'BÁSEŇ NENÍ GENDEROVĚ NEUTRÁLNÍ'

Mají být z holek maminky? Feministky kritizují báseň z české čítanky

'BÁSEŇ NENÍ GENDEROVĚ NEUTRÁLNÍ'
Mají být z holek maminky? Feministky kritizují báseň z české čítanky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bouřlivou debatu o genderových stereotypech vyvolala báseň Jiřího Žáčka, která se objevuje v několika českých čítankách. V básni nazvané Maminka se totiž píše, že primárním posláním dívek je stát se matkami a starat se o děti. To pobouřilo některé feministky a další bojovníky za práva žen. Autor básně Žáček však jejich kritiku odmítá.

„K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký. Aby nás měl kdo pohladit a povědět nám pohádku. Proto jsou tady maminky, aby náš svět byl v pořádku,“ píše se v Žáčkově básni. Ta se objevuje v několika čítankách určených pro žáky základních škol.

Básničky si kromě školáků všiml i režisér Vít Klusák, který ji sdílel na svém Facebooku. „K čemu jsou kluci na světě? Aby psali takovýhle debility,“ napsal Klusák, který svým příspěvkem odstartoval ostrou debatu na téma genderové rovnosti. Podle některých názorů je totiž Žáčkova báseň genderově nevyvážená a podporuje negativní stereotypy.

Proti básni se ohradila například novinářka Petra Neomillnerová. „V mnoha knihách mého dětství se holčičky chovaly jako totální krávy. Vozily kočárky, bály se ušpinit, a když šli kluci dělat něco zábavného, ony se věnovaly žalování. (...) Pořád si pamatuju na ten vibrující vztek, který to ve mně vyvolávalo, a to to stálo v knížce a v knížkách jsou přece věci správně. Byl to jeden z důvodů, proč jsem začala psát. Někdo, jako je Žáček, by fakt neměl říkat holčičkám, proč jsou na světě,“ napsala na Facebook.

To, že báseň není zcela genderově neutrální, přiznává i ministerstvo školství. „Text sám o sobě není zcela genderově neutrální, při výuce ale záleží hlavně na výkladu a na tom, v jakém kontextu je uveřejněn a jaký je záměr autora. Při výkladu by tak měl učitel žákům vysvětlit záměr autora a další souvislosti, kromě jiného také souvislost s genderovou korektností,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení pro server Aktuálně.cz.

Propaganda pro a proti genderu

V diskusi se nicméně objevily i názory, které se básně a jejího autora Žačka zastávaly. „Pořád mi na zdi vyskakuje, jaká je Jiří Žáček p*ča, protože jedna jeho nemastná básnička byla použita v jakémsi slabikáři a praví se v ní, že holky jsou na světě od toho, aby z nich byly maminky,“ napsal například kulturní redaktor Týdeníku Echo Lukáš Novosad.

„Taková propaganda děti prý kazí. Protože v kurzu je jiná, a ta je na místě: nikdo, hlavně ženy ne, nemá mít předem určenou roli. Větší hovadinu neznám: nejen že ženy jsou na světě samozřejmě především proto, aby z nich byly matky, a muži proto, aby z nich byli otcové, což není žádnej společenskej diktát, nýbrž pravidlo přežití,“ dodává Novosad.

Svou báseň pochopitelně hájí i autor Jiří Žáček. „Na to, jaké mají být maminky a jak se mají jevit prvňáčkům, mohou být názory různé. Podle nahlédnutí do diskuse vidím, že mnoha diskutérům ta básnička připadá dobrá nebo přijatelná, ale chápu, že lidé kontroverzního ducha to vidí jinak. V tom případě ať nešermují genderovými stereotypy a zkusí sami napsat svou verzi – když se jim povede, rád jim napíšu jedničku s hvězdičkou,“ řekl Aktuálně.cz Žáček.

, vb

18. ledna 2017