Kauza Čapí hnízdo

Průtahy v kauze Čapí hnízdo. Bude stát vymáhat dotaci?

Kauza Čapí hnízdo
Průtahy v kauze Čapí hnízdo. Bude stát vymáhat dotaci?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozhodnutí, zda téměř padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo zaplatí český stát, nebo ji její majitel vrátí, se táhne. Jasno mělo být už na konci března, jenže teď se lhůta posouvá o další měsíc. Úředníci z ROP Střední Čechy se odvolávají na analýzu, kterou si kvůli tomu nechávají zpracovat. Ta ukáže, jestli se jim vyplatí vymáhat dotaci zpět. Kvůli dotaci je přitom trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

„K dnešnímu dni vám můžu sdělit pouze to, že analýza probíhá. Na základě zpřesnění řešených otázek a odhadu doby pro jejich zpracování předpokládáme dokončení analýzy na konci dubna. Po vyhodnocení výsledků této analýzy budeme postupovat způsobem, který bude nejlépe odpovídat našim možnostem při vymáhání dotace,“ uvedl pro deník Echo24 právník ROP Střední Čechy Michal Novotný. Podle předchozích informací ale měla být analýza hotova už na konci března.

Středočeští úředníci, kteří přidělili farmě Čapí hnízdo téměř padesátimilionovou dotaci, zvažují, zda ji budou vymáhat zpátky na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jeho závěrů nárok na dotaci farma neměla, protože se neoprávněně vydávala za malý a střední podnik, přestože byla propojena s holdingem Agrofert.

Škoda by měla jít za společností Imoba

Pokud se ROP Střední Čechy rozhodne dotaci vymáhat zpět, škoda by měla jít za nástupnickou firmou dnes neexistující společnosti Farma Čapí hnízdo. Ta o dotaci žádala. Majitelem farmy je nyní společnost Imoba, jež patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s holdingem Agrofert do svěřenského fondu.

Ministerstvo financí už dříve rozhodlo, že projekt vyjme z evropského financování s tím, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by České republice hrozilo krácení už přidělených evropských peněz. To přitom českým úřadům doporučovala i Evropská komise. V praxi to tedy znamená, že dotace na farmu Čapí hnízdo je v tuto chvíli zaplacená z českého státního rozpočtu.

Analýzu úředníci neplánují zveřejnit

Právní analýzu ve věci projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo ale ROP Střední Čechy zveřejnit nechce. „Zveřejnění této analýzy nepředpokládáme,“ uvedl pro Echo24 už dříve ředitel úřadu Kamil Munia.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu rekreačního a konferenčního areálu obvinila policie premiéra v demisi Babiše. Sněmovna ho spolu s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, který také čelí obvinění, vydala k trestnímu stíhání dvakrát. V tomto i v minulém volebním období.

Kvůli Čapímu hnízdu obvinila policie 11 lidí. Babiše a Faltýnka policie obvinila pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba politici tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. Okolnosti získání dotace z evropských fondů vyšetřoval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Došel mimo jiné k závěru, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace.