Protiofenzíva: Ukrajinci volí korozivní strategii, na scénu se vrací bayraktary
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská armáda podle amerického Institutu pro studium války (ISW) prokazatelně pokračuje v jižní protiofenzívě. Podle ústavu Ukrajinci postupují v několika směrech na západě Chersonské oblasti a upevňují své pozice v Doněcké oblasti. Více podrobností o ukrajinské protiofenzívě ale není k dipozici, oficiální zdroje strategické detaily postupu tají. Podle analytika Lukáše Visingra by Ukrajinci mohli uštědřit ruské armádě porážku v Chersonské oblasti ještě před příchodem zimy. Podle několika médií se Ukrajincům nově daří postup také u města Charkov na severovýchodě země. Čekali Ukrajinci na moment překvapení? „Spekuluje se, jestli to celé nebyla gigantická strategická past,“ říká analytik.
Britské ministerstvo obrany v hlášení opřeném o informace zpravodajských služeb píše, že je „vysoce nepravděpodobné“, že by ruské síly dokázaly dokončit misi na Donbase do 15. září, jak zní rozkaz z Kremlu. „Je velmi nepravděpodobné, že toho dosáhnou, což dále zkomplikuje plány Ruska uspořádat v okupovaných oblastech referenda o připojení k Ruské federaci,“ uvedlo britské ministerstvo v pravidelné zprávě.
Hlavním úsilím Ruska podle Londýna „téměř jistě“ zůstává právě jeho ofenziva na Donbase. „Základní osy postupu na Donbase jsou nadále u Avdijivky poblíž města Doněck a 60 kilometrů severněji kolem Bachmutu,“ potvrzuje britské ministerstvo obrany. „Ačkoli Rusko zaznamenalo v tomto sektoru největší úspěch, jeho síly postupují k Bachmutu rychlostí kolem jednoto kilometru za týden,“ dodalo britské ministerstvo.
Tempo protiofenzivy na jihu Ukrajiny se podle ISW bude pravděpodobně „dramaticky měnit ze dne na den“. Ukrajinské síly zřejmě usilují o to, aby Rusům došly dodávky, o narušení jejich velení a řízení operací a o oslabení jejich morálky.
Ukrajinci volí „korozivní strategii,“ říká analytik
Podle spolupracovníka redakce a vojenského analytika Lukáše Visingra nelze s určitostí říct, jakou taktiku aktuálně Ukrajinci volí. „Lze sbírat jen malé střípky. Vidíme, že pořád pokračují útoky, postupně jim likvidují, co mohou pomocí HIMARSů a teď už i bayraktarů, protože zřejmě dokázali Rusům vyřadit dostatečné části protivzdušné obrany na to, aby mohli opět používat ve větší míře drony. Za poslední dny došlo k několika útokům bayraktarů. Oleksij Arestovyč (poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – pozn. red.) jasně řekl, že není cílem osvobodit maximum území, ale zničit ruskou armádu,“ říká Visingr.
„Jde o strategii, které se říká korozivní. Ukrajinci se snaží po malých kousíčcích zničit ruskou armádu, ne nutně obsazovat nějaké velké území. Mimochodem, už zahájili také omezenou protiofenzivu na Donbasu. Považuji pořád za reálné, že by ještě letos před příchodem zimy mohli uspět na jihu, v Chersonské oblasti, a uštědřit Rusům vojenskou porážku. To je myslím pořád jejich letošní cíl,“ dodává analytik.
Ukrajinská armáda zahájila v úterý podle několika pozorovatelů překvapivou ofenzívu také u města Charkov na severovýchodě země. Podle Visingra může jít o součást strategie. „Spekuluje se, jestli to celé nebyla gigantická strategická past. Ukrajinci nechali Rusy přesunout síly na jih k Chersonu a když zjistili, kde jsou oslabení, tak tam vyrazili do útoku. Postupují tam stylem, jakým postupovali Němci za druhé světové války ve Francii. Jejich tankové jednotky postupují maximální rychlostí a prorážejí do ruského týlu a nezdržují se žádným obléháním. Chtějí se dostat co nejdál a přetnout ruské komunikační a zásobovací linie.“
Dlouho očekávaná jižní ofenzíva začala na konci srpna, kdy se Rusko připravovalo na velké mezinárodní vojenské cvičení s Čínou a dalšími zeměmi, jak už jsme dříve upozorňovali. Ukrajina si pro protiútok chystala půdu několik posledních týdnů, kdy ukrajinské dělostřelectvo opakovaně zasahovalo strategické cíle, jako jsou mosty, ruské sklady zbraní a pohonných hmot.
Ukrajina se tento týden oficiálně přihlásila k raketovým útokům na okupovaném Krymu, včetně útoku na ruskou leteckou základnu Saki. Oznámil to vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.
Institut pro studium války uvádí, že ruské ministerstvo obrany spustilo před několika dny informační operaci, která má vykreslit ukrajinskou protiofenzivu jako selhání. Ke kampani se připojilo několik význačných vojenských blogerů – včetně těch, kteří dříve Kreml kritizovali. Podle jiných Západ dotlačil Kyjev k protiofenzivě příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě.
Ruská oficiální média také šíří nepodložené informace o civilně-vojenském konfliktu mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a náčelníkem ukrajinského generálního štábu Valerijem Zalužným, uvádí ISW. Podle ruskojazyčného serveru BBC v současnosti neexistují žádné důkazy, že by ukrajinskou operaci ovlivnily vnitřní politické rozpory.
ISW upozorňuje, že vojenská operace takového rozsahu, jako je současná protiofenziva na jihu Ukrajiny, nemůže skončit vítězstvím či selháním v krátké době několika dní či týdne.