Obchodní válka mezi USA a EU

Autoskla, ložiska či díly karosérií. Dopad amerických cel na Česko by byl nepřímý

Obchodní válka mezi USA a EU
Autoskla, ložiska či díly karosérií. Dopad amerických cel na Česko by byl nepřímý

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud USA rozšíří cla i na dovoz automobilů a automobilových součástek z EU, na Česko to nebude mít přímý dopad. Do USA totiž přímo vyvážíme cca 75 osobních aut ročně v ceně 34 milionů korun. Cla by český export výrazně pocítil přes takzvané subdodávky, tedy vývoz autodílů. O obchodování mezi Spojenými státy a Evropskou unií jednali v týdnu americký prezident Donald Trump a šéf Evropské komise Jean-Claudea Juncker.

Spojené státy uvalily začátkem června clo na dovoz ocele a hliníku z EU. Donald Trump hrozí rozšířením cel i na dovoz automobilů a automobilových součástek z EU. Ochranářská opatření USA na nás dolehnou zprostředkovaně, říká Hospodářská komora „Tedy přes vývoz komponentů z ČR do jiných zemí EU, které dále vyváží finální produkt do USA,“ řekl deníku Echo24 za Hospodářskou komoru Miroslav Diro.

„Z ČR se do USA vozidla přímo nevyváží. Český autoprůmysl by nicméně mohl pocítit omezení v přímých exportech dílů, jako jsou autoskla, ložiska, plastové a gumové díly karoserií,“ uvedl pro deník Echo24 výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Zdeněk Petzl. Do USA Česko vyváží přímo zhruba jen 75 automobilů ročně v ceně 34 milionů korun, uvedla Hospodářská komora. Další automobily jsou ale v Česku vyrobeny, exportovány do EU a odtud následně do USA.

Jako hlavní riziko vnímáme spíše dopady v nepřímém obchodu, uvedl Zdeněk Petzl s narážkou na české dodávky dodávky do vozidel a subsystémů do jiných zemí EU. Ty jsou následně kompletovány a exportovány do USA. „Tyto dodávky už mohou mít násobně významnější dopady na náš celkový export a autoprůmysl proto důrazně varuje před eskalací ochranářských opatření,“ řekl Petzl.

Podle dat Sdružení automobilového průmyslu, který je členem Hospodářské komory, se čeští výrobci autodílů na celkovém exportu českého automobilového průmyslu podílejí více než 42 procenty. „Velmi významný je podíl dodavatelských firem na celkové zaměstnanosti v českém autoprůmyslu, tvoří totiž 62% podíl, tedy 78 tisíc zaměstnanců v automobilovém průmyslu pracuje u dodavatelů,“ upozornila Hospodářská komora.

USA a EU budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží, řekl Trump

Spojené státy a Evropská unie se ve středu dohodly na tom, že budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Po setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to řekl americký prezident Donald Trump. Evropská unie podle něj začne ze Spojených států nakupovat „hodně sóji“ a dovážet bude také více amerického zkapalněného plynu. Juncker setkání označil za konstruktivní a uvedl, že se obě strany dohodly, že během nadcházejících jednání nebudou zavádět nová cla.

Juncker potvrdil, že v Evropě vznikne více terminálů sloužících k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA a že EU bude dovážet více americké sóji. „Dokud jednáme – vyjma případu, že by jedna ze stran jednání zastavila – zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ řekl předseda Evropské komise. „Bylo to dobré a konstruktivní setkání,“ dodal Juncker.

27. července 2018