Okamurovi s jeho image člověka pronásledovaného establishmentem tohle jen pomůže

Ukřižujte Okamuru na jiném kříži

Okamurovi s jeho image člověka pronásledovaného establishmentem tohle jen pomůže
Ukřižujte Okamuru na jiném kříži

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Máme nový politický skandál. Lidovci, TOP 09 a s nimi možná i další strany budou žádat odvolání Tomia Okamury z vedení sněmovny kvůli „zpochybňování holocaustu“. Celé to vzniklo 27. ledna, kdy redaktorka DVTV odchytila Okamuru a chtěla po něm vyjádření k jeho dřívějším výrokům o koncentračním táboru pro české Romy v Letech. Okamura v zamotané odpovědi vyjádřil podiv nad praktikou stavění na stejnou úroveň tábora v Letech s vyhlazovacím táborem v Osvětimi, odvolal se na staré výroky Václava Klause a na historickou publikaci z roku 1999, u níž spletl jméno a některé detaily o životních podmínkách v Letech. Moc toho říct nestačil nebo nechtěl, Daniela Drtinová mu skákala do řeči, politik zdůrazňoval, že má horečku a že se ho původně ptala na úplně jiné věci.

Po deseti dnech mediálního provozu z této zmatečné rozpravy (zmatečné oboustranně – Drtinová téma nakousla větou „Zpochybňoval  jste existenci koncentračního táboru v Letech směrem k Romům,“ fakt bych se u takové debaty netočil na jednotlivých slovech) vznikla široce sdílená interpretace, že Okamura popírá romský holocaust.

Hodně ve vytváření dojmu pomohl jeho stranický kolega Miloslav Rozner, který ve snaze postavit se za svého šéfa mluvil o neexistujícím pseudokoncentráku. To je hloupá až zvrácená věta, nicméně odvoláván nebude Rozner, ale Okamura za zpochybňování romského holocaustu.

Existuje důvodné podezření, že Okamura v politice pracuje s předsudky vůči Romům a uchází se o hlasy rasistů. Jestliže před časem napsal, že by Romové měli být „demokraticky“ vystěhováni z České republiky, nejlépe do Indie, prozradil tím na sebe, že je extremistou nejhoršího zrna.

Je ostuda, když s takovým extremistou nejsilnější strana kooperuje při obsazování postů ve sněmovně nebo když ho prezident k sobě přivine a nabídne mu tykání. Je ostuda, že se člověk, který naznačuje, že tu část jeho spoluobčanů vlastně nemá co dělat, protože jejich předci přišli do Evropy o několik set let později než předci většinového obyvatelstva, mohl stát místopředsedou sněmovny. Ale tu ostudu neodčiníme tak, že budeme ohýbat historii. Protože jen ohýbáním historie lze dojít k závěru, že české nakládání s Romy v letech 1942–43 bylo součástí holocaustu.

Tábor v Letech vznikl roku 1940 pro tuláky, lidi tzv. štítící se práce, lidi vracející se z vězení do civilního života, velkou většinu v něm tehdy tvořili bílí, dnes by se řeklo gádžové. Je to hnusné a proti našemu liberálnímu cítění, bohužel taková byla doba před válkou, za války a leckde ještě po válce. Ještě v roce 1948 se Bavorům na místě koncentračního tábora v Dachau málem podařilo zřídit „pracovní tábor pro převýchovu asociálních elementů“, než se rozhodlo, že tam vznikne tábor pro německé běžence z východní Evropy.

Je pozoruhodné, jak houževnatý byl opovržlivý pohled na „asociály“ ve společnostech, kde tón udávaly katolické elity – v poválečném Bavorsku stejně jako u nás za druhé republiky, kdy bylo přijato vládní nařízení, na jehož základě později vznikly i Lety. (Možná téma pro historizující politiky z KDU-ČSL?)

Další zhoršení přišlo v Letech po heydrichiádě, kdy se dosavadní kárný a posléze sběrný tábor změnil na tábor tzv. cikánský. Stalo se to na příkaz generálního velitele neuniformované protektorátní policie Horsta Böhmeho z 10. července 1942. Pokud si neuvědomíme, že tehdy doznívala druhá heydrichiáda, masové popravy, vybičovaná panika z německé odvety a s nimi spjaté totální podřízení české správy Němcům, nemáme šanci pochopit nic o českých úřednících a četnících, kteří byli přiděleni do Letů. A konečně to, že Lety byly zastávkou do Osvětimi, víme s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem my dnes, ale historici, pokud je mi známo, dosud nenašli žádný dokument a žádný důkaz, že by si toho v druhé polovině roku 1942, než přišla první deportace z Letů do Osvětimi, byly vědomy protektorátní úřady.

Nepřátelská politika vůči tzv. cikánům za první republiky stejně jako třeba historický antisemitismus, resp. antijudaismus křesťanské Evropy byly hrozné, nelidské samy o sobě, ale pořád je od nich velmi daleko k německému holocaustu. Nedá se říct, že nebýt Hitlera, Češi by svoje cikány, Poláci svoje Židy atp. začali vraždit. Tvrdit dnes takové věci je jako tvrdit, že holocaust je logickým vyústěním evropských dějin. To je ahistorický nesmysl, holocaust byl vyústěním zvrácenosti jedné mocenské garnitury v Německu. 

Takhle daleko včera úvahy předáků KDU-ČSL, STAN, TOP 09 atd. jistě nešly. Ale pro politické ukřižování Okamury si měli zvolit jiný kříž. Tohle nebude důvěryhodné, na první i desátý pohled to působí přepjatě a v rozporu s elementárními znalostmi o druhé světové válce. Okamurovi s jeho image člověka pronásledovaného establishmentem to jen pomůže.