Faltýnek vysvětluje

Faltýnek nic neřekl. Poslanci stále čekají, že odpoví na 8 základních otázek

Faltýnek vysvětluje
Faltýnek nic neřekl. Poslanci stále čekají, že odpoví na 8 základních otázek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek neřekl během svého čtvrtečního grilování ve sněmovně nic podstatného. S takovým pocitem odcházeli poslanci, kteří se snažili Faltýnka zeptat na bližší informace o jeho zapojení do kauzy mýtného provozovatele Kapsch, ve které měl hrát roli prostředníka. Na příští schůzi, kde se téma bude znovu probírat, chtějí někteří zákonodárci dostat odpověď na své otázky. Ty míří na Jaroslava Faltýnka z většiny klubů ve sněmovně.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek během svého vystoupení ve sněmovně pouze zopakoval, jak se historie mýtného problému vyvíjela v čase. Nejčastěji se uchyloval ke chvále ministra dopravy Dana Ťoka, který prý mýtným tendrem ušetřil státu na patnáct miliard korun. Sám se také pochválil, že jeho přínosem bylo ušetření miliardy a půl za jeho dodatek ve smlouvě s Kapschem z roku 2016.

Poslancům nezodpověděl základní otázky, které se vyrojily ihned po celostátní policejní razii minulý čtvrtek. Před poslanci tak vystoupil předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek a představil osm témat, na které má Jaroslav Faltýnek odpovědět. „Za prvé bych chtěl vědět, kdo všechno byl informován o aktivitách kolem tendru na mýtný systém, které pan Faltýnek vyvíjel. Za druhé bych chtěl vědět, v čem spočítala ta koordinace, kterou, jak říkal pan předseda Faltýnek, částečně učinil s ministrem dopravy Ťokem ve věcech jednání mezi předsedo ÚHOSu Petrem Rafajem a ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem. Za třetí. Ve svém vyjádření jste uvedl, že jste se potkával se všemi účastníky Tendru na mýtný systém. Můžete prosím uvést, kolikrát a za jakým účelem jste se setkal či komunikoval s představiteli firmy Kapsch, konsorcia CzechToll, SkyToll či předsedou ÚOHS Petrem Rafajem,“ řekl pirátský poslanec Michálek.

Poslance bude také zajímat, jak může Faltýnek doložit svá slova o tom, že státu ušetřil jeden a půl miliardy za podepsaný dodatek na pokračování společnosti Kapsch jako provozavetele mýta. Pátá otázka se týká jeho role prostředníka, kterou měl sehrát mezi ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem.

Opozičníkům má Faltýnek také vysvětlit vysvětlit větu „Je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch“, kterou měl prohlásit podle policejních přepisů z odposlechů. „Za sedmé. V příkazu k domovní prohlídce je dle deníku Právo popsána vaše schůzka s ředitelem společnosti Kapsch následujícím způsobem: „Z tohoto jednání vyplynula mimo jiné shoda obou na dalším postupu, totiž, že Faltýnek zařídí u předsedy ÚOHS Rafaje ovlivnění rozhodování ÚOHS ve věci veřejné zakázky na systém elektronického mýtného ve prospěch společnosti Kapsch.“ Je tedy tato charakteristika pravdivá či nikoliv? Skutečně jste slíbil panu Feixovi, že zařídíte u pana Rafaje ovlivňování rozhodnutí ÚHOSu?“ ptal se Jakub Michálek.

Na osmé otázce se předseda klubu Pirátů shodl se Zbyňkem Stanjurou, tedy že má Faltýnek zodpovědět, kdo navrhl nyní vazebně stíhaného Jiřího Švachulu v roce 2017 do dozorčí rady ČD Cargo. 

Také předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura ve Faltýnkově i Ťokově vystoupení neviděl nic nového a položil rovněž několik otázek. Konkrétní dotaz pro pana ministra Ťoka. Já jsem popsal rizika jednání pana předsedy Faltýnka s panem předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v té fázi zakázky, která byla. Vnímáte ta rizika stejně? Souhlasíte se mnou, že v této fázi se jakýkoliv buď zadavatel nebo zástupce zadavatele nesmí stýkat, že jedinou možností komunikace je ten profil zadavatele, a že v okamžiku, kdy se o tom vědělo, že by ta soutěž musela být zrušena? Já jsem o tom přesvědčen,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Na otázky zatím Jaroslav Faltýnek neodpověděl ani předsedovi poslaneckého klubu KDU-ČSL. „Zdaleka jsme neskončili. V podstatě poslanec Faltýnek hrál hru „podívejte se, kolik jsme ušetřili“. Odklonil tím pozornost od hlavního problému, tedy že se scházel s šéfem antimonopolního úřadu a ředitelem společnosti Kapsch. Až bude bod projednávám znovu na plénu, tak se zeptám na několik otázek. A doufám že to bude co nejdříve,“ řekl pro Echo24 Jan Bartošek.