Jaká zájmena používá ředitel BIS?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
CIA vstoupila mezi youtubery. Ze dvou videí z cyklu „Lidé CIA“ vidíme, že Bidenova CIA skutečně není tou zlověstnou institucí levicové imaginace, která organizovala puče ve třetím světě. Dnešní CIA je progresivní.
„Jsem barevná žena (woman of color),“ sděluje divákům v jednom videu žena, jak později vyrozumíme, hispánského původu. „Jsem cisgender mileniálka a byla mi diagnostikována generalizovaná úzkostná porucha. Jsem intersekcionální, ale moje existence se nevyčerpává zaškrtáváním kolonek.“ V dalších minutách jich pak zaškrtne ještě několik. Odmítne například „patriarchální představy“ o roli žen.
Jiný člověk CIA na dalším videu se hned zkraje pochlubí, že je gay. „Vždy mě trápilo pomyšlení na to, že nebudu v zaměstnání moci mluvit o svém osobním životě,“ svěřuje se. „Představte si mé překvapení, když jsem skládal služební přísahu CIA a všiml jsem si, že ředitel Brennan má na krku visačku se svým jménem na duhové šňůře.“ A dodává, že všichni nadřízení věnují velké úsilí tomu, aby „každý – bez ohledu na jeho gender, genderovou identitu, rasu, postižení nebo sexuální orientaci – mohl denně nosit do práce celou svou osobnost“.
Tou frází se v oboru lidských zdrojů myslí pochopitelně „celou svou osobnost, pokud má progresivní názory“. Několik firem teď zaujalo pokusem zavést naopak pravidlo, že se v práci o politice nediskutuje, a je z toho velký poprask.
Ve světě rozvědek to ale může být problém. Ta dvě videa jsou užitečným katalogem pro jakoukoli nepřátelskou službu snažící se získat své zdroje uvnitř CIA. Takový chlapík, který má potřebu vykládat o svém osobním životě, a zároveň se nervuje, zda bude akceptován, je ideální materiál.
Naše služby jsou životně závislé na spolupráci s partnerskými rozvědkami včetně CIA. Jejich velitelé by měli urgentně zaúkolovat své specialisty na USA, aby zjistili, nakolik je CIA tímto šílenstvím už prolezlá a nakolik to tam lidé jen předstírají, aby přežili. Do té doby by velitelé, kteří pojedou na pracovní cestu do Langley, neměli nic riskovat a pro jistotu si v životopise označit, jaká používají zájmena.
Již jsme psali o nápadné neochotě americké vlády uvolnit export vakcín proti covidu. Věc sice není tak jednoduchá, a to kvůli odpovědnosti za škody, jež na sebe americká vláda ve výjimečných kontraktech s výrobci převzala. Zůstává nicméně faktem, že za tři měsíce u moci se Bidenova vláda nespěchala ani zorientovat v problému, natož s ním něco udělat. Stejně jako je faktem nezájem značné části levicového spektra, kterému přitom Trumpův unilateralismus tak vadil.
Teď Biden přišel s návrhem, který konečně socialisty v Kongresu zaujal. Zrušil by intelektuální práva výrobců vakcín. Je to mimořádně špatný nápad.
Krátkodobě by krok nic neřešil, protože úzkým hrdlem produkce vakcín teď nejsou intelektuální práva, ale dodavatelské řetězce, suroviny a technologické dovednosti. Pokud chtějí západní země pomoci světu, musejí investovat. Farmaceutické firmy to už řeší licenčními dohodami, při nichž si zachovávají nad výrobou a kvalitou kontrolu.
A dlouhodobě je tu logika kapitalismu a zisku, která nezanikla jen proto, že je teď mezi mladými nepopulární. Firmy pracovaly na technologii mRNA desítky let. Zrušte jejich patenty – a docílíte toho, že až bude příště potřeba nová vakcína, tak tu nebude. Všimněme si taky, že nejproblematičtější rozjezd výroby měla AstraZeneca, která vakcínu dodává bez zisku, jen za výrobní náklady.
Čínské vakcíny jsou méně účinné než západní, Rusové zas nejsou schopni rozjet masovou výrobu. Biotechnologie jsou oborem, v němž má Západ náskok, a takových už tolik není. Léta si USA a Evropa stěžují, že Čína krade intelektuální vlastnictví. A teď tohle, jen kvůli dobrému pocitu socialistů, že konečně něco vyvlastnili?
Angela Merkelová to zjevně chápe a Bidenův nápad odmítla. Kancléřka ovšem má ve zvyku ze dne na den změnit názor, jako s jadernou energií a migrační krizí, anebo se nechat umluvit Emmanuelem Macronem, jako s unijním postpandemickým fondem. Macron, jehož země při vývoji vakcín neuspěla, již Bidena podpořil.