Volební průzkum

ANO v průzkumu ztrácí. Druhá nejsilnější ODS slibuje, že bude první

Volební průzkum
ANO v průzkumu ztrácí. Druhá nejsilnější ODS slibuje, že bude první

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V nejnovějším volebním modelu oslabilo vládní hnutí ANO na 27 procent, a oproti dubnu si tak výrazně pohoršilo. Pokles voličské podpory pro ANO, jehož předseda a premiér Andrej Babiš se pokouší sestavit svou druhou vládu s ČSSD za podpory komunistů, přichází v kontextu série jarních protivládních demonstrací. Navíc doba, která uplynula od voleb a během níž se premiér Babiš pokouší sestavit vládu s důvěrou, je nyní nejdelší od roku 1993.

Podle květnového volebního modelu by hnutí ANO oproti minulým průzkumům získalo pouze 27 procent voličské přízně, ODS by posílila na 16 procent a lidovci by se do dolní komory vůbec nedostali. Vyplývá to z květnového modelu agentury Kantar TNS, který Česká televize o víkendu zveřejnila. Pozoruhodné je, že přestože by dle modelu ANO opět vyhrálo volby, oproti dubnu ztratilo 3,5 procentního bodu a dostalo se pod výsledek loňských podzimních voleb.

Z výsledku se raduje ODS. „Děkujeme moc. Jsme druhá nejsilnější strana a budeme první. Rozumná řešení musí zvítězit nad populismem,“ uvedla ODS na svém Facebooku. Výsledek volebního modelu okomentovala i první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Trend jasně ukazuje, že lidé začínají mít dost planých slibů a neexistujících profíků a naopak oceňují srozumitelnou politiku a kompetenci,“ uvedla v neděli Udženija. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil výsledek v České televizi za důsledek nynější politiky občanských demokratů. „Sami sebe chápeme jako politickou alternativu hnutí ANO,“ uvedl. Výsledky volebního modelu ale Stanjura nepřeceňuje. 

Pokles voličské podpory pro vládní hnutí ANO, jejíž předseda a premiér Andrej Babiš se pokouší sestavit svou druhou vládu s ČSSD za podpory komunistů, přichází v kontextu série jarních protivládních demonstrací. Protesty z počátku minulého týdne, které se konaly v Praze a řadě dalších měst a obcí, navázaly na dvě květnové demonstrace. Další se konala v dubnu v téměř dvaceti městech Česka. Protestů se v úterý účastnili i zástupci sněmovní opozice. 

Premiéru Andreji Babišovi se také podařil rekord v době, která uplynula mezi sněmovními volbami a získáním sněmovní důvěry pro svou vládu. Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, je nyní nejdelší od roku 1993. Spolek Milion chvilek pro demokracii také sesbíral čtvrt milionu podpisů pod petici, vyzývající Andreje Babiše k rezignaci. Spolek nyní zvažuje, jak petici Babišovi předá.

Zajímavé je také umístění sociálních demokratů, kteří až do čtvrtka hlasují o vstupu do menšinové vlády s ANO za podpory KSČM. Oproti květnovému modelu CVVM, podle něhož by ČSSD skončila s 13 procenty druhá za hnutím ANO, by v témže měsíci dle agentury Kantar TNS sociální demokraté dostali pouze sedm procent. Výsledky vnitrostranického referenda oznámí ČSSD v pátek

ANO by v květnu podle modelu Kantar TNS vyhrálo sněmovní volby s 27 procenty, oproti dubnu si výrazně pohoršilo. Na vzestupu je druhá ODS s 16 procenty. Třetí by zůstali Piráti s 14,5 procenta, kteří se oproti předchozímu měření nijak neposunuli. Za nimi by skončily SPD s devíti procenty, KSČM se 7,5 procenta a ČSSD se sedmi procenty. Hnutí STAN by dostalo 5,5 procenta a TOP 09 pět procent hlasů. Hranici pěti procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by tak aktuálně překročilo osm politických stran a hnutí. Těsně pod touto hranicí by zůstala KDU-ČSL. Šetření se konalo mezi 12. květnem a 1. červnem, zúčastnilo se ho 868 respondentů.

Za poslední tři měsíce podle aktuálního průzkumu Kantar TNS pro Českou televizi výrazně ubylo těch, kteří souhlasí s opětovným jmenováním šéfa ANO Andreje Babiše do premiérského křesla. Nyní tento krok prezidenta Miloše Zemana podporuje 40 procent, v únoru to bylo 56 procent.

Průzkum ukázal naopak nárůst tolerance lidí vůči délce vládnutí bez důvěry. Názor, že by kabinet bez důvěry poslanců neměl vládnout déle než tři měsíce, mělo v únoru 44 procent respondentů, nyní už jen 36 procent dotázaných. S tím, že vládnout bez důvěry se dá víc než rok, nemělo před třemi měsíce problém 20 procent lidí, v květnu 24 procent občanů.

Pokud by vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM nevznikla, 29 procent lidí by podle průzkumu podpořilo předčasné volby. Čtvrtina lidí by si přála vládu bez Babiše, Zemanem preferovanou variantu vlády ANO, SPD a KSČM by chtělo 14 procent lidí a úřednickou vládu by chtělo deset procent dotázaných.

11. června 2018