Kdo řídí Gretu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Svými prázdnými slovy jste mi ukradli mé sny a mé dětství,“ obvinila světové vůdce šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová na summitu OSN o klimatu. „Jsme na začátku masového vymírání. A jediné, o čem mluvíte, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete!“ pokračovala. Svůj zhruba pětiminutový projev ukončila výhrůžkou. „Nedovolíme, aby vám to prošlo. Tady a teď tvoříme hranici. Svět se probouzí. A změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne“. Proslov byl kulminací zhruba měsíc a půl trvajícího šílenství, kdy média sledovala každý krok malé Švédky. Začalo to v polovině srpna, kdy se Thunbergová společně se svým otcem vydala plachetnicí přes Atlantik, v USA navštívila různé konference, setkala s bývalým prezidentem Barackem Obamou, současného prezidenta Donalda Trumpa proklela pohledem. Ať si o poselství Thunbergové myslíme cokoli, je potřeba vyjádřit jisté uznání nad jejím vzestupem. Téměř se nechce věřit, že by někdo tak mladý a neznámý dokázal během jednoho roku uchvátit pozornost světových médií, setkávat se se světovými vůdci a stát se tváří světového hnutí. Spekulace, že Greta je jen loutkou temné marketingové mašiny, šíří její odpůrci od samého počátku. Její příznivci trvají na tom, že celé je to přirozené hnutí, vedené idealistickou mladou dívkou. Pravda je zřejmě někde uprostřed.
Nikdo nemůže zpochybňovat víru Grety Thunbergové ve vlastní poselství. Jako první zradikalizovala své rodiče. Asi v osmi letech se vrátila z vyučování na téma globální oteplování. Šokována tím, že lidstvo údajně ničí planetu, požadovala doma, aby se s tím okamžitě začalo něco dělat. Postupně přesvědčila rodiče, aby přestali létat letadlem, koupili elektrické auto a stali se vegetariány (pro její matku to bylo o něco těžší, podle Gretiných slov je vegetariánkou z 90 %).
Otec Svante Thunberg i matka Malena Ernmanová jsou oba ve Švédsku poměrně známí. Thunberg je herec, manažer a producent. Ernmanová je operní pěvkyně, Švédsko reprezentovala v pěvecké soutěži Eurovize v roce 2009. S výchovou svých dcer (kromě Grety mají o ještě tři roky mladší Beatu) to manželé evidentně neměli jednoduché. V jedenácti ze strachu z konce planety přestala Greta jíst a mluvit. Byl jí diagnostikován selektivní mutismus, porucha přijmu potravy a Aspergerův syndrom, tedy lehká forma autismu. Její otec tvrdí, že je ke změně životního stylu přesvědčila fakty. „Během let mi došly argumenty. Pořád nám ukazovala dokumentární pořady a četli jsme společně knihy. Předtím jsem netušil. Myslel jsem, že máme klima vyřešené,“ řekl pro The Guardian. Nelze se však zbavit dojmu, že mentální poruchy jejich dcery v tom mohly hrát jistou roli. Po letech depresivního mlčení a odmítání jídla se najednou nadšeně angažovala.
Jisté je, že roli hrál Gretin autismus. Sama Thunbergová přiznává, že pokud by neměla aspergera, tak by – jako většina dětí – hodila problémy světa za hlavu. O své poruše však mluví celkem otevřeně a označuje ji za svou „superschopnost“. Díky ní se dokázala soustředit na problém klimatické krize a nepustit ho z hlavy.
Na veřejnost pronikla Thunbergová v srpnu 2018, když ji během její stávky za klima vyfotografoval Ingmar Rentzhog a snímek schoulené Grety před budovou švédského parlamentu publikoval na svých sociálních sítích. Ten rychle zvirálněl, čímž upoutal pozornost švédských médií. Dál už to známe.
Jenže je dost možné, že celá akce nebyla tak úplně dílem náhody. Sama Thunbergová přiznává, že nápad uspořádat stávku za klima nebyl její. V květnu 2018 vyhrála esejistickou soutěž na téma environmentalismu pořádanou deníkem Svenska Dagbladet. Článku si všiml ekologický aktivista Bo Thorén, který následně Gretu kontaktoval. Probíral s ní možnosti protestu, navrhl i studentskou stávku po vzoru amerických studentů z Parklandu, jejichž školu napadl šílený střelec a kteří pak protestovali za zpřísnění zbraňové legislativy. Thunbergové se myšlenka zalíbila.
Ještě podezřelejší je role Ingmara Rentzhoga. Ten totiž nebyl jen ledajakým náhodným kolemjdoucím, ale šéfem ekologické PR firmy We Don't Have Time. Rentzhog se prokazatelně zná s Gretinou matkou. Sám Rentzhog přiznává, že se ten den neocitl před švédským parlamentem bezděčně, dostal prý tip, že se tam něco děje. Prý ale netušil, že tou akcí je protest jedné osamocené školačky.
Scény ze srdce
Skeptici samozřejmě upozorňují, že je to nějak moc náhod najednou. Manželé Thunbergovi zhruba v době, kdy se rozjíždějí tyto události, dopsali společně knihu nazvanou Scény ze srdce, v níž dokumentují rodinný život a složitou výchovu vlastních dcer. Gretina sestra Beata rovněž trpí psychickou poruchou, má ADHD. Podobně jako její sestra se snaží prorazit ve veřejném prostoru, nechce však zachránit svět, ale stát se zpěvačkou. Kromě rodinných problémů kniha rozebírá i otázky environmentalismu a to, jak Greta v tomto směru ovlivnila své příbuzné. Výtěžek z prodeje rodina slíbila rozdat osmi charitám zabývajícím se ekologií, postiženými dětmi a právy zvířat. Kritici tvrdí, že celá akce s Rentzhogem neměla rozpoutat globální hnutí, ale sloužit jako promo pro tuto knihu.
Tím spojení Thunbergových s Rentzhogem nekončí. Greta se stala „poradkyní pro mládež“ pro We Don't Have Time. Jenže tato společnost začala bez jejího souhlasu využívat její tvář na propagačních materiálech lákajících investory na novou aplikaci. Thunbergová poté se společností rozvázala spolupráci. Firma se omluvila, Greta omluvu přijala. I když už spolu oficiálně nemají nic společného, We Donť Have Time na své webové stránce propaguje Rentzhogův článek oslavující Gretu Thunbergovou.
Žádná veřejně známá osobnost se samozřejmě neobejde bez velkého podpůrného týmu, který jí vyřizuje poštu, plánuje cesty, shromažďuje a třídí informace atd. Greta Thunbergová samozřejmě není výjimkou. Zřejmě nejdůležitějším mužem v pozadí je její otec Svante, který jí dělá manažera. Koneckonců s tím má rozsáhlé zkušenosti – než se nejznámější tváří rodiny stala Greta, staral se o kariéru své manželky. Svante Thunberg doprovází dceru na všechny její akce, účastnil se i její plavby přes Atlantik. Dále za Gretou stojí dvě ekologické PR firmy, Climate Nexus a GSCC. Ty jí třídí poštu, vyřizují pozvánky na konference a žádosti o interview. Minimálně v případě Climate Nexus pro ni také píší PR články. Vše zdarma.
Další klíčovou skupinou za Thunbergovou je skupina vědců, kteří jí dělají poradce. Greta jim posílá návrhy svých projevů a oni ověřují, jestli vědecká data sedí. Jde o lidi jako Johan Rockstrom, Stefan Rahmstorf, Kevin Anderson, Jean-Pascal van Ypersele či Glen Petersí. Dali by se označit jako „vědci-aktivisté“. Například Kevin Anderson vyučující na univerzitách v Manchesteru a Uppsale propagoval přídělový systém jako nutnou součást boje proti globálnímu oteplování a podporuje studenské klimatické stávky. Stefan Rahmstorf z postupimské univerzity byl jedním z hlavních autorů čtvrté zprávy IPCC. Van Ypersele z univerzity v Lovani zase spolupracoval na třetí zprávě IPCC a tvrdí „že země musí udělat vše, co je možné, aby dosáhly cílů zprávy omezit uhlíkové emise do roku 2030“.
Kde končí Greta a začíná tým
Samozřejmě vystávají otázky, kde končí Greta Thunbergová a kde začíná její tým. Vědci pomáhající Thunbergové vehementně popírají, že by jí projevy psali. „Jsem přesvědčen, že si píše drtivou většinu projevů sama, i když je předkládá ke korekturám,“ řekl pro agenturu AFP van Ypersele. Podobně se vyjádřil i Anderson: „Jsem si jist, že Greta si sama píše své projevy, ale velmi správně si ověřuje robustnost faktů, vědeckých poznatků a jakékoli použití čísel s řadou specialistů v konkrétních oblastech.“
Kromě těchto lidí se kolem Thunbergové také motá dost lidí z nejrůznějších ekologických neziskovek. Během návštěvy Washingtonu ji například doprovázel Callum Grieve z organizace Every Breath Matters, bojující za čistší ovzduší. Every Breaths Matters mezi své „šampiony“ počítá kromě Grety také třeba herce Leonarda DiCapria nebo starostu Londýna Sadiqa Khana. Thunbergová také spolupracuje s organizací 350.org, s níž koordinuje své akce. V Londýně zase promluvila na shromáždění hnutí Extinction Rebellion, které se proslavilo blokacemi velkých měst. Švédská odnož Greenpeace se naopak chlubí, že v zimních měsících poskytovala Thunbergové během její stávky podporu a nosila jí jídlo. Samozřejmě těžko říct, nakolik tyto nejrůznější organizace Gretu ovlivňují a nakolik se jen chtějí přihřát na popularitě momentálně nejznámější Švédky.
Profesor Anderson v rozhovoru pro německý Spiegel tvrdí, že její otec několikrát Gretě radil, aby nemluvila tak tvrdě, například před setkáním s generálním tajemníkem OSN, Greta ho však neposlechla. Taktéž na začátku citovaná řeč byla velmi polarizující. Přesvědčení environmentalisté jí tleskali, zbytek společnosti ji přijal přinejlepším rozpačitě. V Česku si vysloužila dokonce opatrně kritický článek od tak prozeleného média, jako je Respekt. Neřídí-li se Thunbergová radami svého PR týmu, dělá chybu, neboť se zdá, že nové příznivce už nezískává. Měla by si vzít příklad z Andreje Babiše. Ten své PR mágy poslouchá na slovo a přes nespočet skandálů se drží na pohodlných 30 % podpory voličů.