Mayová v brzké době nastíní cestu Británie z EU

Mayová v brzké době nastíní cestu Británie z EU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Britská premiérka Theresa Mayová během několika příštích týdnů vystoupí s projevy, v nichž nastíní cestu Británie z Evropské unie; první z nich se čeká příští týden. Podobné proslovy chystají i někteří ministři její vlády.

Británie doufá, že příští měsíc uzavře dohodu o přechodném období po brexitu a že během letoška vyjedná dlouhodobou obchodní smlouvu. Nicméně Brusel dal tento týden najevo, že dohoda o přechodném období vůbec není jistá a že Londýn musí dát najevo, co od unie chce.

"Je to v našem zájmu a je to v zájmu EU. Myslím, že zdravý rozum zvítězí," odpověděla britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová na otázku, zda se dohody o přechodném období podaří dosáhnout.

Mayová a její kolegové z vlády o různých aspektech britského odchodu z EU chtějí mluvit v sérii projevů, pro něž se vžilo označení "cesta k brexitu".

"S tím, jak postupujeme po této cestě do budoucnosti, vyjasníme více podrobností, aby bylo jasnější, jak nový vztah (s EU) prospěje lidem ve všech částech naší země," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z kanceláře premiérky.

Mayová prý s prvním projevem vystoupí příští sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde má mluvit o bezpečnostních vazbách, jaké chce mít Británie s EU. Její ministři se zaměří na práva pracovníků nebo obchod. Jako první se chystá ve středu vystoupit šéf britské diplomacie Boris Johnson, který patří mezi nejhlasitější zastánce odchodu Británie z Evropské unie. Naopak ministr financí Philip Hammond, považovaný za nejproevropštějšího člena současné vlády, projev mít nebude.

,