Boj s časem a zimou. Ukrajinu čeká hra o důvěru západních spojenců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Válka na Ukrajině postoupila do další fáze. Ukrajinská armáda se chystá poprvé postavit do role „útočníka“ a pokusit se osvobodit okupovaná území. Ta však nebudou to jediné, o co bude Ukrajina bojovat, upozorňuje v rozhovoru pro deník Echo24 bezpečnostní analytik Michal Smetana.
Sledujeme na Ukrajině vstup do další fáze války? Tedy z „opotřebovávací“ k ukrajinské ofenzivě?
Další fází to určitě nyní nazvat můžeme, ale nedá se říct, že by se už nejednalo o opotřebovávací válku. Na východě Ukrajiny ruská armáda v zásadě pokračuje v nastoleném kurzu a po dobytí fakticky celé Luhanské oblasti se bude dále pokoušet i o dobytí zbytku Doněcké oblasti. K tomu se ovšem zintenzivňují ukrajinské útoky proti ruským pozicím na okupovaných území na jihu země, které by během léta mohly přerůst do masivnější ukrajinské protiofenzívy s cílem dobýt zpět Chersonskou oblast.
Co tedy můžeme čekat na podzim? Bude se Ukrajina snažit, řekněme, dostat co nejvíce zpět co nejrychleji? Například i kvůli dopadům války na západní spojence?
Ano, pro Ukrajinu je skutečně protiofenzíva na jihu země důležitým testem. Pokud se Ukrajině nebude dařit, existuje riziko, že část západních politiků a veřejnosti ztratí důvěru ve schopnost Ukrajiny dosáhnout smysluplného vítězství a bude Kyjev tlačit k diplomatickému řešení a teritoriálním ústupkům – zvláště pak před začátkem zimy, kdy se dodávky paliv z Ruska do Evropy stanou politicky extrémně citlivou otázkou. Úspěch ukrajinské protiofenzívy může naopak posílit hlasy, že je třeba ještě více zintenzivnit podporu Kyjeva skrze dodávky sofistikovaných západních systémů a pokusit se tak dosáhnout vytlačení ruské armády z celé Ukrajiny.
Situaci podle pozorovatelů z obou stran značně změnily dodávky západních zbraní v poslední době, tedy především raketomety HIMARS a jejich úspěšné nasazení proti ruské vojenské infrastruktuře. I přes to – dá se očekávat, že by Ukrajina měla už tolik těžké západní techniky, že by to mohlo znamenat nějakou změnu v poměru sil?
Systémy HIMARS jsou pro ukrajinskou armádu bezesporu velkým přínosem a Kyjev opakovaně ukazuje svoji schopnost těchto systémů efektivně využívat pro útoky na hodnotné cíle v týlu nepřítele. Nicméně těžkou technikou zatím Ukrajina rozhodně není zásobena dostatečně, což koneckonců ukrajinská vláda opakovaně zdůrazňuje. Pro zmíněnou ukrajinskou protiofenzívu jsou tak další dodávky zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu klíčové.
Ukrajina plánuje začít s dobýváním obsazeného území na jihu země. Ta je pod kontrolou Ruska už značnou dobu, na co se dá očekávat, že tam Ukrajinci v případě útoku narazí?
Narazí především na fakt, že podnikání komplexních ofenzivních operací je mnohem náročnější disciplína než je bránění vlastního teritoria, a nese s sebou celou řadu taktických, logistických a materiálních výzev. To pochopitelně neznamená, že Ukrajina zde není schopna uspět, ale rozhodně se jedná o náročný projekt.
V jaké formě je teď ruská armáda? Mluví se o tom, že potřebuje „oddych“, jak si to z vojenského pohledu představit, „zakopou“ se Rusové na dosud dobytém území?
Ruská armáda by skutečně určitý oddych pro další vedení ofenzivních operací na východě Ukrajiny potřebovala – ta krátká operační pauza po dobytí Severodoněcku a Lysyčansku se v tomto směru rozhodně nezdá jako dostačující. Na jihu země pak už Rusko přešlo do primárně defenzivních pozic, aby bylo schopno se bránit ukrajinským útokům.