Babiš posunul termín, kdy zveřejní audit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Původní termín 3. března, dokdy měl vicepremiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnit výsledky auditu svých financí, se mírně posouvá. Babiš v pondělním pořadu ČT Události, komentáře řekl, že výsledky auditu veřejnosti sdělí až příští týden. O zadání auditů Babiš informoval poté, co Týdeník Echo upozornil na výrazné nesrovnalosti v jeho příjmech, za něž si v roce 2013 a 2014 koupil korunové dluhopisy Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun.
Babiš sám výsledky auditu již v pátek 3. března bude mít k dispozici. „Měl bych to dostat v pátek a myslím si, že příští týden to zveřejním. Je to audit, který potvrdí, že skutečně ty příjmy, které jsem já oficiálně deklaroval, že jsem je měl. Jde o moje příjmy z let 1993 až 2015,“ upřesnil Babiš v ČT.
Jakým firmám z tzv. velké čtyřky (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) audit Andrej Babiš nakonec zadal, však odpovědět nechtěl. „Já bych počkal, to se dozvíte najednou,“ dodal Babiš.
Otázkou je totiž také důvěryhodnost těchto auditů. Pro její zachování by bylo přinejmenším vhodné, aby audity Andrej Babiš nezadával sám. Tzv. prestižní první čtyřka má za sebou z let 2002 až 2008 řadu pochybení, kdy se ukázalo, že auditoři nebyli kontrolory, ale v mnoha velkých případech kryli podvody svých klientů či na nich přímo spolupracovali.
Právě jedna z nich – firma Ernst & Young – je momentálně auditorem Agrofertu. Tuto roli převzala po PricewaterhouseCoopers, který byl auditorem Agrofertu deset let předtím.
Audit Babiš zadal poté, co Týdeník Echo informoval o nejasnosti v příjmech, za které v letech 2013 a 2014 nakupoval korunové dluhopisy Agrofertu. Babiš dodnes jasně nevysvětlil, kde na nákup korunových dluhopisů Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun vzal peníze. Dluhopisy mu až do roku 2022 vynášejí od všech daní a pojistného osvobozených 90 milionů korun ročně, což je naprosto dominantní zdroj současného Babišova živobytí.
Na rozpor v příjmech dokonce upozornil sám Andrej Babiš, když v Hospodářských novinách řekl, že jeho celkové zdaněné příjmy mezi lety 1993 a 2015 byly 1,86 miliardy korun (po zaplacení daně a pojistného 1,526 miliardy korun čistého). Do roku 2013, kdy prokazatelně kupuje první várku dluhopisů za 1,252 miliardy korun, si ale oficiálně vydělal jen 1,11 miliardy korun zdaněných příjmů. Na nákup dluhopisů tedy dost peněz neměl. Po tomto zjištění Andrej Babiš na dotaz redaktorky serveru Echo 24 v lednu přispěchal s vysvětlením, že měl i nedaněné příjmy z prodeje firem a že jeho celkové příjmy nebyly 1,86 miliardy korun, ale nově 2,531 miliardy korun.
Mimo již zmíněné zadání a zveřejnění auditu Andrej Babiš v únoru 2017 přislíbil prokázat pohyby na účtech či prošetření původu jeho majetku finanční správou. Vše přehledně shrnujeme v tabulce níže.
2. Požádá Finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.
3. Může ukázat a dokázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu.
4. Zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.