Kauza Čapí hnízdo

Zveřejní ministerstvo zprávu OLAF? A jak to ovlivní vyšetřování a vydávání Babiše?

Kauza Čapí hnízdo
Zveřejní ministerstvo zprávu OLAF? A jak to ovlivní vyšetřování a vydávání Babiše?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jak ovlivní policejní vyšetřování farmy Čapí hnízdo závěrečná zpráva vyšetřování evropského úřadu OLAF? A zveřejní nakonec ministerstvo financí tuto zprávu, jak po něm žádají někteří politici? To jsou aktuální otázky kolem kauzy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše, který čelí podezření, že na farmu zneužil evropské dotace.

Na závěry vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) farmy Čapí hnízdo se čekalo téměř dva roky. Brusel začal Babišovu farmu vyšetřovat na začátku března 2016. OLAF potvrdil ve čtvrtek 21. prosince, že vyšetřování dokončil. Na ministerstvo financí dorazila závěrečná zpráva v rozsahu 48 stran a s cca 1000 stranami příloh, jak uvedl jeho mluvčí Michal Žurovec, až ve středu 27. prosince.

Nyní se ale bude čekat, jestli ministerstvo financí vůbec závěrečnou zprávu OLAF zveřejní. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) totiž uvedla, že si její rezort kvůli tomu nechá zpracovat právní analýzu. „Dokud nebudu mít zpracovanou analýzu od právníků, informace od OLAFu, případně se obrátím na dozorujícího státního zástupce, tak ministerstvo financí zprávu zveřejnit nemůže,“ řekla k tomu Schillerová. Ministryně, kterou si pro vedení rezortu vybral sám Andrej Babiš, dodala, že sama zprávu nečetla. Dokumentem se podle ní zabývají pověření úředníci ministerstva.

„S ohledem na omezení stanovená evropskými předpisy (zejm. jde o čl. 8 nařízení Rady č. 2185/96, podle kterého informace získané během vyšetřování OLAF podléhají profesnímu tajemství a nesmějí být sdělovány třetím stranám) a dále vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení v této věci, není ministerstvo financí oprávněno tuto zprávu zveřejnit, aniž by tento krok konzultovalo s ostatními zainteresovanými národními orgány a Evropskou komisí a bez standardního posouzení tohoto zveřejnění v intencích zákona o svobodném přístupu k informacím,“ potvrdil také mluvčí Žurovec.

Žurovec to uvedl zejména v reakci na tlak některých politických stran, které ministerstvo ve čtvrtek vyzvaly, aby zprávu zveřejnilo. Piráti nebo TOP 09 argumentují tím, že informace ve zprávě jsou důležité pro posouzení žádosti o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jejich vydáním se už zabývá mandátový a imunitní výbor. Definitivní rozhodnutí ale bude na všech poslancích.

Ministerstvo financí také dodalo, že závěrečnou zprávu OLAF poslalo dalším orgánům, které jsou ve věci vyšetřování Čapího hnízda relevantní. Zprávu má proto k dispozici ministerstvo pro místní rozvoj, řídící orgán operačního programu ROP Střední Čechy, příslušný lokálnímu kontaktní bod AFCOS a z důvodu probíhajícího policejního šetření také Nejvyšší státní zastupitelství.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. ukáže