Komentář Petra Holuba

Vinen. Jak může kardinál zneužívat děti

Komentář Petra Holuba
Vinen. Jak může kardinál zneužívat děti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Už dlouho slýcháme zprávy, že římskokatoličtí kněží sexuálně zneužívají chlapce a že jejich nadřízení ve funkcích biskupů, arcibiskupů i kardinálů zametají stížnosti pod koberec. Jak zpráv přibývá, lidé si jich přestávají všímat. Ovšem teď se stalo to nejhorší, co si v církvi dokázali představit. Za zneužívání dětí byl odsouzen kardinál George Pell, donedávna třetí nejvlivnější muž v církvi.

Po jedné nedělní mši koncem roku 1996 se v katedrále svatého Patricka v australském Melbourne odehrála podivná událost. Dva třináctiletí chóroví zpěváci tajně upíjeli v sakristii víno, nachytal je však nově jmenovaný arcibiskup George Pell. Využil situace a jednoho z mládenců donutil k orálnímu sexu, druhého osahával na genitáliích. Tolik lze vyčíst z verdiktu, který publikoval v úterý soud v Melbourne. Porota se ještě poradí o výši trestu a může prelátovi uložit až 50 let vězení. Sám Pell vinu odmítl.

Odpovědnost papeže Františka

Jobova zvěst zasáhla také současného papeže Františka, který kardinála Pella pověřil v roce 2014 reformou papežské kurie a vatikánských financí. Pozval ho do Říma, i když se první obvinění, že Pell zneužíval chlapce, objevila šest let předtím. Vatikánský aparát hájil australského kardinála před útoky až do roku 2017, kdy začal soud v Melbourne. Papež sice dbá na svůj obraz v médiích, tentokrát však udělal osudovou chybu. Každý z kritiků mu dnes může předhazovat, že všechny komise a konference, které měly zneužívání v církvi odhalit a odsoudit, ve skutečnosti sloužily jenom k zametání viny kněží i celé hierarchie pod koberec.

V kontextu římskokatolické církvi ani tolik neškodí samotné kriminální činy, ze kterých jsou duchovní obviňováni a za které jsou souzeni, ale právě snaha skandály jeden po druhém ututlat. Člověk ani nemusí být příliš podezíravý a automaticky si začne představovat hrůzy, které se odehrávaly v zákoutích chrámů, far a klášterů, když se oběti ještě neodvažovaly ozvat, anebo když překročení zákonných pravidel ještě řešily církevní soudy. Poměry se měly zlepšit po Druhém vatikánském koncilu, který zasedal v šedesátých letech minulého století. Od té doby se preláti i prostí věřící snaží nastolit uvnitř církve demokratickou diskusi, při které je možné otevřeně mluvit o všech tématech. Ovšem ve stejné době zneužíval vlivný australský prelát ministranty a nikdo se o tom desítky let neodvážil hlesnout.

Pláč české církve

George Pell vystoupil do nejvyšších pater církve na pozvání papeže Jana Pavla II., který ho roku 2003 jmenoval kardinálem a o dva roky později pověřil pořádáním Světového dnu mládeže v Sydney. Papež původem z konzervativního Polska vyzdvihl do vedení církve řadu duchovních, kteří stejně jako Pell nekompromisně trvali na zákazu potratů a striktně žádali, aby se uvnitř církve udržela subordinace. Proto Pellův případ už dnes využívají hodnostáři zvláště ze západoevropských zemí jako doklad, že se církev v dobách polského papeže trestuhodně odchýlila na cestě k demokracii. Dnes za to platí cenu v podobě ponižujících skandálů.

Takové zjištění je ze speciálních důvodů bolestné pro české katolíky a Čechy vůbec. V očích protikomunistické opozice byl Jan Pavel II. cenným spojencem, který získal nezpochybnitelné zásluhy při likvidaci normalizačního režimu. Možná nebyl úplně přesvědčeným demokratem, jeho autorita ale děsila komunistické vládce a svým příkladem k nastolení tuzemské demokracie přispěl. Výtka, že se opíral o podivné figury a že nepřímo patřil k udržovatelům podivného skanzenu, kde bylo možné beztrestně zneužívat děti, jeho dosud jednoznačně pozitivní roli devalvuje také z českého pohledu.

27. února 2019