Vojenští špioni jdou po pravicových radikálech. V bundeswehru jich může být až pět stovek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Padesát vojáků podezřelých z náklonnosti k pravicovému extremismu odhalila v řadách německé armády od letošního května vojenská zpravodajská služba MAD. Informovala o tom agentura DPA. Před čtyřmi měsíci se tajná služba zabývala podezřením z příslušnosti ke krajní pravici u 428 vojáků, nyní je to již 478.
Zvýšení počtu podezřelých potvrdilo německé ministerstvo obrany poté, co o něm informoval časopis Spiegel. Mluvčí ministerstva nicméně upozornil, že se jedná o podezření, a není tak možné tvrdit, že v německém bundeswehru působí téměř pět set pravicových radikálů. „Jsou případy, které se potvrdí, a jsou případy, které se nepotvrdí,“ uvedl mluvčí.
MAD označuje jako podezřelé takové vojáky, u nichž existují indicie, že zastávají krajně pravicový či protiústavní světonázor, uvedla DPA.
Ministerstvo obrany, které po odchodu Ursuly von der Leyenové do Bruselu vede předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, chce pravicové extremisty v armádě identifikovat a následně vyloučit. Právě na tom by měla se zvýšeným úsilím pracovat vojenská zpravodajská služba MAD. Ministryně Krampová-Karrenbauerová nyní chystá její reformu, která by měla mimo jiné zvýšit o několik stovek počet pracovníků služby a posílit také její spolupráci s civilním Spolkovým úřadem na ochranu ústavy (BfV).
Ke konci července letošního roku sloužilo v německém bundeswehru přes 180.000 aktivních vojáků.