Komentář Lenky Zlámalové

Babiš už Faltýnka odstřelil

Komentář Lenky Zlámalové
Babiš už Faltýnka odstřelil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek není zatím ještě ani obviněný z korupce nebo pletichy při zadávání veřejné zakázky na mýto. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a Národní centrála proti organizovanému zločinu mu zatím jen udělali prohlídku v jeho bytech v Praze a Prostějově. Zabavili mobil a počítač. A někdo vypustil do médií detaily z povolení k domovní prohlídce, které vytváří dojem, že se Faltýnek pokoušel ovlivnit šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje, aby rozhodl ve prospěch Kapsche. Zúčastněné podezřívá z korupce. Trestní stíhání zatím proti nikomu podle dostupných informací nezahájili. Jaroslav Faltýnek se chová, jako by věděl, že na něj má Ištvan nabito. Rejdy kolem mýta nepopírá. Jen zdůrazňuje, že nejednal v zájmu svém ani Kapsche, ale v zájmu toho, aby stát pořídil mýto za co nejlepší cenu.

To je samo o sobě pozoruhodná konstrukce, protože pomáhal společnosti Kapsch zvrátit tendr, v němž jeho protivník, firmy Czech Toll a Sky Toll ze skupiny PPF, nabídl o tři miliardy lepší cenu než Kapsch. Z veřejných zdrojů není v této chvíli nic víc známo. Vypadá to, že policie na Faltýnkovy rejdy v mýtu narazila jako na vedlejší produkt, když rozkrývala korupci u veřejných zakázek v Brně. Tady už padla obvinění ze zločinného spolčení a jedním z obviněných je radní městské části Brno-střed Jiří Švachula z hnutí ANO. Toho času stíhaný ve vazbě. Švachula seděl v rozkladové komisi antimonopolního úřadu i v dozorčí radě státní firmy ČD Cargo. Podle všeho měl vazby na Faltýnka. Ti, kdo jsou spolu se Švachulou obviněni ze zločinného spolčení, měli vazby i na Faltýnkova syna Jiřího, který zasedal v Brně v městem ovládané firmě ve chvíli, kdy tam primátoroval jiný místopředseda ANO a exprimátor Petr Vokřál.

K Ištvanovým akcím je potřeba vysoká míra skepse. Pokud má ale tentokrát na rozdíl od svých předchozích rejdů, kdy shodil v roce 2013 vládu Petra Nečase nebo vyšetřoval v roce 2016 brutální úniky informací při reorganizaci policie, nabito, znamená to, že zasáhl korupční chobotnici Babišova ANO v Brně. V osobě Jaroslava Faltýnka ale přesahovala vysoko do celostátní politiky. Tendr na mýto byl největší veřejnou zakázkou Babišovy vlády. Faltýnek se navíc podobně jako kolem mýta motal i kolem Českých drah nebo městských firem v Praze včetně Dopravního podniku.

Ani náhodou ale ještě nevíme, jestli Ištvan skutečně nabito má. Andrej Babiš se ale rozhodl, že bude jednat, jako by nabito měl. Jaroslava Faltýnka, který není ještě ani obviněn, už odsoudil, a aby si nad ním umyl ruce, rozjel to proti němu všemi dostupnými prostředky. Když proti někomu vyrazí Babišova média, je to v babišovských řadách rozsudek politické smrti. Andrej Babiš může stokrát vykládat, že média neovládá a jsou ve svěřenském fondu. Úřad v Černošicích, který zkoumal jeho střet zájmů a zjišťoval, jestli má možnost Babiš média ovládat, dospěl zrovna v pondělí k závěru, že ano. Na osoby, které ve svěřenských fondech sedí, má Babiš přímý vliv. Je to jeho žena Monika a jeho dlouholetí právníci.

A babišovská média nastoupila na Faltýnka hned v pondělí v plné palbě. Agilnější byla MF DNES. Přináší vlastní investigativní správu s tiutulkem „Syn Faltýnka koupil vilu od stíhaného. A Brno mu dalo stamilionové zakázky“. Stíhaným je Ivan Trunečka, spoluobviněný ve zločinném spolčení se Švachulou. V rozhovoru pro svoji MF DNES razantně tvrdí, jak se ANO musí zbavit všech korupčníků. Na otázku, jestli se to týká i jeho prvního místopředsedy Faltýnka, odpoví velmi stručně. „Samozřejmě.“

Lidové noviny přicházejí s článkem s titulkem „Babiš: ANO se musí zbavovat korupčníků“. A jde ostře do Faltýnka. „Co se týče Kapsche, pro mě historicky ta firma podnikala podivně. Ke mně se také snažili dostat, ale odmítl jsem je přijmout. Když jsme nastoupili do vlády, ani nebylo možné najít smlouvu s Kapschem. Pak se zjistilo, že ji nejde vypovědět. Dva roky jsme pracovali na tom, aby se podle stávající smlouvy ušetřilo pět set milionů ročně. Následoval tendr, který byl transparentní, Kapsch nevyhrál, ušetřili jsme ročně miliardu. Pokud jde o roli pana Faltýnka, nevím přesně, jaká jednání měl. Podle mého názoru ale neměl suplovat ministra (dopravy – pozn. red.) Ťoka. Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít. Vždycky jsem říkal, že pokud by skutečně došlo ke korupci u našich lidí, zbavíme se jich okamžitě. Další aktéry v kauze neznám. Dozvěděl jsem se, že jeden z nich (radní Brna-středu Jiří Švachula za ANO – pozn. red.) je v dozorčí radě ČD Cargo. Okamžitě jsem řekl ministru Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo. Policie to musí vyšetřit co nejdřív, aby se situace vyjasnila.“

Babiš neopomene zdůraznit, že policie a státní zástupci jsou nezávislí. Je to úplně opačný názor, než když hodnotí jejich chování u svého trestního stíhání za dotační podvod na Čapím hnízdě, kde tvrdí, že jednají na objednávku a záměrně ho kriminalizují.

Jaroslav Faltýnek se může ve sněmovně snažit vysvětlovat cokoliv, ale už teď je politická mrtvola. Nemůže ho to překvapit. S Andrejem Babišem dělá dvě desítky let. Je bystrý, takže zjevně ví, s kým má tu čest. Sám toho na Andreje Babiše jistě hodně ví, ale právě proto, že je bystrý, si netroufne to proti němu použít. Ví, že je to životu nebezpečné. Andrej Babiš nemá žádné morální skrupule. Je to etalon lidské bezohlednosti. Když neváhá zatáhnout do svých her s dotačním podvodem vlastní manželku a děti včetně psychicky nemocného syna a udělá z nich bílé koně, proč by měl ctít u Faltýnka presumpci neviny a počkat si, jestli ho Ištvan skutečně obviní?

Máloco se mu v jeho vlastním trestním procesu hodí víc než šance předvést, jak řeže hlava nehlava, i své nejbližší spolupracovníky, když dojde na protikorupční boj. Tvrdý přístup proti Faltýnkovi je součást Babišovy obhajoby v jeho vlastním trestním stíháním. Před žalobci, v případě obvinění před soudem. A hlavně před voliči.