Zabývejte se Babišovými dluhopisy, vyzvali poslanci finanční správu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci rozpočtového výboru se shodli na tom, že při emisích korunových dluhopisů mohlo dojít ke zneužití a obcházení zákona. Vyzvali proto Generální finanční ředitelství, aby se korunovými dluhopisy zabývalo. Má připravit metodický pokyn a na jeho základě prověřit všechny emise korunových dluhopisů v roce 2012. Jedním z těch, kdo si korunové dluhopisy v roce 2012 nakoupil, byl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Zařadit korunové dluhopisy na program jednání navrhl předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). „Byl to požadavek od některých poslanců, kteří se na mě obrátili. Dále proto, že je toto téma ve společnosti živé a mediálně prezentované,“ uvedl pro deník Echo24. První, kdo na problém korunových dluhopisů v souvislosti s ministrem financí Babišem upozornil, byl právě deník Echo24.
Další člen rozpočtového výboru Ladislav Šincl (ČSSD) označil jednání za zajímavé. „Chtěli jsme, aby se věci začaly řešit, protože podle mě to zavání daňovým podvodem. Pozvaný byl i ministr Babiš, ale omluvil se s tím, že má jednání vlády. Místo sebe poslal svoji náměstkyni Alenu Schillerovou a ředitele Martina Janečka. Ten přitom nedokázal konkrétně odpovídat na naše dotazy. Bylo to jednání ‚my o voze, on o koze‘,“ dodal pro Echo24 Šincl.
Votava doplnil, že jednání bylo výživné. „Ptali jsme se finanční správy, jestli tyto případy šetří nebo bude šetřit, protože podezření, že mohlo dojít ke zneužití práva a obcházení zákona, je zřejmé,“ dodal Votava, podle kterého je problém především u těch korunových dluhopis, které vydávaly firmy, jejichž vlastníci byli jedinými, kteří si dluhopisy mohli koupit.
„Pokud firmy takto jednaly jen kvůli optimalizaci, tak si snižovaly daně a tím pádem zřejmě měly menší daňovou povinnost u daně z příjmu právnických osob. Na druhé straně majitel firmy, který si od své společnosti tento dluhopis koupil, na tom získal výnos osvobozený od daně,“ uvedl předseda rozpočtového výboru.
Podle Votavy ale ani finanční správa ani ministerstvo financí záležitost nevysvětlily dostatečně, proto z jednání vzešla tři usnesení. „Obrátili jsme se na Generální finanční ředitelství se žádostí, aby neprodleně připravilo a vydalo metodický či jiný pokyn k prověření, zda v souvislosti s vydáním emisí nedošlo v jednotlivých případech ke zneužití zákona. Za druhé, zda v případě korunových dluhopisů se svojí podstatou skutečně jednalo o vydání dluhopisů, nebo zda šlo o operaci jinou, například o skryté vyplácení dividend společnosti společníkovi,“ uvedl Votava.
Do třetice výbor po Generálním finančním ředitelství do 31. 5. 2017 požaduje, aby mu předložilo informace o proběhlých kontrolách souvisejících s emisemi korunových dluhopisů v roce 2012. „Nepožadujeme přitom prolomení mlčenlivosti, což se během jednání také skloňovalo. Výbor je ale příslušný, aby projednával i takové záležitosti. V naší gesci je ministerstvo financí i Generální finanční ředitelství a svoji ústavní povahou tyto instituce můžeme kontrolovat,“ řekl pro Echo24 Votava.
Kde vzal Babiš na nákup dluhopisů?
Celý problém vychází z Babišova nákupu od daně osvobozených dluhopisů. Tímto trikem Babiš ušetřil desítky milionů korun na daních a existuje podezření, že krátil stát na dani. Kvůli nákupu dluhopisů Babiše prošetřují detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, kterým na ministra financí přišlo trestní oznámení. O tom na začátku ledna jako první informoval server Echo24.
Dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny vydal ke konci roku 2012 Agrofert tři miliardy kusů, a to s úrokem 6 procent a s platností na 10 let. Jako fyzická osoba je nakoupil nynější šéf státní kasy. Dnes vlastní přes 1,5 miliardy kusů těchto dluhopisů. Ročně mu tak vynáší okolo 90 milionů korun. Jde zřejmě o jeho největší soukromý příjem. A ačkoli sám hlásá, že daně se platit mají, on sám je z těchto výnosů neodvádí. Jen za minulý rok tak na daních ušetří 13,5 milionu korun.
Vedle toho Týdeník Echo upozornil na rozpory v příjmech a výdajích ministra financí. Z jeho majetkových přiznání a také z veřejných výroků pro média vyplývá, že Babiš neměl mít na nákup dluhopisů dostatek legálních příjmů. Kvůli mediálnímu a politickému tlaku Babiš oznámil, že provede audit svých příjmů. Výsledky slíbil zveřejnit už minulý pátek, nakonec ale datum dvakrát posunul a dojde k tomu patrně v pátek 10. března. Zásadní otázkou přitom je, komu Babiš audit zadal. Od toho se totiž bude odvíjet jeho důvěryhodnost.