Bloomberg: Nejednotná EU plánuje odložit jednání o zastropování ceny ruské ropy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Země EU plánují odložit jednání o zastropování cen ruské ropy kvůli vnitřním rozporům. Na sankcích se musí shodnout jednomyslně všech 27 členských států Evropské unie, to se ale nedaří. Země také diskutují o omezení vývozu elektroniky do Ruské federace, informuje agentura Bloomberg. EU se snaží dosáhnout jednomyslné dohody o zavedení cenového stropu pro ruskou ropu. Podle agentury ale rozhodnutí o této dohodě bude pravděpodobně odsunuto do doby, kdy EU představí širší balíček protiruských sankcí.
Mezi státy, které nesouhlasí s návrhem na omezení cen ruské ropy, patří například Kypr nebo Maďarsko. Zvláště Budapešť stále více hovoří o kontraproduktivitě protiruských sankcí a chce je přehodnotit.
Nahradit dodávky ruské ropy bude pro západní země pravděpodobně velmi obtížný úkol. Omezení vývozu ruské ropy může vést k velkému a dlouhodobému růstu cen produktů souvisejících s ropou a může mít negativní dopad i na další oblasti, jako je zemědělství a průmysl, protože zvýší ceny potravin a elektřiny. Během minulého týdne to prohlásila ve své prognóze Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS).
Také se omezuje ruský vývoz ropy po moři do Evropy, jelikož do dalšího oznámení sankčního balíčku zbývají už pouze dva měsíce. Dodávky v posledních týdnech byly jen o něco málo vyšší než poloviční dodávky před invazí. Blížící se zákaz dovozu budí čím dál vyšší tlak na okolí, poznamenává Bloomberg.
Především státy severní Evropy snížily vlastní dovoz pod hranici 300 000 barelů denně. To je asi čtvrtina obchodu, který probíhal před ruskou invazí na Ukrajinu.
Kvůli invazi Ruska na Ukrajinu se chce v budoucnu řada západních zemí vyhnout ruské ropě. Zásadním problémem podle BIS je vysoký podíl ruské ropy na trhu. Na celosvětovém vývozu ropy se Rusko podílí deseti procenty. Výrazná ztráta ruské ropy by proto pro světovou ekonomiku znamenala velký negativní šok.
Není pravděpodobné, že by jiní producenti měli dostatečnou kapacitu, aby nahradili tento výpadek. Investice do nových nálezů a nové těžby jsou navíc stále pod úrovní z doby před začátkem koronavirové pandemie. Více jsme o tom psali zde.