Klienti H-Systemu

Šibeniční termín. Ústavní soud nemusí oddálit vystěhování klientů H-Systemu

Klienti H-Systemu
Šibeniční termín. Ústavní soud nemusí oddálit vystěhování klientů H-Systemu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Klienti H-Systemu, kteří se musí vystěhovat z bytů v Horoměřicích, podají ústavní stížnost. Ústavní soud poté rozhodne, zda odloží vykonavatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle ústavního právníka Jana Kysely však není situace tak jednoduchá. Sepsání samotné žaloby je dle něj komplikované, a také Ústavní soud potřebuje nějaký čas k případnému vydání předběžného opatření. Největší problém tak vidí v šibeničním termínu jednoho měsíce, dokdy se mají lidé vystěhovat.

Bytové družstvo Svatopluk, ve kterém jsou klienti H-Systemu z Horoměřic, podá stížnost k Ústavnímu soudu. Snaží se tak odložit vykonatelnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v pondělí rozhodl o tom, že se mají někteří klienti společnosti H-System do měsíce vystěhovat. Soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti H-System Josefa Monsporta.

Lidé, kteří jsou ohrožení vystěhováním pak vkládají naději do Ústavního soudu. Právník specializující se na ústavní právo Jan Kysela radí podobný postup. „Pokud byste dospěl k závěru, že pravomocným rozhodnutím Nejvyššího soudu dovolání bylo zasaženo do vašich ústavně zaručených práv a svobod, tak náš právní řád vám nabízí možnost obrátit se na Ústavní soud cestou ústavní stížnosti. Zákon o Ústavním soudu by v tomto případě možná mohl umožnit ještě něco navíc, tedy abyste současně s předložením ústavní stížnosti požádal o vykonatelnost toho jinak pravomocného rozhodnutí Nejvyššího soudu. V případě, že by vám to Ústavní soud umožnil, tak by to znamenalo, že ten rozsudek nemusíte plnit. Problém je v tom, že ten rozsudek máte splnit do třiceti dnů a to mám pocit, že není úplně jednoduché se na Ústavní soud vůbec stihnout obrátit, natož pak aby soud stihl rozhodnout,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela.

Jako největší problém vidí právě v termínu, ve kterém se mají klienti odstěhovat. „Přeci jen vymyslet ústavní stížnost, respektive podat ji, není úplně snadné, protože musíte identifikovat to základní právo, do kterého vám bylo zasaženo. V tomto případě by to mohlo být právo vlastnické. Možná by vám mohlo jít i o právo na spravedlivý proces, protože byste argumentoval tím, že se spory vlečou dlouhou dobu a že ve sporech došlo ke změnám právních názorů jednotlivých rozhodujících soudů. V zásadě příprava stížnosti nebude úplně triviální. Jde také o to, jak rychle by Ústavní soud vašemu návrhu vyhověl. Tady mi připadá, že v těch třiceti dnech se nestihne,“ řekl Jan Kysela.

Sám ale dodává, že případ mu detailně není znám a neví, kdy rozhodnutí o odvolání nabude právní moci. „Soud sice rozhodl, to jsme zaznamenali, ale bude muset doručovat rozhodnutí účastníkům. To může nějakou dobu trvat, takže je to s malým otazníkem,“ řekl Jan Kysela.

Stěhování až 56 rodin

Klienti se sešli včera v podvečer s právníky, aby se poradili i o dalších možnostech. Žádný z obyvatel se totiž nechce v žádném případě vystěhovat. Domy si po krachu společnosti postavili svépomocí a za své peníze. Družstvo Svatopluk však mělo už v minulosti možnost odkoupit domy i s pozemky za celkových 140 milionů korun. Družstvo však nabídlo jen 20 milionů. Na takovou nabídku věřitelský výbor nekývnul.

Případné stěhování by se dotklo zhruba 56 rodin. V průměru by pak tehdy jedna rodina doplatila 2,5 milionu korun. „Pokud by akceptovali, tak to mělo proběhnout tím způsobem, že by zaplatili celkovou cenu domu a souběžně s tím já bych vyplatil z konkurzní podstaty to zhodnocení,“ řekl Josef Monsport.

Zmínil také opačnou situaci, která se odehrála pár kilometrů od Horoměřic ve Velkých Přílepích. Tam si lidé odkoupili nemovitosti v ceně nových a vyšších odhadů. Zohledňovaly ale jejich investice do výstavby domů. Tak to mělo být dohodnuté už s prvním správcem konkurzní podstaty v roce 1999 před zahájení dostavby domů družstvem. „Ti na to přistoupili, proběhlo to bez jakýchkoli problémů,“ řekl nynější správce konkurzní podstaty Josef Monsport.

26. července 2018