Změna kurzu?

Zaorálek ostře kritizuje EU. Svoboda prý zašla příliš daleko

Změna kurzu?
Zaorálek ostře kritizuje EU. Svoboda prý zašla příliš daleko

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ostře kritizuje Evropskou unii. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) řekl, že by byl pro omezení pohybu lidí za prací po Evropské unii. Podle Zaorálka se při britském referendu o vystoupení z EU ukázalo, že tato svoboda zašla příliš daleko a EU by se z něj měla poučit a neopakovat stejné chyby. Rozhovor vyšel v ranním vydání listu, v poledne se však Zaorálek ohradil, když napsal, že byly některé jeho výroky dezinterpretovány.

V otištěném rozhovoru pro Hospodářské noviny Zaorálek říká, že by české úřady měly dbát na to, aby do země přicházeli kvalifikovaní pracovníci. Nechce opakovat případy Německa nebo Nizozemska, kde se vytvářejí problémové komunity. Chápe také britské rozhodnutí pro brexit, jelikož zastánci brexitu tehdy volný pohyb osob kritizovali.

„Když vám přijdou dva miliony lidí z Východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou. Oni to nevezmou, protože jste to prostě přepískli a neřekli jim pravdu,“ řekl ministr zahraničí.

„My sice mluvíme o tom, že musíme respektovat volnost pohybu a další věci, kvůli kterým se budeme chtít obrazně řečeno ukřižovat, ale výsledek bude ten, že se kvůli těmto zásadám může unie rozpadat,“ uvedl ministr. Evropa podle něj nemá nástroje, kterými by veřejnost přesvědčila, že je funkčním a efektivním spolkem.

Zaorálek by hledal kompromis v principech EU. Stát prý existuje proto, aby zajistil bezpečnost a měl kontrolu nad tím, kdo do země přichází. „A dnes vám občané neuznávají to, že nějaká síla mimo tento stát bude něco diktovat. U nás je podobná situace. Lidé si myslí, že nám nikdo nemůže předepisovat, koho máme mít v naší zemi, a my vůli lidí musíme respektovat,“ řekl ministr.

Zaorálek se ohradil vůči titulku

Krátce po poledni ale Lubomír Zaorálek protestoval na sociálních sítích vůči vyznění rozhovoru. Napsal, že se ohrazuje proti zavádějícímu titulku ‚Omezme volný pohyb v unii‘ a odkázal na „upřesnění dezinterpretace svých výroků“ přímo v deníku. „Jsem velkým zastáncem EU a volného pohybu osob. Musíme ale řešit ekonomické nerovnosti mezi členskými státy, které vedou k nedůvěře občanů v projekt evropské integrace. Toto a mnoho dalšího jsem říkal redaktorům HN. Bohužel, místo rozhovoru vyšla v HN jen jejich zavádějící interpretace v podobě článku na titulní straně a fragmenty toho, co jsem říkal, vytrhané z kontextu,“ zveřejnil Zaorálek na Facebooku.

„Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů!“ uvedl a dodal, že je potřeba rozumně regulovat pohyb pracovní síly a bojovat proti politice levné práce. „Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU,“ napsal na FB.

Ostré reakce od opozice

Za slova o omezení pohybu osob Zaorálka kritizuje například opoziční poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Omezení volného pohybu osob by poškodilo společný vnitřní trh EU a zájmy střední třídy v ČR. Rozhodně nesouhlasím,“ napsal na svém Twitteru.

Europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09 a STAN) označil výroky Zaorálka za nepovedený apríl. „Panu ministrovi uniklo, co je to společný trh a jaké obrovské přínosy pro nás, ale i ostatní země má,“ napsal Niedermayer na svém Facebooku. Podle něj je rozhovor součástí předvolební kampaně. „Předvolební čas zřejmě je sto z hlavy vymazat někdy i zbytky zdravého rozumu. Na stranu druhou by to mělo dát rozumným politikům možnost se jasně vůči těmto názorům vymezit. A o tomto postoji přesvědčit voliče,“ uvedl.

Stejně kriticky se vyjádřil také europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). „Absolutní nesouhlas. Volný pohyb osob UVNITŘ Unie je jedním ze základních pilířů EU. Omezení by ČR výrazně poškodilo,“ napsal na svém Twitteru.

Britské studie proti Zaorálkovi

Britské studie však podle odborníků ukazují, že pracovníci z ostatních zemí EU do britského rozpočtu odvádějí mnohem více peněz, než z něj čerpají. Také odmítají, že by imigranti domácím zaměstnancům brali práci.

Sám ministr zahraničí však ještě na konci loňského roku tvrdil, že zachování základních svobod platných v EU − tedy volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, je nutností. Teď ale pro HN tvrdí, že Britové jasně řekli, že s tím, aby neměli kontrolu nad tím, když jim přijdou dva miliony lidí, nesouhlasí. Co řeknou občané, je podle Zaorálka klíčové.

Juncker málo cestuje

Zaorálek se pustil i do předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, který prý není ochoten navštívit členské státy a bavit se o problémech.

Junckera kritizuje kvůli neochotě bavit se například o problémech mezi východem a západem unie: „Mně vadí, že máme předsedu komise, který má na telefonu šest reprezentantů zakládajících států a do východní Evropy přijede pouze tehdy, když má Slovensko předsednictví. To je špatné,“ podotkl Zaorálek.

Rozpad unie si ale nepřeje, Česko by se naopak mělo podle něj podílet na jejím formování. Nyní prý hrozí, že by se ČR nemusela účastnit rozhodování o zásadních otázkách EU.

, , ren

20. března 2017