Sikorski, který neváhal svými výmysly rozhoupat už tak vyhrocenou situaci kolem Ukrajiny.