Republikáni seškrtají americkou pomoc Ukrajině, pokud uspějí v blízkých volbách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Republikáni jsou připraveni příští rok stáhnout americkou pomoc Ukrajině, pokud se jim po nadcházejících volbách podaří ovládnout Sněmovnu reprezentantů. „Myslím, že lidé budou sedět v recesi a nebudou chtít Ukrajině vypisovat bianko šeky,“ řekl republikánský kongresman Kevin McCarthy. Je šéfem republikánské frakce ve sněmovně a patří k předním spojencům bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu. McCarthy odvolání pomoci Kyjevu zdůvodňuje tím, že Bidenova administrativa ignoruje domácí problémy, jako je zabezpečení hranice USA s Mexikem, píše Bloomberg.
Zatím má podpora Ukrajiny v boji proti ruské invazi v Kongresu nadále přízeň obou stran, tedy demokratů i republikánů. Avšak frakce Trumpových příznivců, která následuje jeho poselství „Amerika na prvním místě“, zpochybňuje roli USA při dodávání zbraní a další pomoci Kyjevu. V květnu Kongres schválil balíček pomoci ve výši 40 miliard dolarů, přičemž 11 republikánů v senátu a 57 ve sněmovně hlasovalo proti. Další pomoc ve výši 12 miliard dolarů byla zahrnuta do návrhu zákona o dočasném vládním financování, který v září schválil Kongres.
Osmého listopadu budou Američané volit celou Sněmovnu reprezentantů a část senátorů a guvernérů. Podle nezávislých analytiků získají republikáni pravděpodobně kontrolu nad sněmovnou. Pokud se tak stane, McCarthy je připraven stát se předsedou sněmovny. I kdyby si demokraté udrželi kontrolu nad senátem, republikáni by i přes to byli schopni zastavit prosazování agendy prezidenta Joea Bidena.
V rozhovoru pro Punchbowl News kalifornský kongresmen McCarthy uvedl, že „Ukrajina je důležitá, ale zároveň to nemůže být jediná věc, které se věnovat, a nelze ji vypisovat bianko šek“. Podle Bidenovy administrativy a demokratů je pomoc Ukrajině v zájmu USA a jejich spojenců v NATO, snížení podpory by jen povzbudilo ruského prezidenta Vladimira Putina.
Republikáni se ale podle McCarthyho nechtějí zabývat zámořskými problémy. Takový postoj demokraté kritizují. „Sněmovna pod vedením republikánů by mohla podkopat podporu Ukrajině, a to by pro Ukrajince bylo špatné, bylo by to špatné i pro naši jednotu s NATO,“ řekl Bloombergu senátor za Virginii Mark Warner.
Podle texaského republikána Michaela McCaula má „úsilí pomoci Ukrajiněmá stále podporu obou stran“, ale je potřeba, aby se partneři z NATO více zapojili a „nesli břemeno nákladů“. McCaul je ve sněmovně nejvýše postaveným republikánem ve výboru pro zahraniční věci. V rozhovoru s Bloombergem McCarthyho slova krotil. Řekl, že jeho komentáře neznamenají, že by pomoc musela být nutně zkrácena.