komentář

O „deep state“ proti Trumpovi není pochyb

komentář
O „deep state“ proti Trumpovi není pochyb

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O závěrečné zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který hledal ruské stopy v Trumpově volebním štábu a nic trestuhodného nenašel, už včera na tomto místě psal kolega Martin Weiss. Ta věc je ale natolik zásadní a má tolik rovin, že by se komentáře k této kauze na tomto místě daly psát ještě dva týdny. Po závěru, že celé vyšetřování ruské stopy stálo zcela na vodě, a přece zásadním způsobem poznamenalo první dva roky Trumpova prezidentování, je třeba se ptát, jak se něco takového může stát. Anebo takhle: pokud se tedy nekonalo spiknutí Trumpa s Ruskem, jaké spiknutí bylo nutné pro rozjezd a údržbu onoho neuvěřitelného cirkusu?

Úvahy o spiknutí establishmentu proti outsiderovi Donaldu Trumpovi byly rutinně odbývány jako chorobné fantazie o hlubokém státu, tzv. deep state. Jen paranoik si totiž může představovat, že v americké demokracii s jejími kontrolními mechanismy by bylo možné, že se proti politickému konkurentovi spojí Bílý dům, ministerstvo spravedlnosti a FBI. 

Pro větší přehlednost se omezíme na příběh proslulého „opozičního výzkumu“, tedy sběru kompromatů na Trumpa, který si původně zadal neznámý republikán. Po Trumpově vítězství v republikánských  primárkách  badatelský projekt převzal štáb Hillary Clintonové. Sběrem byla pověřena analytická firma Fusion GPS. Ve chvíli, kdy bádání začali financovat demokraté, přicházejí i nové důrazy na směr pátrání: odteď Trump a Rusko. Fusion GPS najímá bývalého britského rozvědčíka a experta na Rusko Christophera Steela. Jeho vysoce pochybné materiály slouží později FBI k vystavení žádostí o odposlechy lidí z Trumpova volebního štábu. V žádostech speciálnímu soudu se nikde nezmiňuje, že podezření pochází od politické konkurence. 

Dnes se, hlavně díky šťourání několika republikánských kongresmanů, ví, že FBI s odvoláním na podezření z ruské stopy operativně rozpracovala čtyři Trumpovy lidi. Oxfordský profesor zahraniční politiky Stefan Halper, který se v roce 2016 vetřel do přízně spolupracovníka kampaně Cartera Page a který byl loni odhalen jako informátor FBI, dostal od roku 2012 z amerického ministerstva obrany dohromady víc než milion dolarů, oficiálně na vědecké projekty. Poslední platba je z podzimu 2016, obnášela 400 tisíc dolarů. 

Pro Fusion GPS pracovala na Trumpovi od konce roku 2015 manželka vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti Bruce Ohra. To je důležitý kanál. Když FBI na podzim 2016 přestala se Steelem spolupracovat (příliš žvanil před novináři), nové „objevy“ z dílny Fusion GPS se k vedení FBI dostávaly od Bruce Ohra (mimochodem žádný řadový referent, v hierarchii ministerstva spravedlnosti čtyřka).

Ani oficiální goodbye pro Steela nebránilo FBI použít články o ruské stopě a složce na Trumpa, které Steele inicioval, při svých žádostech soudu o povolení sledovat Page. 

Nebýt těchto machinací, šetření FBI by nejpozději na přelomu let 2016 a 2017 muselo být zastaveno. Ale nebylo, díky čemuž mohla FBI odposlouchávat Trumpova národněbezpečnostního poradce generála Michaela Flynna. Toho média dodnes vítězoslavně předhazují jako důkaz, že vyšetřovatel Mueller nevyšel proti Trumpovu týmu úplně naprázdno. Flynn telefonoval s ruským velvyslancem a pak to zapíral vyšetřovatelům. Přiznal se a platí za usvědčeného podvodníka. Ale obsahově je to směšné: národněbezpečnostní poradce příštího prezidenta mluví v telefonátu s ruským velvyslancem o sankcích proti Rusku, které vyhlásil dosluhující prezident. O čem jiném se ti dva muži asi mají bavit? Flynn každopádně Rusovi neříkal nic, z čeho by mohlo vzniknout podezření o nějakých machinacích Trumpa a Kremlu před volbami.

Nebýt mnohovrstevnaté spolupráce Steele – Fusion GPS – FBI – ministerstvo spravedlnosti, nemohlo by nikdy být spuštěno Muellerovo vyšetřování, pod jehož stínem Trumpovo prezidentství do tohoto víkendu chtě nechtě stálo. Nevznikla by hysterie o ruském vlivu na Trumpa, jíž se déle než dva roky opájela média nejen v Americe, ale i ve spojenecké Evropě. Nemohlo by se stát, že vysoký úředník ministerstva spravedlnosti lidem z FBI navrhuje, že si vezme nahrávací zařízení a prezidenta bude tajně nahrávat v Oválné pracovně. Amerika snad nejsou Věci veřejné. Nemohlo by se stát, že se v FBI bude vážně uvažovat o vyšetřování úřadujícího prezidenta Trumpa z vlastizrady. 

V tomto epickém příběhu není žádná „pravda někde uprostřed“. Všechny ty mimořádné postupy by měly jedno ospravedlnění: kdyby jejich aktéři jednali na základě aspoň trochu seriózních indicií, že prezident USA je pod vlivem nepřátelské mocnosti. Ale žádné takové indicie neobjevil ani buldok Mueller. Pak nezbývá než přijmout obrat „hluboký stát“. A skutečný skandál může začít.

26. března 2019