Dům v lese
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Frank Lloyd Wright nepochybně proslul svým domem nad vodopádem, který svým posazením do divočiny inspiroval a inspiruje architekty po generace. Domy v lese najdete i u nás, třeba u Jana Kouly nebo Josefa Kumpána. Ne každá stará vila začínala coby Baba na kozím vršku a les kolem ní přineslo století. Láká to i dnes.
V libretu ke stavbě se obvykle píše něco o tom, kterak byla architektům z duše odporná myšlenka byť jen poškodit jediný strom a jak komplikované a nákladné bylo celou stavbu vymyslet a poskládat bez sebemenšího kontaktu s divočinou, ve které se náhle ocitla. Snímky z čerstvých realizací vypadají tak úchvatně. Všechno to vypadá velmi autenticky. Takové domy vyhrály už nejednu cenu pro svou neotřelost. Investor ovšem hraje velmi vysokou hru. Byť se objeví občas zjevné necitlivosti již na začátku, například pevné kotvení přímo do kmene, nebo dokonce do báze stromu, většinu překvapení přinese až čas. Bohužel plíživě a poměrně neznatelně.
Není možné vnést stavbu do jakéhokoli biotopu bez vlivu na něj. Libovolná škatule (bez urážky, je to jen zkratka) vložená do přírody vyvolá reakci. Vždy představuje stres. Máme dostatek poznatků, diagnostických nástrojů i technologií na to, abychom tyto stresy odhadli a posoudili, zdali je dokážeme překonat, překlenout, či jimi projít, a jakého výsledku se lze dočkat. V zemi, kde pomalu každé městečko má dva tři certifikované arboristy, je vlastně nečekaně hloupé jednání mnoha a mnoha investorů znehodnocujících svou nemovitost po statisících. Kam se hrabe inflace.
Silné povědomí a vybavenost v profesní obci jsou dány především tím vysokým počtem rekonstrukcí starších staveb a dopadu stresů ze stavební činnosti na dřeviny. To vede k řadě kolizních situací, do kterých se vkládá státní správa, inspekce životního prostředí, klima sousedských sporů a občanské spolky. To živí celý sektor certifikovaných osob a soudních znalců, kteří se potřebují opírat právě o dostatečně neprůstřelnou diagnostiku. Proto jsme docela pokročilí například v tahových zkouškách, odhalování dutin a vnitřních struktur akustickým tomografem anebo ve využívání supersonických rýčů, kdy nám stlačený vzduch dokáže diagnostikovat, preventovat, připravovat či realizovat kompenzační opatření. To všechno tu dobře umíme.
Pokud se někdo chystá investovat desítky milionů do pozemku a domu s takovým autorským rázem, jako vily v lese mívají, mohl by vrazit ticku do borce, který mu za hodinku vysvětlí rizika s tím spojená a náležitosti ochrany jeho investice. Je to průzkum jako každý jiný. Stejně jako proveditelnost tepelných čerpadel, solárních panelů, dostupnost vody nebo naopak riziko záplav či sesuvů. Analýza jako každá jiná. Chráníte svou investici.
Co se tedy vlastně stane? Vezměme si jako příklad borovou doubravu, do které chcete postavit srub. Zdánlivě velmi přírodě blízký děj. Leckoho napadne, a často je to tak provedeno, že dům je vynesen na pilotech. Diagnostika kořenového systému ve vztahu k pozici pilotů? Co zhutnění? Budou se segmenty dopravovat vrtulníkem? I ten dokáže vyvrátit stromy. Po zemi? Na čem? Co kontaminace, zacházení s vodou, vibrace stavby? Po dostavbě změníme vodní režim vlastní existencí stavby. Změní se mycelia, život hub a půdního edafonu. Veškeré rostliny na to budou reagovat. Lze je na to připravit a udělali jsme to? Změna tepelné křivky a světelného požitku. Zásobování, odpady. Každá drobnost se počítá. Všechno má vliv. Je těžké to postavit, ale těžší je to udržet.