Uprchlická krize

Po bitkách s policií a obyvateli odsune Bulharsko tisíc migrantů

Uprchlická krize
Po bitkách s policií a obyvateli odsune Bulharsko tisíc migrantů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po čtvrtečních střetech asi půldruhého tisíce migrantů s policisty i místními obyvateli v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska chce země vyhostit na tisíc lidí. Stovky migrantů byly zadrženy a další stovky přemístěny do jiných uzavřených prostor.  Prokuratura desítky migrantů obvinila a zahájila vyšetřování i policistů, kteří mají údajně na svědomí zranění asi tří desítek běženců.  Zranění utrpělo i dvacet policistů, na které běženci házeli mimo jiné kameny. Migranti protestovali zejména proti zákazu objekt opouštět.

Na vzbouření v největším utečeneckém táboře v Bulharsku, kde je umístěno na 3000 běženců, se podle úřadů podíleli především Afghánci. Úřadující předseda vlády Bojko Borisov podle agentury BGNES dnes v Charmanli řekl, že je možné, že vše bylo zorganizováno zvenčí. „Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se,“ řekl v této souvislosti premiér, který se přijel do Charmanli podívat. Jak dodal, pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost.

„Ostatní, kteří narušili klid v táboře, budou rovněž mezi prvními, kteří budou ze země vyhoštěni. Do té doby budou umístěni v táborech uzavřeného typu,“ citoval server Novinite.com Borisova. „Letadlo do Afghánistánu již bylo zařízeno, poletí v prosinci,“ dodal.

Nepokoje v táboře začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich asi 2000 migrantů. Rozvášnění lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je. Policie později proti řádění zasáhla nasazením vodních děl a gumovými projektily. Podle ministerstva vnitra bylo zraněno 24 policistů, lékařskou pomoc vyhledali i tři běženci.

Uprchlický tábor v pátek hlídalo asi 250 příslušníků pořádkové policie a ministerstvo obrany tam poslalo i 60 vojáků, kteří mají pomoci zabránit dalším násilnostem. „Jsem velmi znepokojen… Jak vidíte, ani jedno okno nezůstalo celé. Lidé, kteří jsou zodpovědní za toto vandalství, budou pohnáni před spravedlnost,“ řekl během návštěvy Charmanli bulharský premiér.

Borisov také vyzval obyvatele Charmanli, aby zůstali klidní a snažili se žadatele o azyl neprovokovat. Malá skupina místních ho vítala máváním bulharskými vlajkami a požadovala, aby byl tábor uzavřen. „Ten tábor by měl být zavřený. Měli byste to tady vidět o víkendu. Procházejí se tady ve velkých skupinách a berou si na trhu ovoce i zeleninu, aniž by zaplatili,“ uvedl jeden z místních obyvatel Rusi Stoev.

Lidé se v Charmanli vzbouřili hlavně kvůli nařízení, že nesmějí opouštět tábor, protože se mezi nimi vyskytla infekční onemocnění. Protestující se pak dožadovali, aby jim byl umožněn odchod do Srbska, odkud by mohli pokračovat v cestě dál do bohatších evropských zemí.

,

25. listopadu 2016